Jak budziła się pasja oraz wyobraźnia legendarnego twórcy Władcy Pierścieni i Hobbita? – Tolkien

Data: 2021-11-04 12:20:01 Autor: Tamer Adas
udostępnij Tweet

Biografia filmowa zatytułowana Tolkien nie okazała się takim hitem, jakim mogła, niemniej to w dalszym ciągu kawałek solidnego kina, tak sobie podchodzącego do tytułowej postaci, niezwykle ciekawej, głębokiej oraz wrażliwej. Czy warto zapoznać się z dziełem Dome'a Karukoskiego?

Obrazek w treści

Tolkien to amerykański film biograficzny z 2019 roku w reżyserii Dome'a Karukoskiego

Tolkien – opis

O czym jest film Tolkien? Nastoletni John Tolkien niespodziewanie ojca, a za moment z tego świata odejdzie również jego matka. Osierocony chłopiec zostaje otoczony opieką Kościoła Katolickiego oraz pani Faulkner, z których pomocą może uczyć się w słynnej i prestiżowej szkole Króla Edwarda, mieszczącej się w Birmingham. Tam z przyjaciółmi zakłada klub literacki, a także zakochuje się w Edith Bratt.

Dziewczyna odwzajemnia jego uczucia, a następnie bohater przenosi się do Oksfordu, gdzie kontynuować będzie swoją edukację. Tam zakochuje się w grece czy językach staroangielskim i walijskim. Powoli próbuje wykreować własny język....

Czytaj także: Zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, redaktor „Silmarillionu" i wielu innych dzieł pisarza

Za chwilę wybucha Wielka Wojna, a nasz protagonista zostaje wysłany na front, gdzie na pierwszej linii obserwuje brutalność zmagań, a także zapada w gorączkę okopową. W tych warunkach, w jego głowie kreuje się obraz, który w przyszłości spisany zostanie jako słynny Władca Pierścieni.

Tolkien – obsada

Kto wystąpił w filmie Tolkien? W rolę filmowego Johna R.R. Tolkiena wcielił się młody i utalentowany aktor Nicholas Hoult, który... niestety nie poradził sobie z tym zadaniem. To mocno po dziś dzień odciska swoje piętno na jego karierze.

Czytaj także: J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) twórca niesamowitego Śródziemia

Na ekranie pojawili się również Lily Collins, Anthony Boyle, Al Bollands, Tom Glynn-Carney, Patrik Gibson, Kallum Tolkien czy Craig Roberts.

Tolkien – gdzie obejrzeć? 

Filmowa biografia zatytułowana Tolkien zagości na telewizyjnych ekranach w czwartek, 4 listopada 2021 roku o godzinie 22:15 roku na antenie Polsatu.

Czytaj także: Tolkien ma polskie korzenie? Wiele na to wskazuje 

Produkcję zobaczyć możemy także za pośrednictwem platform VOD.

Tolkien – opinie 

Przyjęcie filmowego Tolkiena okazało się solidne, ale film generalnie nie obronił się przed większą porcją oczekiwań, to solidny kawałek kina, niemogący sobie poradzić z wielkością bohatera oraz zakresem jego osobowości i duchowości. W dodatku za projektem wiązały się także uwagi rodziny autora, która nie została zaangażowana w powstanie produkcji i po dziś dzień nie wspiera go.

Czytaj także: Film o Tolkienie od dziś w kinach. Czego się spodziewać? 

Tolkien – książka

Film Tolkien samodzielnie interpretuje oraz uwiecznia w swojej formie życie tytułowego pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena, samodzielnie starając się podjąć trudnego zadania. Z inną, książkową formę ujęcia niezwykłych losów twórcy Władcy Pierścieni oraz Hobbita, znajdziecie w książce Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Śródziemia, autorstwa Colina Durieza wydanego przez Wydawnictwo Św. Stanisława BM.

Książkę Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Śródziemia zakupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)1
Okładka książki - Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, która...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje