Obejrzyjcie rosyjską adaptację „Władcy Pierścieni"!

Data: 2021-04-07 11:49:40 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dwuczęściowa rosyjska telewizyjna adaptacja Władcy Pierścieni, zatytułowana Strażnicy dostępna jest od wczoraj w serwisie YouTube w profilu Kanału 5. Dotychczas film ten uznawano za bezpowrotnie zniszczony. 

Obrazek w treści

Jeśli czekacie na nadchodzący serial na podstawie Władcy Pierścieni, mamy dla Was nie lada gratkę – pochodzącą z początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku rosyjską adaptację telewizyjną dzieła Tolkiena. Materiał nakręcono w studiu telewizyjnym w Leningradzie w 1991 roku, a scenariusz powstał na podstawie przekładu Muravyovej i Kistyakovsky'ego. Całość przypomina raczej produkcję polskiego Teatru Telewizji niż tradycyjny film. Adaptację wyemitowano w rosyjskiej telewizji tylko raz. Miłośnicy J.R.R. Tolkiena od lat bezskutecznie poszukiwali nagrania w archiwach. 

Czytaj także: W jakiej kolejności czytać książki Tolkiena?

Produkcję wyreżyserowała Natalya Serebryakova, ona też stworzyła scenariusz filmu. W role główne wcielili się Andrei Romanov (Frodo), Georgy Shtil (Bilbo), Andrei Tenetenko (Aragorn), Viktor Kostetsky (Gandalf) i Elena Solovey (Galadriel). W adaptacji zobaczymy wszystkie ważne wątki fabularne z powieści Tolkiena, dzięki czemu uznawane jest ona za szczególnie wierną literackiemu pierwowzorowi. 

Dialogi są, oczywiście, po rosyjsku, ale możecie włączyć napisy, które YouTube automatycznie przetłumaczy na wybrany przez Was język. Nie będzie to rozwiązanie idealne, ale pomocne tym, którzy języka rosyjskiego kompletnie nie znają. Weźcie też pod uwagę, że – podobnie jak w polskim tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego – imiona postaci są przetłumaczone.

Rosyjską adaptację Władcy Pierścieni zobaczycie poniżej: 

Władca Pierścieni (Strażnicy) – film rosyjski - część 1:

Władca Pierścieni (Strażnicy) - film rosyjski - część 2: 

W sieci obejrzycie też Bajeczną podróż pana Bilba Bagginsa Hobbita, czyli rosyjską adaptację Hobbita J.R.R. Tolkiena:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)1
Okładka książki - Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, która...

dodaj do biblioteczki
Reklamy