Natura Śródziemia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788382028874
Liczba stron: 620
Tytuł oryginału: The Nature of Middle-earth
Język oryginału: angielski

Ocena: 4.67 (3 głosów)

W oryginalnych esejach przedstawione zostaną dodatkowe szczegóły z krainy Śródziemia. Opisana zostanie natura elfów - ich możliwość nieśmiertelności oraz reinkarnacji. Czytelnicy bliżej poznają także natur Valarów i bestii z Numenoru.

Nie zabraknie podróży geograficznych Numenorze oraz Gondorze.

W nowych esejach poruszony zostanie też kontrowersyjny wśród fanów serii temat związany z możliwością... zapuszczania brody przez elfy, krasnoludy, hobbity! 

Kup książkę Natura Śródziemia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Natura Śródziemia

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk już po raz drugi w tym roku, mam przyjemność sięgnąć po książkę z niepublikowanymi wcześniej zapiskami J.R.R. Tolkiena. Tym razem jest to ,,Natura Śródziemia" napisana pod redakcją Carla F. Hostettera. 

 

Zaczynając jednak od początku. O czym jest ,,Natura Śródziemia"? To prawdziwa gratka dla fanów tego uniwersum! W książce dokładnie opisane są takie zagadnienia jak wzrost i starzenie elfów w porównaniu z ludźmi, chronologia całego tego świata od jego powstania (a przy tym również trudności, na jakie w tej kwestii natknął się Tolkien), schematy pokoleniowe poszczególnych ras i wiele więcej. To nie jest książka łatwa i niestety nie zbyt ciekawa dla osoby, która nie jest wiernym fanem uniwersum Śródziemia. Dostajemy wiele nazw miejsc, osób i słów w wymyślonych językach, które mogą lekko przytłoczyć.

 

Gdy czytałam tę książkę, nie sposób było nie porównywać jej z poprzednią książką o której pisałam miesiąc temu ,,Księga zaginionych opowieści część 1".

 

Muszę przyznać, że ,,Naturę Śródziemia" czyta się o niebo lepiej. Jest znacznie więcej samych dzieł Tolkiena, a mniej narracji naokoło. Narrator zwykle tylko delikatnie wprowadza nas w dany fragment historii lub dodaje ciekawą anegdotkę i pozwala przejść do właściwej treści. Przy okazji anegdotek wspomnę, że niektóre potrafią być naprawdę zabawne, dowiadujemy się na przykład, że pewien zapisek przytoczony w książce, został zanotowany przez Tolkiena na rachunkach za wyżywienie oraz zakwaterowanie.

 

Podsumowując krótko. Jeżeli czytałeś przynajmniej kilka książek Tolkiena, być może ,,Natura Śródziemia" będzie dla Ciebie pozycją idealną. Jeśli jednak nie przemawiają do Ciebie jego klasyczne opowieści, zdecydowanie nie sięgaj po tę książkę, nie znajdziesz tam zapewne nic ciekawego dla siebie.

 

Ps. Ta książka może być również swego rodzaju ,,lekcją" dla młodych pisarzy. Pokazuje jak Tolkien stworzył od podszewki cały swój świat, jak zadbał o najmniejsze szczegóły oraz również niejednokrotnie ,,wpadł w sidła" własnej powieści, kiedy coś napisanego dużo wcześniej nie zgadzało się z aktualną narracją.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-12-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

HISTORIA ŚRÓDZIEMIA: DODATEK

 

,,Natura Śródziemia", choć wydana jako samodzielna pozycja, to rzecz, którą postrzegać można jako jeszcze jeden tom ,,Historii Śródziemia". Wiele było tam tomów różnorodnych, a to o losach postaci, a to o innych wersjach historii, a to o ludziach Śródziemia. No to teraz mamy o naturze. Ćwierć wieku po ostatniej wydanej odsłonie ,,Historii" (po polsku jeszcze trochę na kolejne poczekamy), taki suplement. Dodatek dla zagorzałych fanów. Ale jakże świetny, jakże przyjemny i wnoszący coś do i tak już rozbudowanego we wszystkie strony legendarium brytyjskiego mistrza.

 

Ten tytuł ,,Natura Śródziemia" to tak nie do końca trafiony, bo sugeruje nam faunę i florę, a tu mamy inne tematy raczej. Czas, starzenie się, ciało, umysł, duszę, krainy, mieszkańców - no taki ogół mamy. Dużo o Elfach, o ich dorastaniu, o tempie tego procesu. Ale nie tylko o nich. I nie tylko o tych zreczach, bo mamy choćby o włosach, o brodach, o gospodarce, domach, grzybach, nawet o produkcji lembasów. Bogato, przekrojowo, ciekawie.

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/12/natura-srodziemia-jrr-tolkien-carl-f.html

Link do opinii
Inne książki autora
Bractwo pierścienia. Wersja ilustrowana
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Bractwo pierścienia. Wersja ilustrowana

BOGATO ILUSTROWANE, EKSKLUZYWNE WYDANIE JEDNEJ Z NAJSŁYNNIJESZYCH KSIĄŻEK W HISTORII W spokojnej wiosce w Shire młody hobbit Frodo zostaje obarczony...

Dzieci Hurina
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Dzieci Hurina

Historia Túrina i jego siostry Niënor - dzieci Húrina, człowieka, który śmiał się przeciwstawić Czarnemu Władcy - toczy się na długo przed wydarzeniami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy