Salman Rushdie zaatakowany nożem. Pisarz po operacji został podłączony do respiratora

Data: 2022-08-12 20:19:11 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Salman Rushdie, ceniony pisarz i autor Wstydu i Złotego domu Goldenów, został zaatakowany w czasie wykładu w Chautauqua Institution w Chautauqua w Stanach Zjednoczonych. Napastnik rzucił się na literata i kilkakrotnie ugodził go nożem. Na Rushdiem ciążyła fatwa, nakazująca muzułmanom zabicie go.

Obrazek w treści Salman Rushdie zaatakowany nożem. Pisarz po operacji został podłączony do respiratora [jpg]Salman Rushdie w 2008 roku / fot. Nrbelex / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5 

W piątkowe popołudnie w czasie swojego wykładu w Chautauqua Institution w Chautauqua w Nowym Jorku (USA) zaatakowany został znany pisarz Salman Rushdie. Autor został zabrany do szpitala. Po wielogodzinnej operacji pisarz został podłączony do respiratora, nie może mówić. Według prognoz lekarzy, prawdopodobnie straci oko, jego wątroba jest również uszkodzona. 

Salman Rushdie zaatakowany przez nożownika 

Jak donoszą międzynarodowe media, Salman Rushdie w piątek, 12 sierpnia 2022, miał wystąpić z gościnnym wykładem w centrum edukacyjnym non-profit Chautauqua Institution, które działa na terenie stanu Nowy Jork. W trakcie wystąpienia pisarza, na scenie pojawił się nożownik.

Napastnik wtargnął na scenę i kilkukrotnie ugodził autora Szatańskich wersetów. Zaraz po zdarzeniu nożownik został obezwładniony i zatrzymany. Stan Salmana Rushdiego okazał się na tyle poważny, że autor trafił do szpitala za pomocą śmigłowca. 

Życie Salmana Rushdiego zagrożone?

Przypomnijmy, że Salman Rushdie to kontrowersyjna postać w świecie literatury. Pisarz początkowo zajmował się copywritingiem i chociaż jego pierwsza powieść nie stała się od razu głośnym dziełem, to już druga książka w dorobku autora - powieść Dzieci północy - wyróżniona została Nagrodą Bookera, jedną z najważniejszych nagród literackich.

Najwięcej zamieszania autor wywołał jednak wydaną w 1988 roku powieścią Szatańskie wersety. Powieść częściowo inspirowana miała być biografią Mahometa. Tym samym część wiernych religii islamu uznało publikację za bluźnierczą. 

Jeszcze w tym samym roku publikacja została zakazana w Iranie, a rok później przywódca Iranu - Ruhollah Chomeini - przez komunikat radiowy wydał fatwę, w której zawezwał do śmierci Rushdiego. Fatwa nigdy nie została cofnięta i miała już swoje przykre konsekwencje w przeszłości: w 1991 roku zamordowano japońskiego tłumacza książki Hiroshima Igarashiego, nożem zaatakowano także włoskiego tłumacza powieści - Ettorego Capriola. Bomby miały być także podkładane pod budynki poszczególnych wydawców Rushdiego. W Iranie zaoferowano nagrodę finansową dla osoby, która zamorduje Rushdiego. 

Według władz prawdopodobną przyczyną ataku na Rushdiego był fundamentalizm religijny. 

W Polsce Szatańskie wersety opublikowano m.in. nakładem Domu Wydawniczego Rebis

Na rok 2023 zaplanowano premierę kolejnej powieści pisarza pt. Victory City

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szatańskie wersety
Salman Rushdie3
Okładka książki - Szatańskie wersety

Najgłośniejsza książka Salmana Rushdiego. Przez wyznawców islamu uznawana za bluźnierczą. Z jej powodu ajatollach Chomeini wydał wyrok śmierci na autora...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje