Syn Tolkiena wykorzystywany seksualnie?

Data: 2019-04-29 05:36:44 Autor: Patryk Obarski
News - Syn Tolkiena wykorzystywany seksualnie?

J.R.R. Tolkien to jeden z najpopularniejszych twórców fantasy. Autor Hobbita i Władcy pierścieni, a także wykładowca Oxfordu dzięki swoim książkom stał się jedną z ikon literatury. Niebawem w polskich kinach zobaczyć będzie można także film biograficzny przedstawiający młodość autora. Tymczasem pojawiają się informacje o seksualnych nadużyciach wobec jego syna.

O wykorzystaniu seksualnym najstarszego syna J.R.R. Tolkiena w ostatnim czasie napisały redakcja „Guardiana" i „Observera". John Tolkien, który został księdzem i sam w 2001 roku oskarżony był o nadużycia seksualne, w przeszłości miał być krzywdzony w podobny sposób przez jednego z przyjaciół swojego ojca.

Czytaj także: W czerwcu zobaczymy film o Tolkienie. Jest już zwiastun

W 2001 roku Johna Tolkiena oskarżono o nadużycia seksualne wobec chłopców podczas jego posługi w kościele. Sprawę jednak szybko zamknięto nie tylko ze względu na wartość dowodów, ale także – wiek oskarżonego, jego stan zdrowia i, jak mówi się nieoficjalnie, status „pierworodnego syna Tolkiena”. John Tolkien miał dokonać napaści seksualnej na Christophera Carriego w 1956 roku.

W ubiegłym roku powrócono do sprawy, a prawnicy domagali się zadośćuczynienia. Przy okazji na jaw wyszły dowody, wskazujące na to, że John Tolkien sam był wykorzystywany seksualnie w młodości, gdy mieszkał jeszcze ze swoim ojcem – J.R.R. Tolkienem, wówczas wykładowcą akademickim. Ostatecznie Carrie otrzymał odszkodowanie od Kościoła katolickiego w postępowaniu pozasądowym. Ofiara księdza zmarła w 2018 roku.

Jak wynika z nagrania z 1994 roku, w domu Tolkienów stale przebywać mieli jego ojciec wraz z przyjaciółmi z uczelni na Oksfordzie. Owi mężczyźni, również wykładowcy o znanych nazwiskach, często zostawali na noc w domu jego ojca. Zdarzało się, że rano młody John Tolkien budził się w łóżku, a obok niego spał skulony inny mężczyzna. Podczas niespodziewanych nocnych wizyt przyjaciół John Tolkien zasypiał w piżamie, a budził się już bez niej…

Na filmie nie padają żadne dane, Tolkien podkreśla tylko, że są to znane w środowisku akademickim nazwiska.

Rodzina Tolkiena odmawia komentarza, a film podobno pozostaje w jej rękach.

Fot. w nagłówku: JRR Tolkien w wieku 24 lat / domena publiczna

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien0
Okładka książki - Władca Pierścieni

Niełatwo powiedzieć, na czym polega tajemnica uroku wywieranego przez ,,Władcę Pierścieni". Miał niewątpliwie rację C.S Lewis, pisząc: ,,Dla nas,...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Magik i złodziejka
Anniina Mikama
Magik i złodziejka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Pokaż wszystkie recenzje