Syn Tolkiena wykorzystywany seksualnie?

Data: 2019-04-29 05:36:44 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Syn Tolkiena wykorzystywany seksualnie?

J.R.R. Tolkien to jeden z najpopularniejszych twórców fantasy. Autor Hobbita i Władcy pierścieni, a także wykładowca Oxfordu dzięki swoim książkom stał się jedną z ikon literatury. Niebawem w polskich kinach zobaczyć będzie można także film biograficzny przedstawiający młodość autora. Tymczasem pojawiają się informacje o seksualnych nadużyciach wobec jego syna.

O wykorzystaniu seksualnym najstarszego syna J.R.R. Tolkiena w ostatnim czasie napisały redakcja „Guardiana" i „Observera". John Tolkien, który został księdzem i sam w 2001 roku oskarżony był o nadużycia seksualne, w przeszłości miał być krzywdzony w podobny sposób przez jednego z przyjaciół swojego ojca.

Czytaj także: W czerwcu zobaczymy film o Tolkienie. Jest już zwiastun

W 2001 roku Johna Tolkiena oskarżono o nadużycia seksualne wobec chłopców podczas jego posługi w kościele. Sprawę jednak szybko zamknięto nie tylko ze względu na wartość dowodów, ale także – wiek oskarżonego, jego stan zdrowia i, jak mówi się nieoficjalnie, status „pierworodnego syna Tolkiena”. John Tolkien miał dokonać napaści seksualnej na Christophera Carriego w 1956 roku.

W ubiegłym roku powrócono do sprawy, a prawnicy domagali się zadośćuczynienia. Przy okazji na jaw wyszły dowody, wskazujące na to, że John Tolkien sam był wykorzystywany seksualnie w młodości, gdy mieszkał jeszcze ze swoim ojcem – J.R.R. Tolkienem, wówczas wykładowcą akademickim. Ostatecznie Carrie otrzymał odszkodowanie od Kościoła katolickiego w postępowaniu pozasądowym. Ofiara księdza zmarła w 2018 roku.

Jak wynika z nagrania z 1994 roku, w domu Tolkienów stale przebywać mieli jego ojciec wraz z przyjaciółmi z uczelni na Oksfordzie. Owi mężczyźni, również wykładowcy o znanych nazwiskach, często zostawali na noc w domu jego ojca. Zdarzało się, że rano młody John Tolkien budził się w łóżku, a obok niego spał skulony inny mężczyzna. Podczas niespodziewanych nocnych wizyt przyjaciół John Tolkien zasypiał w piżamie, a budził się już bez niej…

Na filmie nie padają żadne dane, Tolkien podkreśla tylko, że są to znane w środowisku akademickim nazwiska.

Rodzina Tolkiena odmawia komentarza, a film podobno pozostaje w jej rękach.

Fot. w nagłówku: JRR Tolkien w wieku 24 lat / domena publiczna

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien0
Okładka książki - Władca Pierścieni

Niełatwo powiedzieć, na czym polega tajemnica uroku wywieranego przez ,,Władcę Pierścieni". Miał niewątpliwie rację C.S Lewis, pisząc: ,,Dla nas,...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje