Upadek Númenoru

„Upadek Númenoru” to zebrany przez Briana Sibleya zbiór tekstów Tolkiena, które opowiadają o Drugiej Erze. Za ilustracje publikacji odpowiada Alan Lee. Data premiery tytułu w Polsce nie jest jeszcze znana.

Informacje dodatkowe o Upadek Númenoru:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-11-15
Tytuł oryginału: The Fall of Numenor: And Other Tales from the Second Age of Middle-Earth
Język oryginału: język angielski

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-11-25, Ocena: 5, Przeczytałem,

KRONIKA UPADKU

Tolkien nie żyje już dokładnie od pięćdziesięciu lat, a wciąż ukazują się kolejne książki jego autorstwa. W sumie tych pośmiertnych publikacji jest o wiele więcej niż tych wydanych za życia. Ot fenomen, co tu dużo mówić. A najnowsza z nich to pełna wersja ,,Upadku Númenoru", spokładana do kupy przez Briana Sibleya, czyli specjalistę od książek ukazujących kulisy kręcenia filmów takich, jak ,,Harry Potter", ,,Złoty kompas" czy właśnie ekranizacji prozy Tolkiena. I z tym Tolkienem to zresztą bardzo mu po drodze, bo obok tego wydał też takie rzeczy, jak różne tolkienowskie mapy czy współtworzył radiowe adaptacje jego książek - przy okazji jest też członkiem The Tolkien Society. I widać, że to lubi, czuje i że dołożył starań, dzięki czemu niniejsza publikacja jest nie tylko świetna - wiadomo, Tolkien, jak mogłoby być inaczej - ale i kompleksowa.

Jeśli chodzi o treść, ta dziejąca się w Drugiej Erze Śródziemia opowieść koncentruje się wokół tytułowej wyspy, daru dla ludzi i jej mieszkańców, którzy coraz bardziej buntują się przeciw wiszącemu nad nimi Zakazowi Valarów. Narasta w nich ten bunt, rośnie zazdrość, a wszystko to prowadzi nieuchronnie do upadku. Kto zdoła przetrwać to, co nadciąga?

Rudy Dżil i jego pies. Kowal z Podlesia Większego
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Rudy Dżil i jego pies. Kowal z Podlesia Większego

Rudy Dżil i jego pies: Komiczne, wręcz szydercze opowiadanie zostało opublikowane w 1949. To przykład dobrego humoru Tolkiena, który musiał odreagować...

Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, która...