„Asiunia” – powstał film na podstawie książki Joanny Papuzińskiej

Data: 2023-03-30 18:30:49 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Powstał krótkometrażowy film na podstawie popularnej książki Joanny Papuzińskiej. Produkcję już jutro będzie można obejrzeć na specjalnym pokazie w Radziejowicach.

Obrazek w treści „Asiunia” – powstał film na podstawie książki Joanny Papuzińskiej [jpg]fot. EGoFILM

Joanna Papuzińska to polska pisarka i literaturoznawczyni, której książki chętnie czytane są zarówno przez najmłodszych, jak i ich rodziców. Teraz okazuje się, że na bazie dwóch jej książek – Asiunia oraz Mój tato szczęściarz – powstał krótkometrażowy film animowany wyprodukowany przez EGoFILM. 

Asiunia – o czym opowiada animacja?

Asiunia będzie prezentował losy małej dziewczynki w trakcie II wojny światowej. Dla tytułowej bohaterki wojna rozpoczyna się wkrótce po jej piątych urodzinach i sprawia, że Asiunia jest zdezorientowana: musi sobie poradzić ze zniknięciem mamy, a także nieoczekiwaną wyprowadzką z domu. 

czytaj także:  Bestsellerowa seria o Puciu zekranizowana! Co wiadomo o nowej animacji?

Dziewczynka przenosi się do cudzego domu, gdzie zaczyna się nią zajmować nieznajoma pani. Bohaterce brakuje dobrze znanych mebli i naczyń. Malutka Asiunia stara się jednak jak najlepiej zrozumieć otaczający ją świat. Jest uważną obserwatorką, chociaż wiele rzeczy ją przytłacza. Nowa rzeczywistość będzie dla niej naprawdę trudna. 

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Asiunia – gdzie będzie można zobaczyć film?

Co ciekawe, produkcję na podstawie książek Papuzińskiej będzie można zobaczyć już jutro, 31 marca 2023 roku. Specjalny sezon dobędzie się o godzinie 18:00 w Nowym Domu Sztuki w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. 

czytaj także:"Kicia Kocia" – już wkrótce serial na podstawie kultowych bajek!

W prace nad animacją zaangażowała się m.in. Danuta Stenka, która do produkcji użyczyła swojego głosu. Aktorkę od niedawna możemy oglądać w serialu komediowym Sługa Narodu, a część widzów z pewnością może również kojarzyć ją z komedii romantycznej Nigdy w życiu opartej na popularnej powieści Katarzyny Grocholi.

Producentką oraz pomysłodawczynią filmu jest Ewelina Gordziejuk i jej studioPGP. Za reżyserię odpowiada Tamás Ducki, a scenariusz opracował Rafał Skarżycki. Animacja została stworzona na bazie ilustracji Macieja Szymanowicza, który jest także ilustratorem książek Joanny Papuzińskiej.

Asiunia, czyli książka istotna dla najmłodszych

Asiunia oraz Mój tato szczęściarz, czyli dwie zaadaptowane właśnie książki Joanny Papuzińskiej, to książki nie tylko dobrze napisane, ale przede wszystkim — opowiadające z odpowiednią rozwagą o wojnie.

Czytaj także: Wojna oczami dzieci. Jak literatura dla dzieci „mówi” o wojnie? 

Co istotne, Asiunia to także inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść Joanny Papuzińskiej, dla której wojna rozpoczęła się w styczniu 1944 roku. 

Książkę Asiunia cały czas możecie kupić w wielu księgarniach internetowych:

Tagi: ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Asiunia
Joanna Papuzińska4
Okładka książki - Asiunia

Asiunia jest wzruszającym do łez opowiadaniem o tym, jak wygląda wojna oczami dzieci. Dla nich były to czasy równie dotkliwe co dla osób...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje