Quantcast
reklama
Zdjęcie - J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)

(1892-01-03) - (1973-09-02)

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) to brytyjski pisarz, jeden z najbardziej znanych autorów science fiction, inspirujący twórców filmowych i literackich do dziś. 

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) - biografia, życie i twórczość

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein (Orania - obecnie Republika Południowej Afryki) i zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth (Wielka Brytania) to angielski pisarz fantasy, którego dzieła z pewnością kojarzą niemal wszyscy. Autor odpowiedzialny za bestsellerową trylogię “Władca Pierścieni”, “Hobbita” oraz za świetny prequel w postaci “Silmarillion” na zawsze zapisał się złotymi zgłoskami w historii literatury fantasy.

J.R.R. Tolkien – dzieciństwo

Końcówka XIX wieku to okres wielu zmian na świecie, a ówczesnej Oranii na świat przyszedł syn znanego i cenionego bankiera, Arthura Tolkiena oraz jego żony Mabel Suffield. Kobieta nie czuła się dobrze w tym klimacie, co spowodowało że wspólnie podjęli decyzję o wyjeździe do Birmingham. Tam przyjęła ich bliska rodzina Suffieldów, która przy okazji także zaopiekowała się również młodszym bratem Johna, Hillarym. Po śmierci ojca i dziadka, rodzina przeniosła się do Sarehole Mill, które w przyszłości przekształci się w inspirację dla literackiego Shire. W 1904 roku po walce ze śpiączką cukrzycową Mabel Tolkien również odeszła z tego świata, a dzieciaki trafiły pod opiekę ojca Francisa Morgana.

John Ronald Reuel Tolkien – życie prywatne i literatura

Za młodu J.R.R. Tolkien miał romans z Edith Bratt, która później została jego żoną (co było podstawą pod postacie oraz relacje Berena i Lúthien). Chłopak miał nie tylko sporą wrażliwość, ale także i zainteresowanie starszymi, obcymi językami takimi jak chociażby staroislandzki, łacina czy hebrajski. Z ciekawostek warto odnotować, że w pewnym momencie swojego życia chciał nauczyć się języka polskiego, lecz po kilku próbach stwierdził, że jest to zbyt skomplikowane (brawo my!). Fascynacja literaturą oraz filologią przełożyły się również na jego przyszłe dokonania. Zanim to jednak nastąpiło, jego życie było poddane potężnej próbie, którą było powołanie do 11. batalionu regimentu Lancashire Fusiliers (oddział strzelców z Lancashire). To w właśnie w tej jednostce toczył boje w trakcie I wojny światowej. Między innymi te doświadczenia wyryły mocne ślady w jego młodym życiu, co następnie przekształciło się w podstawę pod stworzenie legendarnej trylogii “Władcy Pierścieni”. Ta zresztą miała pierwotnie ukazać się w formie pojedynczej książki, lecz takowe wydanie nie pasowało (i nadal tak jest) do standardu rynkowego (książka miałaby ponad 1000 stron).

J.R.R. Tolkien – kariera akademicka

Następnie pisarz starał się znaleźć miejsce dla siebie, co nie było łatwe po największym w dotychczasowym świecie konflikcie. Wielka wiedza oraz horyzonty pozwoliły Tolkienowi rozpocząć karierę uniwersytecką, gdzie miał okazję dzielić się ze studentami swoją pasją. W międzyczasie rozpoczął pisanie “Władcy Pierścienia”, po czym przyszedł czas także na Hobbita. To właśnie w tym czasie swoją drogę przeciął z C. S. Lewisem, którego “Opowieści z Narnii” również rozkochały w sobie wielu czytelników na całym świecie.

Śmierć w 1973 roku odbyła się w spokojny i godny sposób, mimo to jednak do ostatnich chwil prowadził prace nad “Silmarillionem”. Tekst został ukończony i wydany przez jego syna Christophera. J.R.R. Tolkien pochowano w Oksfordzie w katolickiej części cmentarza, gdzie spoczął wraz z żoną. Przez lata był wiernym katolikiem, który dokonał nawet tłumaczenia Księgi Jonasza. Nauczał i dbał o wychowanie w wierze również swoich dzieci, a jego najstarszy syn John został nawet kapłanem.

John Ronald Reuel Tolkien – fenomen i wpływ na kulturę

Dokonania autora doceniła również branża filmowa, która zdecydowała się dokonać adaptacji jego powieści. “Władca Pierścieni” wyreżyserowany przez Petera Jacksona okazał się kasową trylogią filmową, której po kilku latach towarzyszyło przeniesienie do tego medium również “Hobbita”, także w potrójnym wydaniu. Dokonania przełożono także do świata gier komputerowych, gdzie poza produkcjami opartymi na licencji Warner Bros. powstały także tytuł z cyklu “Śródziemie”, które umieszczono pomiędzy wspomnianymi cyklami.

Fenomen Johna Ronalda Reuel Tolkiena objawił się na całym świecie i przyciągnęła do książek wielu ludzi, co najlepiej oddaje chociażby światowy Dzień Czytania Tolkien, który od 2003 roku zachęca do zapoznania się z dokonaniami tego wybitnego autora. W 2019 roku odbędzie się także światowa premiera filmu “Tolkien”, który dla odmiany skoncentrowany jest właśnie na samej osobie pisarza oraz na jego ciekawym życiu.

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) - twórczość

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) - wiadomości

J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
Tadas 2021-04-18 00:49:29
Cytaty Autora

Świat byłby weselszy, gdyby więcej jego mieszkańców tak jak ty ceniło dobre jadło, zabawę i śpiew wyżej niż górę złota. Ale jakikolwiek jest ten świat - smutny czy wesoły - ja muszę go już opuścić. Żegnaj!


Więcej

Synowie czło­wieczy umierają prawdziwie i opuszczają świat; dlatego wszę­dzie, gdziekolwiek na nim przebywają, nazywani są Gośćmi albo Przechodniami. Śmierć jest ich przeznaczeniem, darem, którego nawet Valarowie zmęczeni brzemieniem tysiącleci mogą im pozazdrościć. Ale Melkor zmieszał z ciemnością i skaził swoim cieniem ten dar Iluvatara, dobro przemienił w zło, a na­dzieję w lęk.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy