„Historia Śródziemia”. Nieznane opowiadania Tolkiena będą wydane w Polsce

Data: 2022-06-24 15:38:48 Autor: mkoziel
udostępnij Tweet

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Wydawnictwo Zysk i S-ka planuje wydać dwunastotomową Historię Śródziemia autorstwa J.R.R. Tolkiena. Znamy już datę premiery pierwszego tomu!

Obrazek w treści
fot. fragment okładki / Wydawnictwo Zysk i S-ka

J.R.R. Tolkien to brytyjski pisarz, którego książki i publikacje na dobre wpisały się w popkulturę. Do dziś są chętnie czytane i wznawiane przez różne wydawnictwa. Jednym z jego najpopularniejszych dzieł jest Trylogia. Władca Pierścieni oraz Hobbit.

Historia Śródziemia – co to?

Historia Śródziemia to cykl dwunastu książek, oryginalnie publikowanych w latach 1983-1996. Ukazywały się one już po śmierci pisarza i zostały zredagowane i poddane analizie przez syna autora Christophera Tolkiena. Książki zawierają pierwsze wersje  publikowanych później dzieł. 

Czytaj także:  „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” – tak wyglądają Orkowie w serialu Amazona

Cykl pokazuje, w jaki sposób rozwijał się i poszerzał świat Tolkiena na przestrzeni lat. Jest to swoista kronika przedstawiająca proces twórczy. Choć znaczna część książek wydana została w Polsce na przestrzeni lat przez różnych wydawców, teraz Wydawnictwo Zysk i S-ka, zdecydowało się wydać w ramach jednego cyklu wszystkie księgi należące do Historii Śródziemia.

Historia Śródziemia – kiedy premiera?

Na sam początek na rynku ukaże się Księga zaginionych opowieści, rozpoczynający cały cykl. Chociaż przedsprzedaż już ruszyła, m.in. w księgarni TaniaKsiazka.pl, to czytelnicy tytuł otrzymają dopiero jesienią. Na księgarskich półkach tytuł ukaże się 22 września, czyli tuż po wakacjach.

Czytaj także:  Już są pierwsze zdjęcia i zwiastun serialu Amazonu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”!

Aby uzbierać całą Historię Śródziemia, trzeba będzie jednak trochę poczekać. Wydawca poinformował bowiem, że na przestrzeni roku będą się ukazywać trzy lub cztery tytuły z cyklu. Optymistycznie można zatem założyć, że cały komplet fani Tolkiena dozbierają najprędzej w ciągu 3 lat.

Księga zaginionych opowieści – o czym jest?  

Księga zaginionych opowieści po raz pierwszy w Polsce została wydana w 1995 roku. Jest zbiorem najwcześniejszych opowiadań autora. Zakłada się, że były to szkice do Silmarillionu, przedstawiające tę historię w różnych wersjach. W publikacji powracamy do znajomych krain: Angband, Valinor, Śródziemię oraz Wielkie Krainy znajdujące pomiędzy morzami wschodu i zachodu.

Czytaj także: Jest już pierwsza zapowiedź serialu „Władca Pierścieni”

Możemy tu przeczytać historię Eriola, który przybywa na Tol Eressëę, ziemię zamieszkaną przez elfów. Mężczyzna spotyka na swojej drodze różne postaci i odwiedza nowe miejsca. Wszędzie dowiaduje się czegoś nowego o świecie i jego początkach. 

Twórczość J.R.R. Tolkiena wciąż inspiruje

J.R.R. Tolkien do dziś obecny jest w popkulturze i ma tabuny fanów. Ludzie cały czas chętnie wracają do jego najpopularniejszych dzieł i zastanawiają się, w jakiej kolejności czytać Tolkiena.

W 2019 roku powstał film biograficzny o życiu autora zatytułowany Tolkien. Jakiś czas temu premierę miał serial Władca pierścieni, wyprodukowany przez Amazon. Tej jesieni zostanie też wydana nowa książka autora: Upadek Númenoru, w  której zebrane zostały pisma Tolkiena na temat Drugiej Ery. 

Już wkrótce Księgę zaginionych opowieści kupić będzie można w większości popularnych księgarń internetowych poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księga Zaginionych Opowieści. Część 1
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka książki - Księga Zaginionych Opowieści. Część 1

Księga Zaginionych Opowieści, otwierająca monumentalny cykl Historia Śródziemia, to jedno z pierwszych dzieł Tolkiena osadzone w świecie Władcy Pierścieni...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje