„Historia Śródziemia”. Nieznane opowiadania Tolkiena będą wydane w Polsce

Data: 2022-06-24 15:38:48 Autor: mkoziel
udostępnij Tweet

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Wydawnictwo Zysk i S-ka planuje wydać dwunastotomową Historię Śródziemia autorstwa J.R.R. Tolkiena. Znamy już datę premiery pierwszego tomu!

Obrazek w treści
fot. fragment okładki / Wydawnictwo Zysk i S-ka

J.R.R. Tolkien to brytyjski pisarz, którego książki i publikacje na dobre wpisały się w popkulturę. Do dziś są chętnie czytane i wznawiane przez różne wydawnictwa. Jednym z jego najpopularniejszych dzieł jest Trylogia. Władca Pierścieni oraz Hobbit.

Historia Śródziemia – co to?

Historia Śródziemia to cykl dwunastu książek, oryginalnie publikowanych w latach 1983-1996. Ukazywały się one już po śmierci pisarza i zostały zredagowane i poddane analizie przez syna autora Christophera Tolkiena. Książki zawierają pierwsze wersje  publikowanych później dzieł. 

Czytaj także:  „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – tak wyglądają Orkowie w serialu Amazona

Cykl pokazuje, w jaki sposób rozwijał się i poszerzał świat Tolkiena na przestrzeni lat. Jest to swoista kronika przedstawiająca proces twórczy. Choć znaczna część książek wydana została w Polsce na przestrzeni lat przez różnych wydawców, teraz Wydawnictwo Zysk i S-ka, zdecydowało się wydać w ramach jednego cyklu wszystkie księgi należące do Historii Śródziemia.

Historia Śródziemia – kiedy premiera?

Na sam początek na rynku ukaże się Księga zaginionych opowieści, rozpoczynający cały cykl. Chociaż przedsprzedaż już ruszyła, m.in. w księgarni TaniaKsiazka.pl, to czytelnicy tytuł otrzymają dopiero jesienią. Na księgarskich półkach tytuł ukaże się 22 września, czyli tuż po wakacjach.

Czytaj także:  Już są pierwsze zdjęcia i zwiastun serialu Amazonu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”!

Aby uzbierać całą Historię Śródziemia, trzeba będzie jednak trochę poczekać. Wydawca poinformował bowiem, że na przestrzeni roku będą się ukazywać trzy lub cztery tytuły z cyklu. Optymistycznie można zatem założyć, że cały komplet fani Tolkiena dozbierają najprędzej w ciągu 3 lat.

Księga zaginionych opowieści – o czym jest?  

Księga zaginionych opowieści po raz pierwszy w Polsce została wydana w 1995 roku. Jest zbiorem najwcześniejszych opowiadań autora. Zakłada się, że były to szkice do Silmarillionu, przedstawiające tę historię w różnych wersjach. W publikacji powracamy do znajomych krain: Angband, Valinor, Śródziemię oraz Wielkie Krainy znajdujące pomiędzy morzami wschodu i zachodu.

Czytaj także: Jest już pierwsza zapowiedź serialu „Władca Pierścieni”

Możemy tu przeczytać historię Eriola, który przybywa na Tol Eressëę, ziemię zamieszkaną przez elfów. Mężczyzna spotyka na swojej drodze różne postaci i odwiedza nowe miejsca. Wszędzie dowiaduje się czegoś nowego o świecie i jego początkach. 

Twórczość J.R.R. Tolkiena wciąż inspiruje

J.R.R. Tolkien do dziś obecny jest w popkulturze i ma tabuny fanów. Ludzie cały czas chętnie wracają do jego najpopularniejszych dzieł i zastanawiają się, w jakiej kolejności czytać Tolkiena.

W 2019 roku powstał film biograficzny o życiu autora zatytułowany Tolkien. Jakiś czas temu premierę miał serial Władca pierścieni, wyprodukowany przez Amazon. Tej jesieni zostanie też wydana nowa książka autora: Upadek Númenoru, w  której zebrane zostały pisma Tolkiena na temat Drugiej Ery. 

Już wkrótce Księgę zaginionych opowieści kupić będzie można w większości popularnych księgarń internetowych poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księga Zaginionych Opowieści. Część 1
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka książki - Księga Zaginionych Opowieści. Część 1

Księga Zaginionych Opowieści, otwierająca monumentalny cykl Historia Śródziemia, to jedno z pierwszych dzieł Tolkiena osadzone w świecie Władcy Pierścieni...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje