Najciekawsze premiery książek w październiku 2023 roku. Co warto przeczytać?

Data: 2023-10-04 15:04:50 | Ten artykuł przeczytasz w 14 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Nowy miesiąc to nie tylko nadchodzące targi książki, ale także kolejne premiery. W październiku czytelnicy będą mieli w czym wybierać, na półkach księgarń pojawią się wszakże zarówno publikacje znanych i cenionych autorów, jak i nowości spod pióra debiutantów, wyczekiwane powieści z zagranicy i perełki prozy polskiej. Co konkretnie pojawi się w księgarniach? Sprawdźcie nasze zestawienie! 

Książki w księgarni

W październiku półki księgarń wręcz uginać się będą od literackich nowości. Wśród nowych propozycji polskich wydawców znajdziemy zarówno literaturę piękną, prozę obyczajową, jak i kryminały czy powieści dla młodzieży. Wśród nowości m.in. nowa część z cyklu Rodziny Monet czy wyczekiwana książka Salmana Rushdiego

Premiery 10 października 2023 roku

Języki prawdy – Salman Rushdie

Języki prawdy to publikacja Salmana Rushdiego, która za granicą ukazała się w 2021 roku. Po dwóch latach książka w końcu trafi do rąk polskich czytelników, a to za sprawą Domu Wydawniczemu Rebis. Co ciekawe aktualnie autor pracuje nad kolejną książką, gdzie nawiąże do tragicznych zdarzeń z wykładu w 2022 roku.

Nowa książka Rushdiego nie będzie jednak prozą, a zbiorem esejów, które publikował między 2003 a 2020 rokiem. Poza nimi w zbiorze znajdują się między innymi recenzje, komentarze, osobiste wspomnienia i przemówienia.

czytaj także: Dokonali zmian w powieściach Roalda Dahla. Salman Rushdie mówi o cenzurze

W swoich tekstach Rushdie skupia się na swoich relacjach z literaturą i sztuką, ale nie tylko. Pisze o wielu współczesnych problemach np. związanych z procesami migracji, wielokulturowością, czy cenzurą. Wszystko to okraszone charakterystycznym dowcipem pisarza, ale też nienagannym stylem.

Starsza pani z nożem – Gu Byeong-Mo

W tym miesiącu swoją premierę będzie miała najnowsza powieść południowokoreańskiej pisarki Gu Byeong-MoStarsza pani z nożem

Starsza pani z nożem to powieść, która skupia się na starzeniu i poczuciu sprawczości. Jej główną bohaterką jest Rógszpona. Kobieta ma już sześćdziesiąt pięć lat i decyduje się, że czas zwolnić. Żyje skromnie, czeka na emeryturę i już planuje spokojną starość u boku swojego starszego pieska. 

Prawda jest taka, że Rógszpona nie ma wcale klasycznej pracy. Przez całe swoje życie była ona zabójczynią na zlecenie. Pozbyła się wielu osób, w taki sposób by nikt się o tym nie dowiedział. Czeka ją właśnie jedno z ostatnich zleceń, jednak zaczynają się wkradać pewne emocje, co może się okazać niezwykle niebezpieczne. 

Światła w popiołach – Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz w październiku wraca z nową powieścią zatytułowaną Światła w popiołach. Będzie to piąty tom z serii z udziałem patomorfologa Seweryna Zaorskiego oraz Kai Burzyńskiej

czytaj także: Remigiusz Mróz zapowiada nową książkę. To „Światła w popiołach” 

W tej części nieco więcej dowiadujemy się na temat przeszłości Żeromic, gdzie wiele lat temu doszło do tragedii. Podczas ogromnego pożaru na imprezie licealistów zginęły dwie młode osoby I chociaż o tych zdarzeniach było głośno, dziś niewielu mieszkańców chce do nich wracać. 

Kiedy po latach odnalezione zostaje kolejne ludzkie ciało, wszystko wskazuje na to, że ofiara także była jedną z osób, które przed laty znalazły się w pustostanie w czasie pożaru. Jednak jakim cudem uszła wówczas z życiem? I dlaczego nikt nigdy nie wiedział, że poza dwoma nastolatkami, w pustostanie był ktoś jeszcze?

Nową sprawą ma się zająć Kaja Burzyńska. Kobieta niedawno urodziła dziecko i właśnie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim. 

Premiera 12 października 2023 roku

Harry Potter: Magiczny almanach – J.K. Rowling

W tym roku będziemy mogli również powrócić do magicznego świata Harry'ego Pottera! To wszystko dzięki książce Harry Potter: Magiczny almanach autorstwa J.K. Rowling

czytaj także: Powstała nowa książka o Harrym Potterze! Musi mieć ją każdy fan opowieści o czarodzieju

Jest to oficjalne kompendium wiedzy i przewodnik po całym cyklu o Harrym Potterze. Na publikację składają się mapy, wykresy i przekrojowe grafiki mówiące między innymi o zaczarowanych obiektach, magicznym jedzeniu, czy fantastycznych roślinach i stworzeniach.

Magiczny almanach to pozycja obowiązkowa dla fanów całego cyklu. Dzięki książce czytelnicy mogą wrócić do ulubionych fragmentów cyklu i przeżyć je na nowo. Za ilustrację do książki odpowiada siedmioro artystów, pochodzących z różnych stron świata. 

Dawno temu w Warszawie – Jakub Żulczyk

Dawno temu w Warszawie to najnowsza powieść autorstwa Jakuba Żulczyka, która w tym miesiącu trafi na półki księgarń za sprawą wydawnictwa Świat Książki. Jest to bezpośrednia kontynuacja głośnej powieści Ślepnąc od świateł, zekranizowanej przez HBO. 

czytaj także: Jakub Żulczyk z kontynuacją „Ślepnąc od świateł”! Już wkrótce premiera powieści „Dawno temu w Warszawie”

W powieści śledzimy dalsze losy wcześniej poznanych bohaterów. Od zakończenia poprzedniej książki minęło kilka lat. Właśnie rozpoczęła się kolejna fala pandemii i świat próbuje sobie poradzić z ogromnym lockdownem. 

Miasto opustoszało, a ludzie są zamknięci we własnych domach i boją się kolejnych dni. Marta Pazińska ma jednak inny pogląd na tę sytuację. Kobieta chce pomagać tym, którzy są aktualnie najbardziej samotni i bezbronni. W tym momencie po władzę sięgną osoby, które dotychczas skrywały się w cieniu. Pod powierzchnią miasta czai się zło. 

Premiera 17 października 2023 roku

Ballady Beleriandu – J.R.R. Tolkien

Ballady Beleriandu to trzeci już tom cyklu Historia Śródziemia. Jest to pierwszy raz, kiedy ta seria J.R.R. Tolkiena w całości ukazuje się w innym języku niż angielski. Chociaż pojedyncze tomy były wydawane w różnych krajach, to jednak kompletny cykl w całości nigdy nie został wydany. 

W trzecim tomie Historii Śródziemia znajdują się wczesne mity i legendy, na bazie których został stworzony Silmarillion. W Balladach Beleriandu możemy się zetknąć z dwoma poematami z tego świata. Jeden z wierszowanych tekstów pokazuję historię Túrina i Lúthien.

Drugi z utworów to Ballada o Leithian, która stanowi główne źródło opowieści o Berenie i Lúthien. Przeczytanie w całości obu tych poematów pozwala inaczej spojrzeć na wcześniej wspomniany Silmarillion i znacznie lepiej go zrozumieć. 

Premiery 25 października 2023 roku

Kobieta, którą jestem – Britney Spears

Kobieta, którą jestem to długo wyczekiwana autobiografa Britney Spears, która w Polsce ukazuje się pod szyldem wydawnictwa W.A.B.

Jest to książka, w której Britney Spears po raz pierwszy i na własnych zasadach opowiada, co dokładnie jej się przytrafiło w ostatnich latach. W odważnych słowach pisze o wolności, sławie, macierzyństwie i nadziei. 

W czerwcu 2021 roku cały świat z zapartym tchem śledził jej rozprawę sądową i słuchał przemowy piosenkarki. Sporo osób mocno trzymało za nią kciuki. W książce artystka ze szczerością i humorem pisze zarówno o trudnych, jak i dobrych wydarzeniach ze swojego skomplikowanego życia. Wspomina o niekwestionowanej sile muzyki i miłości. 

Rodzina Monet. Tom 4. Diament. Część 1 – Joshua Cohen

Weronika Marczak również powraca z nowym tomem swojej bestsellerowej serii zatytułowanej Rodzina Monet. Pierwsza część tomu czwartego, czyli Diament, została wydana przez imprint wydawnictwa Muza – You&YA. 

czytaj także: Autorka „Rodziny Monet” przez 13 godzin rozdawała fanom autografy

W tym tomie śledzimy dalsze losy Hailie Monet. Dziewczyna powoli zaczyna doceniać swoje życie, które dobrze się układa. Ma wszystko, czego chciała i niczego jej nie brakuje. Jako młoda studentka ma świadomość, że doświadczyła w życiu wiele, jednak teraz liczy na stabilizację. 

Niestety nie wszystko jest takie proste. Pewnego dnia pod drzwiami jej mieszkania w Barcelonie pojawia się Adrien Santan. To przez niego wszystko nagle zaczyna się komplikować. 

Kiedy weszłam w twoje życie – Jojo Moyes

Kiedy weszłam w twoje życie to z kolei nowa obyczajowa powieść autorstwa Jojo Moyes. Pisarka bestsellerowej książki Zanim się pojawiłeś powraca z nową książką wydaną przez wydawnictwo Znak.

Jest to historia dwóch kobiet. Sam pewnego dnia omyłkowo zabrała z siłowni nie swoją torbę. Znalazła w niej piękne buty – czerwone szpilki od Christiana Louboutina. W momencie, gdy przeżywa najgorszy moment swojego życia, decyduje się założyć niebotycznie drogie obuwie, dzięki któremu czuje się lepszą wersją siebie.

W tym samym momencie Nisha, która właśnie straciła parę czerwonych szpilek, ma pewne kłopoty. Dotychczas nie przejmowała się pieniędzmi i wiodła szczęśliwe i beztroskie życie na Manhattanie. Nagle zostaje jednak porzucona przez męża, który pozbawił ją środków do życia. Dzięki tym nowym doświadczeniom kobieta odkrywa zupełnie inny świat, bardziej szczery i prostolinijny. 

Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami – Marta Strzelecka

Po bestsellerowej publikacji Chłopki. Opowieść o naszych babkach autorstwa  Joanny Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo Marginesy zdecydowało się wydać kolejny reportaż historyczny oscylujący w tej samej tematyce. Już od 25 października w księgarniach pojawi się książka Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami, która napisana została przez dziennikarkę Martę Strzelecką

Książka pokazuje, w jaki sposób rozwiał się w Polsce system edukacji dostępnej dla kobiet. Czytelnicy dowiedzą się również, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiety: jak postrzegane były panie domu, a także kobiety wolne i samodzielne, które świadomie wybierały życie bez mężczyzny. W publikacji sporo miejsca poświęconego zostanie procesom emancypacyjnym i dawnym podziałom klasowym. A przede wszystkim: dowiemy się, jaką rolę w życiu chłopek odgrywały właśnie ziemianki. 

 

Tagi: premiery książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Języki prawdy
Salman Rushdie0
Okładka książki - Języki prawdy

Słowo, sztuka, rzeczywistość - znakomite eseje mistrza opowieści. Salman Rushdie, ,,mistrz niekończących się opowieści", w tym zbiorze cymeliów z dziedziny...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje