Holly

Ukochana bohaterka Stephena Kinga wyrusza w pościg za najbardziej przerażającymi ze wszystkich jej dotychczasowych przeciwników.

Holly Gibney powraca w wielkim stylu, tym razem w swojej własnej historii. Spotykamy ją w momencie, gdy zdążyła już przejść długą drogę - od ,,Pana Mercedesa", w którym pojawiła się po raz pierwszy jako nieśmiała, ale odważna i szlachetna samotniczka, przez współpracę z Billem Hodgesem w ,,Znalezione nie kradzione", do błyskotliwej, dzielnej detektywki z ,,Outsidera". W Holly ekscentryczna śledcza musi zmierzyć się z parą genialnych, ale okrutnych przeciwników, którzy swoje tajemnice potrafią ukrywać jak nikt inny. Gdy Penny Dahl zwraca się do agencji Uczciwi Znalazcy z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej zaginionej córki, Holly Gibney nie ma ochoty brać jej sprawy na swoje barki. Detektywka znajduje się w ciężkiej sytuacji - jej partner Peter jest ciężko chory, a poza tym niedawno zmarła jej matka, z którą wiązała ją skomplikowana relacja. Odpuściłaby tę sprawę, gdyby nie to coś w głosie zdesperowanej klientki. Coś, co nie pozwala jej odmówić i zmusza do wyruszenia na poszukiwania sprawcy. Holly nie wie jeszcze, że niedaleko od miejsca, gdzie zniknęła Bonnie Dahl, mieszka małżeństwo profesorów na emeryturze, osiemdziesięciolatkowie Rodney i Emily Harris. Z pozoru są typowymi przedstawicielami klasy średniej, zakochanymi w sobie staruszkami, jednak za drzwiami doskonale utrzymanego domu skrywają potworny sekret. Jak się okaże, Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje zdolności, by przechytrzyć bezwzględną i szalenie przebiegłą parę i odkryć prawdę - makabryczną, przerażającą i mrożącą krew w żyłach.

Stephen King (ur. 1947) nie bez powodu nazywany jest Królem Horroru. Napisał już ponad sześćdziesiąt nagradzanych książek, z których sławę i awans z pracownika pralni na najbogatszego pisarza Ameryki przyniosła mu ,,Carrie" (1974). To od niej zaczęło się pasmo prawdziwych bestsellerów - wśród nich znalazły się chociażby kultowe ,,Miasteczko Salem" (1975), ,,Lśnienie" (1977), ,,Bastion" (1978), cykl ,,Mroczna Wieża" (1982-2012), ,,Smętarz dla zwierzaków" (1983), ,,To" (1986), ,,Misery" (1987), ,,Zielona mila" (1996), ,,Dallas '63" (2011), a także najnowsze powieści - ,,Billy Summers" (2021) i ,,Baśniowa opowieść" (2022). Dzieła Kinga, łączące gatunki takie jak horror, science fiction, sensacja, thriller i fantasy, rozeszły się w setkach milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Były też wielokrotnie ekranizowane. Ich autor mieszka w stanie Maine z żoną, Tabithą King. Ma córkę i dwóch synów - pisarzy Owena Kinga (,,Śpiące królewny") i Joego Hilla (,,Locke & Key").

Informacje dodatkowe o Holly:

Holly - opinie o książce

Avatar użytkownika - marzenies
marzenies
Przeczytane:2023-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Holly" Stephena Kinga „Holly” Stephena Kinga to mroczna, pełna zwrotów akcji powieść, w której nie zabrakło miejsca na wnikliwe studium charakteru postaci, której już zdążyliśmy polubić. Książka ta wprowadza czytelnika w głębokie meandry psychiki Holly Gibney, osoby, która przeżyła metamorfozę z nieśmiałej, uszkodzonej kobiety w wytrawną detektyw, gotową stawić czoła mrocznym sekretom, które skrywa ludzkość. King z niebywałą biegłością łączy w tej historii elementy kryminału z subtelnym psychologicznym portretem swojej bohaterki. Krok po kroku obserwujemy, jak Holly nie tylko zmagają się z kolejnym zagadkowym zleceniem, ale również z własnymi demonami, osobistymi tragediami i komplikowanymi relacjami z bliskimi. Powieść wykazuje się mistrzowskim połączeniem dynamicznego fabularnie świata noir z głębokim, ludzkim dramatem. Dzięki temu, narracja nie jest jedynie serią przygnębiających wydarzeń, ale także okazją do przeżycia wewnętrznej podróży w głąb duszy głównej bohaterki. W „Holly” mamy okazję doświadczyć ciemnej strony ludzkiej natury, skrywanej za maską cywilizacji. Nie można nie wspomnieć o antagonistach powieści – mrożącej krew w żyłach, perfekcyjnie skonstruowanej parze przeciwników. King, jako mistrz gatunku horroru, nie zawodzi, kreując zły, który jest zarówno przerażający, jak i fascynujący. Jego wizja zła nie jest jednowymiarowa, ale złożona, głęboka, co sprawia, że książka jest jeszcze bardziej przerażająca. „Holly” to nie tylko thriller pełen napięcia i emocji, ale również głęboko humanistyczna opowieść o walce dobra ze złem, próbie zrozumienia siebie i swojego miejsca w świecie, a także poświęceniu i empatii. Stephen King po raz kolejny udowadnia, że jest niekwestionowanym mistrzem w kreowaniu opowieści, które są zarówno przerażające, jak i poruszające. W efekcie, „Holly” jest nie tylko wciągającym kryminałem, ale również literaturą pełną głębokich refleksji nad naturą zła i siłą ludzkiego ducha. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości Kinga, a także dla tych, którzy cenią sobie powieści pełne emocji i napięcia z wyrafinowaną psychologiczną warstwą.

Kiedy na świecie szerzy się COVID, Holly robi wszystko, by strzec się tych przeklętych zarazków. I po raz kolejny daje dowód, że jest zupełnym przeciwieństwem własnej matki, która w ów "dziwną chorobę" nie wierzy - a potem ginie, ponieważ płuca odmówiły posłuszeństwa. Tym gorzkim akcentem Stephen King rozpoczyna historię w "Holly". Bez pardonu wprowadza czytelnika w mroczny, ale i niezwykle realistyczny nastrój Amerykanów spowodowany koronawirusem.

Jest to zaledwie tło akcji, gdyż główna fabuła toczy się wokół tajemniczego zniknięcia młodej Bonnie Dahl. Do Holly i jej agencji Uczciwi znalazcy zgłasza się zrozpaczona matka, Penny, która poszukuje zaginionej prawie miesiąc temu córki. Policjanci zaniechali poszukiwań z braku wystarczających dowodów, więc Penny Dahl nie pozostało nic innego jak zaanagażowanie prywatnego detektywa. Zwłaszcza że samo zaginięcie wydaje się dość poplątane: po Bonnie pozostał wyłącznie rower, na siodełku którego znaleziono karteczkę z napisem "Mam już dość". Ale co się stało z kaskiem? Co z plecakiem? I najważniejsze: dlaczego, by "odejść" Bonnie miałaby wybrać zaciemnione, niebezpieczne miejsce bez monitoringu? Gdyby chciała uciec zrobiłaby to przecież gdziekolwiek.

Holly zmaga się z niezwykle trudną sprawą, a także z żałobą po stracie matki. Rozgoryczenie, strach przed przyszłością czekającą na jej przyjaciela Petera, aktualnie boksującego się z dość ciężkim stanem covidowym, a także pojawiające się ciągle nowe (i bardzo dziwne) poszlaki nie raz nie dwa spędzą Holly sen z powiek. Zwłaszcza w chwili, kiedy wyjdzie na jaw, że zniknięcie Bonnie wiąże się z zaginięciem innych osób sprzed lat...

Stephen King po raz kolejny dowiódł, że budowanie napięcia, wprowadzanie zaskakujących zwrotów akcji oraz wgłębienie się w psychologię postaci wyssał z mlekiem matki. W "Holly" czytelnik już od samego początku wie, kim są czarne charaktery, a jednak każdy kolejny rozdział odkrywa nowe karty, przez które oderwanie się od lektury staje się niemożliwe. Pięciusetsześćdziesięciostronnicową książkę przeczytałam w lekko ponad dwa dni, tak mocno historia mnie wciągnęła.

W książce King porusza wątek dotyczący choroby cielesnej i tego, w jaki sposób potrafi ona wpłynąć na dalsze postępowania człowieka. Żyjąc w strachu przed bólem nie do zniesienia, ludzie są w stanie popchnąć się nawet do najgorszych zbrodni, by choć trochę ulżyć sobie w cierpieniu. Najciekawsze jest to, że owymi chorobami niekoniecznie są te śmiertelne. Nawet zwykły ischias czy reumatyzm potrafią doprowadzić człowieka na skraj społecznie przyjętych wartości społecznych.

W "Holly" zdecydowanie nie zabrakło brutalnych momentów. Czasami robiło się wręcz niedobrze, zwłaszcza pod koniec książki, kiedy to mroczna prawda ostatecznie została ujawniona.

Co się tyczy wad, to trochę irytowało mnie zbyt nonszalanckie podejście do Holly. Od lat wiadomo, że jest to ulubiona bohaterka Stephena Kinga, co widać niemal na każdym kroku. Widać, jak kobiecie z łatwością przychodzą niektóre rzeczy i jak autor ją w pewnym sensie hołubi. Nie zrozumcie mnie źle, ja też bardzo lubię Gibney, ale wg mnie dostała zbyt mało kłód pod nogi.

W kilku słowach podsumowania: "Holly" to zaskakująca, intrygująca, tajemnicza i mocna historia, która od pierwszej strony wciągnie w was w swój niebezpieczny wir. Motyw zaginięć śledzi się z ogromnym zaangażowaniem, lecz na największy plus zasługuje wgłębienie się w mroczną psychologię czarnych charakterów. Naprawdę mam hollynadzieję, że najnowsza powieść Stephena Kinga przypadnie wam do gustu jak mi. :)

Rzadko sięgam po książki Kinga. Nie przepadam za paranormalnymi czy nadprzyrodzonymi elementami, których bardzo lubi używać. Tu na szczęście ich nie ma.  A książka wywołała u mnie mnóstwo emocji. Pomysł na fabułę jest niezwykle intrygujący i wręcz nieprawdopodobny. Ale nazwisko zobowiązuje. Nie czytałam wcześniejszych przygód Holly ale nie przeszkadza to w odbiorze książki. kiedy zaczynają ginąć ludzie Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje zdolności, by przechytrzyć bezwzględnych morderców odkryć prawdę - makabryczną, przerażającą i mrożącą krew w żyłach. Powieść zawiera jak zawsze elementy horroru. Czytajcie.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-10-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2023,

Przyjemna, kolejna odsłona przypadków Holly Gibney. Tym razem jej przyjaciele odgrywają rolę raczej marginalną, ale również się przewijają przez fabułę.

Przyznam, że trudno mi się było początkowo wdrożyć, ale w końcu się udało. Historia mnie po jakimś czasie wciągnęła i przeczytałam ją do końca zadowolona, że Kingowi nadal się chce.

Od biedy można przeczytać tę pozycję nawet nie znając wcześniejszych części, jednak raczej będzie to miłe spotkanie "po latach" dla fanów prozy Kinga.

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2023-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Pod kopułą
Stephen King0
Okładka ksiązki - Pod kopułą

Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne...

Pan Mercedes
Stephen King0
Okładka ksiązki - Pan Mercedes

Mroźnym świtem, w przygnębiającym mieście na Środkowym Zachodzie setki zdesperowanych bezrobotnych ludzi stoi w kolejce w oczekiwaniu na targi pracy. Bez...