Quantcast
Zdjęcie - J.K. Rowling (Robert Galbraith)

J.K. Rowling (Robert Galbraith)

(1965-07-31) - (nadal)

J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling) – brytyjska pisarka, która zasłynęła przede wszystkim za sprawą serii książek o młodym czarodzieju, Harry'm Potterze. Publikuje także powieści kryminalne dla dorosłych pod pseudonimem Robert Galbraith

J.K. Rowling (Robert Galbraith) - biografia, życie i twórczość

Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 r. w Bristolu w Anglii.

J.K. Rowling - dzieciństwo

Już od dziecka przejawiała zamiłowanie do pisania. W wieku pięciu lat napisała opowiadanie o króliku, który miał na imię... Królik. Gdy była jako dziecko chora, ojciec zabawiał ją czytaniem. Potem sama sięgała po liczne lektury. Do jej ulubionych autorów należeli: Edith Nesbit, C. S. Lewis i E. Goudge.

W dzieciństwie przeżyła dwie przeprowadzki - najpierw do Winterbourne, a potem do Tutshill. W pierwszej z tych miejscowości dwoje z zaprzyjaźnionych dzieci z okolicy miało nazwisko Potter, które bardzo jej się spodobało (tak właśnie nazwała Harry'ego - czarodzieja z jej słynnego cyklu książkowego). W Tutshill z kolei chodziła do bardzo staroświeckiej szkoły, z surowymi i wymagającymi nauczycielami.
W szkole średniej uwielbiała język angielski. Często w przerwie na drugie śniadanie opowiadała i czytała różne historyjki. Liceum ukończyła z najwyższa średnią. Po jego ukończeniu rozpoczęła studia na Uniwersytecie Exeter. Tam uczyła się języka francuskiego (spędziła nawet rok w Paryżu).

J.K. Rowling - pisanie w przerwie w pracy

Po pomyślnym finiszu studiów zaczęła pracę w Londynie w Amnesty International jako dwujęzyczna sekretarka. W wolnych chwilach pisała na maszynie opowiadania. W 1990 r. podczas podróży pociągiem wymyśliła postać chłopca, który jest czarodziejem, ale nie ma o tym pojęcia. Gdy czterogodzinna podróż dobiegła końca, miała już w głowie szkic fabuły i postaci Harry'ego Pottera. Podobno pomysły spisywała nawet na serwetkach w barach i pubach.

W 1992 r. wyjechała do Portugalii uczyć angielskiego. Praca sprawiała jej sporo satysfakcji- kochała uczyć. Praca ta zajmowała jej popołudnia i wieczory, rano natomiast pisała. Wyszła za mąż za portugalskiego dziennikarza, ale związek po krótkim czasie się rozpadł. Po rozwodzie pisarka wróciła do Wielkiej Brytanii z córką Jessicą i osiadła w Edinburghu. Tam po pewnym czasie zdobyła pracę nauczycielki francuskiego i ukończyła pierwszy tom.

J.K. Rowling - próba debiutu

Zaczęła się typowa dla debiutantów odyseja po wydawnictwach. Kilka razy musiała przełknąć gorzką pigułkę odmowy. W końcu zdecydowała się na zatrudnienie agenta, który sprzedał manuskrypt wydawnictwu Bloomsbury Children's Books. Książka zyskała tam zgodę na publikację i w czerwcu 1997 r. światło dzienne ujrzał pierwszy tom cyklu o małym czarodzieju- Harry Potter i kamień filozoficzny. Okazał się on tak olbrzymim sukcesem, że Rowling postanowiła zrezygnować z pracy nauczycielki i całkowicie poświęcić się pisaniu. Przygody Harry'ego Pottera liczą ostatecznie siedem tomów. 

J.K. Rowling – książki dla dorosłych

Po zakończeniu serii J.K. Rowling spróbowała swych sił jako autorka książek dla dorosłych. Wydała dobrze przyjęty Trafny wybór – przewrotna powieść o społeczności pewnego małego miasteczka. By sprawdzić, czy jej twórczość obroni się bez wsparcia znanego nazwiska, zdecydowała się na przyjęcie pseudonimu literackiego i kolejną ksiązkę opublikowała jako...

Robert Galbraith - pseudonim J.K. Rowling 

Wołanie kukułki zebrało dobre recenzje, jednak nie stało się wydawniczym hitem. Zapoczątkowało serię o kolejnych sprawach rozwiązywanych przez prywatnego detektywa po przejściach, Cormorana Strike'a. Na jej podstawie nakręcono serial BBC. Po pewnym czasie ujawniono, że pod pseudonimem Robert Galbraith ukrywa się J.K. Rowling. 

J.K. Rowling – powrót do książek dla dzieci

J.K. Rowling powróciła do pisania dla dzieci w czasie pandemii COVID-19. Publikowała wówczas w odcinkach powieść Ikabog. Zyski ze sprzedaży tradycyjnych, drukowanych egzemplarzy zasiliły konto fundacji zajmującej się zwalczaniem skutków pandemii wśród najbardziej nią dotkniętych. W kwietniu 2021 J.K. Rowling zapowiedziała kolejną książkęThe Christmas Pig (Świąteczna świnka)

J.K. Rowling - bibliografia

1997 Harry Potter i kamień filozoficzny
1998 Harry Potter i komnata tajemnic
1999Harry Potter i więzień Azkabanu
2000 Harry Potter i czara ognia
2003 Harry Potter i Zakon Feniksa
2005 Harry Potter i Książę Półkrwi
Trafny wybór
Wołanie kukułki
Żniwa zła
Jedwabnik
Zabójcza biel
Niespokojna krew


Źródło: http://www.iik.pl/biografie.php/20

J.K. Rowling (Robert Galbraith) - twórczość

J.K. Rowling (Robert Galbraith) - wiadomości

J.K. Rowling (Robert Galbraith) - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
81skorpion 2023-01-09 16:38:06
Reklamy