reklama

Tolkien ma polskie korzenie? Wiele na to wskazuje

Data: 2019-08-18 12:30:39 Autor: Patryk Obarski

John Ronald Reuel Tolkien to pisarz fantasy, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jedna z ikon literatury fantastycznej, twórca Hobbita jest do dziś pisarzem kultowym. Okazuje się, że autor ma… polskie korzenie!

Tolkien

Twórczość J.R.R. Tolkiena dla wielu fanów fantastyki stanowi swoistą podstawę do tego, by poznawać inne utwory fantasy. Nazwisko pisarza urodzonego pod koniec XIX wieku jest obecnie jednym z najbardziej znanych i sztandarowych. Nic więc dziwnego, że wielu fanów chciałoby, by pisarz miał korzenie związane z właśnie ich narodowością.

Od 15 do 18 sierpnia w Sopocie odbyła się impreza poświęcona książkom – Literacki Sopot. Tegoroczna edycja poświęcona była literaturze i kulturze brytyjskiej. Z tej okazji na spotkanie zaproszony został Ryszard Derdziński, autor bloga tolkniety.blogspot.com i członek brytyjskiego Tolkien Society.

Czytaj także: Jak czytać Tolkiena? Przewodnik po twórczości

Pochodzący z Sosnowca fan twórczości Tolkiena rozpoczął badania nad faktycznym znaczeniem nazwiska popularnego pisarza. Wnioski, do jakich dotarł były naprawdę zadziwiające!

Podczas spotkania w Sopocie, Derdziński zdradził uczestnikom imprezy, że podczas swoich badań dotarł do dwójki mężczyzn o tym samym nazwisku – prawdopodobnie braci – którzy w nieznanych okolicznościach trafili do Anglii w wieku XVII. Jeden z mężczyzn był kuśnierzem, drugi uznanym zegarmistrzem. Obaj nosili nazwisko Tolkien, a ich losy były ze sobą powiązane.

Niebawem bloger odkrył, że w jednym z dawnych londyńskich dokumentów, zapisano pochodzenie kuśnierza – było to Danzing, czyli dzisiejszy Gdańsk. Mężczyzna urodził się w 1746, czyli czasach, kiedy Gdańsk pozostawał jeszcze w granicach Rzeczypospolitej. Następnie Derdziński potwierdził pokrewieństwo między dwoma rzemieślnikami dzięki aktom chrztu, które zachowały się w Gdańsku. Drugi z braci – John Benjamin – okazał się zaś być prapradziadkiem znanego pisarza. Wszystko to szczegółowo przedstawiła w swojej relacji Natalia Szostak z Gazety Wyborczej.

Wielu z tych, którzy żyją, zasługuje na śmierć, a niektórzy z tych, co pomarli, zasługują na życie. Czy możesz im je zwrócić? Nie szafuj więc śmiercią, gdyż nawet najmędrszy nie może wiedzieć wszystkiego – cytat z książki Drużyna Pierścienia J.R.R. Tolkiena. Zobacz wszystkie cytaty.

Ryszard Derdziński o powiązaniach rodziny Tolkiena z Polską wie jednak nie od wczoraj. Pierwsze artykuły, także na łamach Wyborczej, pojawiały się już w 2018 roku. Wówczas w rozmowie z Agnieszką Stefaniak-Zubko tolkienista powiedział: Udało mi się odnaleźć ich ślady [Tolkienów – przyp. red.) i w bitwie pod Grunwaldem, i w starciu z siłami polskimi w 1456 roku, gdzie Jacob Tolkin został pojmany. Na przełomie XVI i XVII wieku we wsi Globuhnen żyli dziedziczni sołtysi chełmińscy Tolkienowie. Była to uboga szlachta, która sama uprawiała swoją ziemię. Przodków pisarza odnaleźć można również w kronikach z XVII i XVIII wieku. Jeden z krewnych był kolegą ze studiów Mikołaja Kopernika.

Jak przyznał bloger, jego marzeniem jest stworzenie książki dotyczącej pochodzenia Tolkiena oraz zweryfikowanie w 100% jego korzeni.

Historia życia J.R.R. Tolkiena od lat stanowi dość rozległy obszar badań dla fanów angielskiego pisarza, literaturoznawców i historyków. Co jakiś czas na jaw wychodzą też kolejne sekrety, czy może raczej – skandale związane z rodziną kultowego autora fantasy.

W kwietniu w mediach poruszona została kwestia Johna Tolkiena – syna popularnego pisarza. Od kilku lat wobec dziedzica twórcy pojawiały się informacje dot. nadużyć seksualnych z jego strony wobec chłopców w czasie jego pracy w kościele. Na początku roku pisaliśmy o tym, że sam John Tolkien miał być w przeszłości wykorzystywany seksualnie przez znajomych jego ojca, J.R.R. Tolkiena.

W czerwcu w kinach zobaczyć zaś można było film pt. Tolkien. Opowiadał on o młodości pisarza, jego dzieciństwie oraz walce w czasie wojny. W postać Johna Ronald Reuela Tolkiena wcielił się wówczas brytyjski 29-letni aktor Nicholas Hoult (Faworyta, Zbuntowany w zbożu, Skins). U jego boku zagrała Lily Collins znana z ról w filmach Królewna Śnieżka, Dary Anioła: Miasto kości czy Love, Rosie.

W przyszłości pojawić ma się także serial kontynuujący serię o Władcy Pierścieni. Za jego produkcję odpowiedzialny jest Amazon, który wykupił prawa do adaptacji twórczości Tolkiena za niebagatelną sumę 250 milionów dolarów (ponad 982 milionów złotych). Amazon planuje po części kontynuować znaną już z filmów historię i prawdopodobnie zrobi to za pomocą aż 6 sezonów, które łącznie kosztować go będą ponad miliard dolarów. Więcej o serial przeczytać można w naszym artykule.

Znacie twórczość Tolkiena? Czy sądzicie, że jego polskie korzenie mają znaczenie dla naszej kultury?

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien0
Okładka książki - Władca Pierścieni

Niełatwo powiedzieć, na czym polega tajemnica uroku wywieranego przez ,,Władcę Pierścieni". Miał niewątpliwie rację C.S Lewis, pisząc: ,,Dla nas,...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje