Dziewczynka z parku

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-04-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7747-670-3
Liczba stron: 128
Ilustracje: Emilia Dziubak

Ocena: 5.1 (10 głosów)

Dziewczynka z parku opowiada pełną smutku i łez historię dziewczynki o imieniu Andzia. Straciła swojego tatę i pogrążyła się wraz z mamą w wielkim bólu po utracie bliskiej osoby. Tyle wspomnień... Wylanych łez... Jedynym wsparciem dla naszej bohaterki jest jej mama i babcia, a także Jeremiasz, na którego może liczyć.

 

Andzia stara się iść do przodu, jednak cały jej świat jest inny. Przechodząc przez park, nie czuje już tego samego, kiedy robiła to z tatą. Brakuje jej wspólnych rozmów, zabaw. Rzeczą, która daje radę popchnąć ją do przodu, jest sekret. Sekret ojca dziewczynki, który jej wyjawił. Ta myśl nadal ją trzyma. Tak samo stara się podążać ich „wspólnym śladem”, aby móc choć trochę poczuć jego obecność.

 

W książce znajdziemy także wiele ilustracji stworzonych przez Emilię Dziubak, które sprawią, że jeszcze bardziej będziemy w stanie poczuć to, co poczuła Andzia. Barbara Kosmowska ujęła to wszystko w bardzo prosty sposób, lecz z odpowiednim dystansem, który daje nam możliwość wczucia się w tę historię.

Kup książkę Dziewczynka z parku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dziewczynka z parku

Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka opowiada o pewnej dziewczynce która straciła tatę.W szkole niektórzy się z niej śmieją.Pewnego dni widzi ptaszka którego razem z tatą obserwowała.Myśli więc że przez ptaszka tata chce jej dać jakiś znak.
Link do opinii

Pamiętacie książkę "O psie, który jeździł koleją"? Była historią tak smutną, że do dziś uważam ją za najbardziej traumatyczną lekturę szkolną. Dlatego mam problem z podobnymi lekturami. Barbara Kosmowska w równie smutniej książce "Dziewczynka z parku" porusza wiele ważnych i trudnych tematów, np. przyjaźń, miłość, tęsknota, akceptacja, ciekawość świata. Moim zdaniem jest ich za wiele, by omówić wszystkie w szkole, w ciągu kilku przewidzianych w programie godzin lekcyjnych. Śmierć to szczególnie trudny temat, którego omówienie wymaga uwagi, wrażliwości oraz delikatności. Rozmowy o śmierci są zazwyczaj ciężkie dla dorosłych, a co dopiero do omówienia z klasą liczącą ponad dwadzieścioro dzieci, z różną wrażliwością, często nie pojmujących jej nieodwracalności, albo posiadającymi uśpione wspomnienia i emocje związane ze stratą rodzica, bądź innej bliskiej im osoby, czy bojących się, że może dotknąć ich bliskich. Historia dziewczynki z parku uczy pogodzenia się ze zmianami, odrzuceniem przez innych, akceptacji odmienności. To wartości, których niewątpliwie powinno się uczyć dzieci. Uważam jednak, iż temat śmierci powinny oswajać i tłumaczyć najbliższe dziecku osoby. I właśnie im poleciłabym książkę Kosmowskiej, zwłaszcza kiedy mają trudności w rozmowie z dzieckiem mierzącym się ze stratą bliskiej osoby. Z rozmowy przeprowadzonej z moim dziewięcioletnim synem, już po omówieniu lektury w szkole wynika, że niewiele z rozmów z nauczycielką i samej lektury wyniósł. Najbardziej zapadł mu w pamięci fakt, że była smutna. 

Link do opinii

Bardzo poruszająca książka dla dzieci. Pozwala oswoić się z tematem śmierci bliskiej osoby. Zwraca też uwagę na otoczenie osoby pogrążonej w żałobie. Opowiada o relacjach w rodzinie. 

Andzia traci ojca. Jej mama jest pogrążona w rozpaczy i ledwie ogarnia codzienność. W szkole trudno dziewczynce zawrzeć relacje z rówieśnikami. Jednak pojawia się nowy uczeń. Jeremiasz zaprzyjaźnia się z Andzią. Z czasem dziewczynka powierza mu swój sekret. 

Książka dająca nadzieję. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, E-booki, Dla dzieci,
Inne książki autora
Pozłacana rybka
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Pozłacana rybka

Życie nie raz nas zaskoczy. Raz pozytywnie, a za drugim razem już trochę mniej. Podobna sytuacja ma miejsce w książce zatytułowanej Pozłacana rybka. Naszą...

Wielki wybuch
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Wielki wybuch

Ksenia i Kryspin znają się z realu, ale zaprzyjaźniają się w sieci. Oboje niepozorni, Kryspin trochę ofermowaty, typ mola w okularach, Ksenia nieakceptowana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy