Baśnie Barda Beedle

"Baśnie barda Beedle'a" to zbiór pełen magii, poruszających opowieści, które wzruszają, bawią, a czasem przerażają i wywołują dreszcz lęku przed śmiercią. Przełożone z run antycznych przez Hermionę Granger i opatrzone obszernym komentarzem Albusa Dumbledore'a, to przepiękne wydanie nadaje nowy blask klasycznym baśniom dla młodych czytelników. Zbiór ze wstępem J.K. Rowling i ilustracjami znakomitego chorwackiego artysty Tomislava Tomica przestraszy i zachwyci zarówno mugoli, jak i czarodziejów.

Wpływy z niniejszego wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej, by zmieniać ich życie na lepsze. 20% wpływów trafi do Comic Relief, a 80% zasili konto Lumos.

Informacje dodatkowe o Baśnie Barda Beedle:

Baśnie Barda Beedle - opinie o książce

Avatar użytkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nia obchodzić ostroznie."
Lata lecą, a ja nie umiem rozstać się z światemstworzonym przez JKR. Jako Potteromaniak z krwi i kości , gdy tylko dowiedziałam się, że Media Rodzina planuje wydanie dodatków do serii o Harrym Potterze, to wiedziałam że muszę to mieć! Zawsze byłam ciekawa o jakich opowiadaniach wspominał Ron i w końcu miałam okazję sama się przekonać
Książka rozpoczyna się wstępem J. K. Rowling, który wprowadza nas w zaczarowany świat baśni. Dodatkowo każda z baśni (przełożona z run przez Hermionę Granger)została uzupełniona komentarzami Albusa Dumbledora. Dyrektor nie tylko tłumaczy głębsze i bardziej zawiłe kwestie, ale również opowiada o zwyczajach i historii czarodziejów. Książkę dopełniają zachwycające ilustracje chorwackiego artysty Tomislava Tomicia, które znajdziemy na praktycznie każej stronie. W książce znajdziemy również przesłanie od Georgette Mulheir, dyrektor generalnej fundacji Lumos.
Czytając stronę po stronie czułam się jak nie mugol ale mały czarodziej czekający az mama przeczyta mi kolejną bajkę. Naprawdę przeniosłam się w ten niezwykły świat magii i czarodziejstwa.
A jednak mimo to nie sposób nie zwrócić uwagi że ta ksiązka jest naprawdę cieniutka. Powiem szczerze że początkowo myślałam że baśni będzie więcej , ale niestety naszą ciekawość musi zaspokoić jedynie pięć. Niektóre są pouczające, inne przerażają. W ksiące znajdziemy opowieści takie jak: Czarodziej i skaczący garnek, Fontanna Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja, Czara Mara i jej gdaczący pieniek. Kwintesencją całej książki jest oczywiście ostatnia baśń "Opowieść o trzech braciach", którą każdy czytający HP powinien znać.
Napisane lekkim piórem, traktują o tym jak ważna jest miłość, przyjaźń i bezinteresowność. Opisują trudne relacje czarodziejów z mugolami, artefaktach.Każda z baśni ma jakieś przesłanie. JKR w w każdej z baśni zawarła swoistymoralny wydzwięk wskazujący jaka postawa jest pożadana, jaka naganna do jakich wzorców należy dążyć.
Każdy fan Harrego Pottera musi koniecznie sięgnąć po tę pozycję.

Jest to zbiór magicznych historyjek, które opowiada się w rodzinach czarodziejów.  Mamy tutaj pięć baśni, a jedna jest już szczególnie znana z ostatniej części Harrego Pottera  (Opowieść o trzech braciach), która jest też moją ulubioną. Wszystkie historie posiadają jakiś morał - czasem w życiu nie potrzebna jest magia, wystarczy uwierzyć w swoje możliwości (Fontanna Szczęśliwego Losu). Ogromny plus za umieszczenie komentarzy pod każdą z opowieści, autorstwa Albusa Dubmbledore'a, który swą niezmierzoną wiedzą uzupełnia każdą historię.

Obowiązkowa pozycja na liście sympatyków serii o Harrym Potterze.

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2017-06-12, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Nie była to porywająca lektura, ale... jako dawna fanka książek o Harrym uznałam, że wypada ją przeczytać :) no i rzecz jasna najbardziej zainteresowała mnie historia o trzech braciach, którą znamy z Sagi HP.
Avatar użytkownika - bookmoorning
bookmoorning
Przeczytane:2017-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
{recenzja z bloga: bookmoorning.blogspot.com} Od najmłodszych lat jestem ogromną fanką Harry'ego Pottera i czarodziejskiego świata, dlatego kiedy Media Rodzina wydała powyższe dodatki w tak pięknej formie, koniecznie musiałam je zamówić, tym bardziej że wcześniej nie miałam okazji ich przeczytać. Oczywiście nie miałam jakiś szczególnie wygórowanych oczekiwań, dlatego Baśnie Barda Beedle'a czytało mi się z wielką przyjemnością, przy czym mogłam poczuć się jak czarodziejskie dziecko czytające popularne baśnie. Jak tylko moja młodsza siostra trochę podrośnie, zdecydowanie chętnie zapoznam ją z historiami, które w młodości słyszało całe rzesze czarodziejów. Książeczka składa się z pięciu baśni, a każda z nich zawiera naprawdę mądre i uniwersalne przesłanie. Tytuły, które tu znajdziemy to Czarodziej i skaczący garnek / Fontanna szczęśliwego losu / Włochate serce czarodzieja {nieco niesmaczne, ale przesłanie również posiada} / Czara Mara i jej gdaczący pieniek oraz Opowieść o trzech braciach, która na pewno jest dobrze znana wszystkim, którzy mieli do czynienia z serią HP. Po każdej baśni znajdziemy również Komentarze od Albusa Dumbledore'a, które szczerze mówiąc w pewnym momencie zaczynały mnie nieco nudzić i irytować. Każda baśń posiadała w sobie coś pozytywnego, ale jeśli miałabym wybrać moją ulubioną, to jest to Opowieść o trzech braciach. Nie tylko z sentymentu, ale także dlatego, że jest dla mnie po prostu najbardziej interesująca. Jeśli czytaliście już Baśnie Barda Beedle'a, w komentarzu koniecznie dajcie mi znać, która z bajek jest Waszą ulubioną. O dobrym stylu J.K Rowling pisać nie muszę, ale myślę, że warto tutaj pochwalić tłumacza, który naprawdę wykonał kawał dobrej roboty, gdyż tekst przetłumaczony jest w sposób łatwy i przystępny, szczególnie dla dzieci. No i zamieszczone w książce ilustracje także wpływają na jej atrakcyjność, więc ogólnie całość prezentuje się naprawdę dobrze. Cieszę się, że zdecydowałam się na zakup tych dodatków i przeczytanie baśni, bo był to fajny i przyjemny element w mojej czytelniczej karierze. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z BBB, to myślę, że warto byłoby to nadrobić.

"Baśnie Barda Beedle'a" to niewątpliwie wspaniały dodatek do całej twórczości Rowling. Każdy, kto jest fanem przygód poświęconym światu czarodziejów, który wykreowała autorka, będzie zachwycony kolejną książką, która wyszła spod jej pióra.
Ja rozpłynęłam się podczas czytania Baśni, które szalenie spodobały się mi. Są niesamowicie interesujące, inne od tych, które już znam, pełne fantazji i co najważniejsze - nie są słodkie jak landrynki. Przewijają się tutaj choroby, śmierć, a bohaterowie sami stawiają czoła przeciwnościom losu, nie czekając na zbawienie, jak to ma miejsce w mugolskich bajkach.
Spodobało mi się, że nie wszystko jest tutaj takie kolorowe i proste, a główni bohaterowie potrafią być źli i okrutni. Uwielbiam pióro Rowling i ciągle mi mało!

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/05/basnie-barda-beedlea-joanne-kathleen.html

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Czarodziejskie bajki na dobranoc! Zbiór przepięknych bajek wprost ze świata magii :) Przyznam szczerze, że na to wznowienie książeczki związanej z Harry'm (która jeszcze kilka lat temu była nie do zdobycia) czekałem najbardziej :) Czemu? Cała tajemnica w tym, że jestem szczęśliwym tatą ponad trzyletniej córeczki - macie pojęcia jaka to frajda móc jej poczytać na dobranoc coś "magicznego"? Ja mam! :) Wśród bajek - czarodziejska klasyka: Czarodziej i skaczący garnek, Fontanna Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja, Czara Mara i jej gdaczący pieniek, Opowieść o trzech braciach. Wszystkie bajki spisała Hermiona, a komentarzem opatrzył sam Dumbledore. Gratka nie lada! Szalenie się cieszę, że mogę być szczęśliwym posiadaczem tego i innych tegorocznych "około-potterowych" wznowień. Każdy fan by był! Ja więc jestem :) I gorąco Wam zarówno tę, jak i inne książeczki do kolekcji o Harry'm polecam! Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki! Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/05/basnie-barda-beedlea-joanne-kathleen.html Zapraszam!
Niesamowite baśnie dla młodych czarodziejów. Nie polecam mugolom, którzy i tak nie wierzą w magię, może ich nudzić, jednak wszystkim innym, którzy uwielbiają magiczny świat i chcieli by się zagłębić w jego opowieściach - polecam. Osobiście czytałam jedną historię każdego wieczora (przez kilka tygodni :P ). Dopiski pani Rowling (podszywającej się pod Dumbledore'a) są troszkę... słabe i irytujące, ale poza tym wszystko jest na najwyższym poziomie. Rysunki są bajeczne!!!
Baśnie Barda Beedle'a - jak wskazuje nazwa są zbiorem bajek, w których najważniejszą rolę odgrywa nie tylko płynący z nich morał, ale także wszechobecna magia. I tak czytelnicy mogą nie tylko przypomnieć sobie znaną wszem i wobec Opowieść o trzech braciach, ale również poznać pozostałe, jak Czarodziej i skacząc garnek, Fontanna Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja czy Czara Mara i jej gdaczący pieniek. Historie te nie tylko niosą głębokie przesłanie, ale również opatrzone są komentarzem wyjaśniającym samego Albusa Dumbledore'a, dzięki któremu zrozumienie ich okazuje się dziecinnie proste.
Po prostu cudowna książka! Każda z baśni przedstawia jakąś naukę i morał dla czytelnika. Komentarze Albusa Dumbledore'a tylko urozmaicają całą lekturę. Bardzo podoba mi się nawet sam pomysł z tym dopiskiem na początku, że książka została przetłumaczona z run na angielski przez Hermionę Granger. Moją ulubioną baśnią zaraz po ,,Opowieści o trzech braciach" jest ,,Fontanna Szczęśliwego Losu". Obowiązkowa pozycja dla fanów Pottera.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-03-21, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
BAŚNIE HARRY'EGO POTTERA Jak wiedzą wszyscy miłośnicy dzieł J. K. Rowling, książkowy świat Harry'ego Pottera to nie tylko siedem powieści oraz kontynuujący losy bohaterów scenariusz sztuki, ale także całe mnóstwo dodatków. Przez dokładnie dwadzieścia lat, jakie minęły od publikacji pierwszego tomu serii jej autorka napisała wiele pobocznych tekstów, dostępnych zarówno cyfrowo (,,Harry Potter Prequel", ,,Dumbledore's Army Reunites at Quidditch World Cup Final" i teksty ze strony Pottermore opublikowane w formie trzech e-booków), jak i tradycyjnie. Do tych drugich zaliczają się oczywiście trzy znakomite publikacje, które pojawiają się w treści książek o młodym czarodzieju: ,,Quidditch przez wieki", ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" oraz ,,Baśnie barda Beedle'a". Ostatnia z nich to nie tylko chyba najbardziej poszukiwana z pozycji uzupełniających magiczny świat, ale również mająca największy związek z głównymi wydarzeniami serii. Dlatego dobrze się stało, że po ponad ośmiu latach od pierwszego polskiego wydania ,,Baśnie..." powracają i to wzbogacone o nowe, wspaniałe ilustracje. Na niniejszy tomik składa się pięć baśni w tym oczywiście ta najsłynniejsza i najważniejsza opowiadająca o trzech braciach, którzy spotkali śmierć i dostali od niej trzy insygnia mające niebagatelny wpływ na ich losy. Obok niej znajdziemy trzy inne teksty wymienione w powieści ,,Harry Potter i Insygnia śmierci" oraz dodatkową baśń. Pierwsza z historii zatytułowana ,,Czarodziej i skaczący garnek" opowiada historię dobrego starego maga, który bezinteresownie pomagał wszystkim potrzebującym. Kiedy jednak odchodzi z tego świata, jego syn nie chce kontynuować tradycji rodzica. W ,,Fontannie Szczęśliwego Losu" trzy czarownice spotykają się pod murem zaczarowanego ogrodu znajdującego się na szczycie wzgórza, gdzie raz do roku otwiera się przejście prowadzące do fontanny, kąpiel w której gwarantuje szczęście na całe życie. Czekając na ten moment opowiadają sobie o nękających je problemach. Z kolei we ,,Włochatym sercu czarodzieja" (baśni niewspomnianej w ,,Insygniach...") utalentowany i bogaty czarodziej widząc, jak jego znajomi zachowują się pod wpływem uczuć, postanowił nigdy się nie zakochać. Posuwa się nawet do czarnej magii, byle wyprać się z uczuć, ale co będzie gdy zapragnie zmienić zdanie? Na koniec (choć zbiór kończy oczywiście ,,Opowieść o trzech braciach") pozostaje jeszcze ,,Czara Mara i jej gdaczący pieniek" opowiadająca o głupim królu, który postanowił, że tylko on będzie władać magii. Gdy prawdziwi czarodzieje kryją się przed jego ludźmi, pewien szarlatan postanawia nauczyć go czarować. Pierwotnie ,,Baśnie Barda Beedle'a" powstały jako forma podziękowania dla sześciu osób, które miały największy wpływ na sagę o Harrym Potterze. J. K. Rowling przygotowała wówczas (dokładnie dziesięć lat temu) siedem ręcznie przez siebie napisanych i zilustrowanych egzemplarzy oprawionych w skórę - ostatni z nich trafił na aukcję. W grudniu 2008 roku pojawiła się jednak wersja przeznczona do sprzedaży detalicznej, a zyski z niej zasiliły konto Lumos - organizacji działającej na rzecz dzieci w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Polskie wydanie trafiło na księgarskie półki dwa dni po światowej premierze, ale nakład tej pozycji był stosunkowo niewielki, podobnie zresztą jak reklama. Wielu miłośników Pottera nie zdołało jej kupić, a egzemplarze dostępne w Internecie osiągały zawrotne ceny. Teraz na szczęście wszyscy chętni znów mogą zapoznać się z ,,Baśniami..." i przekonać się, że to naprawdę wartościowa książka, którą warto posiadać na swojej półce. Co jest w niej takiego dobrego? Zaczyna się wprawdzie niepozornie i tekst ,,Czarodziej i skaczący garnek" wypada dość blado, jednak z każdą kolejną baśnią jest coraz lepiej. Oczywiście najciekawszą z historii są inspirowani jedną z ,,Opowieści kanterberyjskich" ,,Trzej bracia", nie mniej przypominające stare baśnie ,,Serce..." w niczym im nie ustępuje, a ,,Fontanna..." pod względem morału stanowi najbardziej klasyczną z zawartych tutaj bajek. Wszystkie z nich natomiast napisane zostały lekko, prosto i w uroczy sposób, ale nie są jednym, co znalazło się na stronach książki. Każda z baśni została bowiem wzbogacona o komentarz Dumbledore'a, w którym pobrzmiewają echa zdarzeń ,,Harry'ego Pottera", a ten częstokroć stanowi tekst ciekawszy niż główne opowieści. Oczywiście nie zabrakło także wstępu Rowling oraz informacji o Lumos. Na oddzielny akapit zasługują znakomite ilustracje w wykonaniu Tomislava Tomića. Stylizowane na drzeworyty, szczegółowe, po prostu piękne, doskonale uzupełniają baśnie i przykuwają wzrok. Do tego dochodzi znakomite wydanie w twardej oprawie i drobne smaczki w postaci informacji pokroju ,,przełożone z run na język angielski przez Hermionę Granger", które tylko bardziej uprzyjemniają lekturę. Kochacie Harry'ego Pottera? Nie macie jeszcze ,,Baśni barda Beedle'a" na swojej półce? Jak najszybciej nadróbcie ten błąd i cieszcie się znakomitą książką godnie uzupełniającą legendarną już serię. Warto pod każdym względem. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/03/21/basnie-barda-beedlea-joanne-kathleen-rowling/
Opatrzone komentarzem Dumbledore'a baśnie zaintrygowały mnie, sprawiały wrażenie podobnych do tych, które czytałam w dzieciństwie. Z pewnością wniosły do mojego życia odrobinę rozsądku, a czytało je się szybko i łątwo.
Avatar użytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, 2016, zrecenzowane, ulubione, chcę,
Drogi czarodzieju, dzisiaj chciałabym zaprezentować Ci niezwykłą książkę, której zakurzone lice, oprawione w nieskazitelnie niebieską skórę, stoi na uginającej się od ciężaru książek półce. Pomiędzy "Standardową Księgą zaklęć, stopień II" a "Eliksirami dla zaawansowanych" toczy się historia - od niewinnej opowieści o Czarodzieju i skaczącym garnku czy Fontannie Szczęśliwego losu, przez mroczne Włochate serce czarodzieja, obok legendy o Czarze Marze i jej gdaczącym pieńku, aż do Opowieści o trzech braciach. Sądzę, drogi czarodzieju, że wszystkie te historie są Ci w pewnym stopniu znane. Jestem przekonana, że Twoi rodzice już nie raz wspominali o pełnych magii baśniach związanych z losem czarownic i czarowników. Teraz masz okazję, by przeżyć te opowieści z dzieciństwa na nowo. Drogi czarodzieju, czy masz na to ochotę? Dąb i ostrokrzew w parze nie chodzą, Połączone - nie dzieci, lecz kłopoty rodzą. J.K. Rowling napisała niezwykłą serię o Harrym Potterze, którą wprost uwielbiam (co już wiecie), ale nie poprzestała tylko na siedmiu tomach. W prezencie dla wszystkich fanów opracowała kilka innych książeczek nawiązujących do świata czarodziejów. Jedną z nich są właśnie "Baśnie Barda Beedle'a", których dochód ze sprzedaży został przekazany na fundację Children's High Level Group (CHLG). O tej książce wiedziałam już od dawna, ale nie miałam okazji wcześniej jej przeczytać, ponieważ nie mogłam jej dosłownie nigdzie znaleźć. Teraz już wiem czemu. Jej ceny na stronach internetowych, typu Allegro, wahają się w granicach stu złotych i wzwyż, a to wszystko dlatego, że nie dostaniemy jej w żadnej księgarni. Można powiedzieć, że baśnie te są prawdziwym okazem dla kolekcjonerów. Nadzieja nigdy nie wygasa. "Baśnie Barda Beedle'a" to pięć różnych historii znanych przez wszystkich czarodziejów na świecie. To opowieści takie, jak dla mugoli "Kopciuszek" czy "Królewna Śnieżka". W ich skład wchodzą tytuły: - Czarodziej i skaczący garnek, - Fontanna Szczęśliwego Losu, - Włochate serce czarodzieja, - Czara Mara i jej gdaczący pieniek, - Opowieść o trzech braciach. Są to historie przełożone z oryginalnych run na język angielski przez samą Hermionę Granger (jeśli nie wiecie kto to jest, odsyłam Was do recenzji jakiegokolwiek tomu Pottera), dodatkowo opatrzone w komentarz legendarnego dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart - Albusa Dumbledore'a. Profesor wspomina o wydarzeniach nawiązujących do danej baśni, wyjawia różnego rodzaju legendy i inne wersje tych opowiastek. W tekście znajdują się również jego przemyślenia, odczuciach po zapoznaniu się z daną historią, a także liczne informacje dotyczące samego Hogwartu, jak i całego czarodziejskiego świata. I od tego czasu czarodziej pomagał wieśniakom, jak niegdyś czynił to jego ojciec, lękając się, by garnek nie zrzucił bambosza i znowu nie zaczął podskakiwać i hałasować. Każdą z baśni cechuje inne przesłanie, inny morał, który przez ludzi może zostać odebrany różnie. Treści zawarte w tej książce są niesamowite, a mi, jako wielbicielce wszelkiego rodzaju baśni, nie mogły nie przypaść do gustu. Opowieści te były tak zróżnicowane, że po chwilowym uśmiechu na ustach, wraz z kolejną historyjką, zmieniał się mój nastrój i zaczynałam być przerażona czy zniesmaczona przez scenę wręcz psychopatyczną, która na szczęście pojawiła się tylko jeden raz. A za chwilę moje osłupienie przeradzało się w szczery śmiech i rozbawienie. Ciekawym elementem było także wplecenie mugoli w treść i zręczne sterowanie nimi przez autorkę. Ze wszystkich historii jedna spodobała mi się szczególnie i z tego, co się orientuję, bardzo dużo osób wybiera właśnie tę na swoją ulubioną. Dlaczego? Sama nie jestem w stanie stwierdzić, ale może gdy dowiedzieć się o niej trochę, to Wy będziecie wiedzieć? Baśń ta jest na pewno mądra i wiem, że pojawi się w siódmym tomie "Harry'ego Pottera". Niesie ze sobą najbardziej widoczne przesłanie, które daje do zastanowienia. "Opowieść o trzech bracia" jest najkrótsza spośród wszystkich. Mówi o rodzeństwie czarodziejów, które przechytrzyło Śmierć i w zamian za to wybrało sobie od niej dary. Najstarsza dwójka wzięła przedmioty pozwalające spełnić egoistyczne zachcianki, przez które odeszli ze świata szybciej, niż mogliby o tym nawet pomyśleć. Najmłodszy z braci wybrał zaś przedmiot, który pozwolił mu odejść w spokoju, a Śmierć latami nie mogła go przez to odnaleźć. Dopiero na starość przekazał ów przedmiot swojemu synowi, a sam wystawił się na widok Śmierci. A wówczas pozdrowił Śmierć jak starego przyjaciela i poszedł za nią z ochotą, i razem, jako równi sobie, odeszli z tego świata. Bardzo lubię pióro J.K. Rowling i tym razem również czułam się niezwykle czytając jej dzieło. Choć język był prosty, poprzez występowanie niektórych słów charakterystycznych dla baśni, autorce udało się wykreować klimat owiany tajemniczością. "Baśnie Barda Beedle'a" przeczytałam w godzinę i z pewnością nie zmarnowałam na nie czasu. Mam nadzieję, że Wy również nie będziecie tak uważać po przeczytaniu tej książki. A jej zaletą jest to, że nie trzeba znać historii zawartej w serii "Harry Potter", aby zrozumieć treści całego dzieła. "Baśnie Barda Beedle'a" sprawiły, że mogłam z zupełnie innej strony poznać świat moich ulubionych postaci literackich, a przy tym dobrze się bawić. Jedne historie były dłuższe, inne krótsze, ale każda zupełnie różniła się od poprzedniej. Jednak książka ta ma jedną wadę - baśni było zdecydowanie za mało! Jeśli zapragniesz manipulować najgłębszymi tajemnicami - źródłem życia, istotą ludzkiej natury - bądź przygotowany na najbardziej nieprzewidywalne niezwykle groźne konsekwencje
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2016-10-28, Ocena: 2, Przeczytałam, Czytnik/Ebook, 52 w 2016,
Baśnie nawet jakoś mnie zaangażowały, ale więcej jest komentarza Direktora niż treści, czasem nie potrzebnie jak dla mnie. Dla fanów HP (do których się nigdy nie zaliczałam) po przejrzeniu nadal nie rozumiem w dalszym ciągu szału panującego wokół tych dodatków. dodruk w wydawnictwie planowany na 2017 r.
Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2016-09-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Cóż tu dużo pisać - to zbiór baśni takich jak te, które większość z nas czytała w dzieciństwie, tyle że magia jest w nich potraktowana "na serio". Bardzo przyjemna lektura, choć niestety rozczarowuje mała liczba historii. Ot taki mały dodatek do cyklu o Harrym Potterze, lektura na niecałą godzinę.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Miło było przeczytać (tym bardziej, że uwielbiam świat Harry'ego Pottera stworzony przez J.K. Rowling), gdzieś tam przewija się postać Dumbledore'a, ale zdecydowanie nie uważam tej książeczki za arcydzieło i coś wartego swej obecnej ceny w okolicach 200 zł. Najlepsze, moim zdaniem, były baśnie o włochatym sercu i trzech braciach, reszta w porządku, ale nie tak dobra jak wymienione przeze mnie wyżej.
Avatar użytkownika - SITT18
SITT18
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego Potteromaniaka. Jest to bardzo ciekawy, mądry zbiór opowiadań dla dzieci napisany przez panią J.K. Rowling. Nie są to zwyczajne opowiastki, każda z nich zawiera morał, z każdej można wynieść coś wartościowego. Ostatnie opowiadanie doskonale zamyka całość. Jest to opowieść o trzech braciach, którą znamy z książki "Harry Potter i insygnia śmierci". Z miłą chęcią na chwilę wróciłam do magicznego świata Harrego Pottera ;).
Avatar użytkownika - ot
ot
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Ebooki,
Króciutka. Fanom Harrego Pottera zapewne się spodoba. Najciekawsza wydała mi się opowieść o trzech braciach, którą znałam już wcześniej. Reszta historyjek ciut słabsza, ale plusem jest za to dodanie komentarzy Albusa Dumbledore'a.
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2013-07-26, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek - 2013,
"Baśnie Barda Beedle'a" to zbiór pięciu bajek opowiadanych młodym czarodziejom i czarownicom. Jedną z nich była znana już z siódmej książki o przygodach Harry'ego Pottera "Opowieść o trzech braciach". Każda zawiera morał, który jest wyjaśniany przez świetne komentarze prof. Dumbledore'a. J.K. Rowling znów zachwyca mnie książką, która jest dodatkiem do serii o słynnym czarodzieju. Z książki podobały mi się wszystkie historyjki z wyjątkiem jednej. Komentarze dopisane przy każdej "bajce" bardzo ułatwiały zrozumienie lub prezentowały inne przemyślenia do moich.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2012-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, wyzwanie - Media Rodzinna,
Książkę potraktowałam jako uzupełnienie do Sagi o Harrym Potterze tworząc autorskie scenariusze zajęć. Śmiesznie i poważnie, dla dzieci i nie tylko. Warto się zapoznać z lekturą.
Miło było po dłuższej przerwie przypomnieć sobie magiczny świat Harry'ego choćby poprzez powrót do tego zbioru bajek - zupełnie innych od naszych, mugolskich ;) Które z tych 5 różnych opowiadań podobało mi się najbardziej? Chyba "Fontanna szczęśliwego losu" i "Opowieść o trzech braciach", choć wszystkie są warte uwagi (tylko czemu jest ich tak mało?) - może tylko "Włochate serce czarodzieja" nie nadaje się dla małych dzieci, bo choć przekazuje ważną prawdę, że w życiu nie można ustrzec się przed cierpieniem, to jednak jest zbyt drastyczne. Bardzo przydatne były komentarze Albusa Dumbledore'a, który w swoich komentarzach odkrywał nie tylko morał czy pochodzenie baśni, ale również nieznane, interesujące fakty z życia Hogwartu. Fani HP (choć nie tylko) powinni być zachwyceni.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-01-14, 52 książki 2013,
Całkiem przyjemny zbiór opowiastek, które niestety nie były zbyt zabawne.
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2024-02-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Jestem zdziwiona tak wysoką oceną. Czyżby to wina sentymentu ludzi do Pottera?

Bo mnie się ta książka nie spodobała. Ot, pięć opowieści 'runicznych' ze świata HP. Fabuła baśni wtórna, choć próbowano się ratować wrzutkami z fantastyki potterowskiej, to niewiele to uratowało. Weźmy mnie dla przykładu - czytałam pięć dni, jedno opowiadanie na dzień, dziś skończyłam i prawie nic nie pamiętam. Ale:

Baśń o garnku odebrałam jako współczesnego patusa - męczą chłopa o każdą duperelę, bo jego ojciec im zawsze pomagał, to młody też powinien. Bo oni sami nic zrobić nie potrafią.

Baśń z fontanną jest czystym aktem kobiecego heroizmu, gdzie masz dziwne płatności i finalnie co? Finalnie każdy ma to, co chciał.

Baśń o sercu jest po prostu obrzydliwa - opisowo obrzydliwa. Kolejna kalka nienasyconego chciwca, gdzie słodkie dziewczę próbuje go naprawić. Dobrze, że chociaż skończyło się tak, jak się skończyło, bo bym skisła.

Baśń o Marze, o dziwo, najbardziej punktuje (poza tym nieszczęsnym pieńkiem). Magia nie wszystko potrafi i kłamstwo ma swoje konsekwencje.

No i ostatnie, Insygnia Śmierci. Gdyby nie ostatni tom HP, pewnie baśń by nie powstała. Ale że są tam odniesienia, to weźmy coś wymyślmy, może kamień wskrzeszeń czy pelerynkę, ale żeby nie było zbyt miło, to po drodze kogoś zabijemy.

A już posłowie Dumbledore'a... Po co on tutaj? W jakim celu? Nie jest mi potrzebne posłowie wyjaśniające baśń, bo morał, przesłanie baśni potrafię sama odnaleźć. W dużej mierze są to pierdolety zapychające objętościowo dzieło, pouczające i kierujące odbiór na jedyny słuszny tor. Moralizator się znalazł. Hipokryta dziadowski.

No więc jest sporo wkurzających rzeczy, trochę tych dobrych i dlatego też uważam to książkę za 'skok na kasę'. Dwadzieścia dziewięć złoty.... No, przynajmniej poszły na Fundację. I chociaż obrazki były fajne.

Fanką młodego czarodzieja jestem od bardzo dawna. Oglądałam filmy, czytałam książki, kupowałam gadżety.

Mam też w swojej kolekcji "Baśnie Barda Beedle'a", do których wciąż lubię wracać. Każdą baśń czytałam kilkukrotnie i na pewno nie raz do nich jeszcze wrócę.

Nie będzie zaskoczeniem, iż najbardziej cenię baśń o trzech braciach. Jej magię poczułam już podczas czytania ostatniego tomu o Harrym Potterze.

Lecz mając po raz pierwszy Baśnie, odkryłam wiele innych historii, które też są przepiękne i warte poznania jak choćby Fontanna Szczęśliwego Losu, która nieco mi przypomina mugolską opowieść o Dorotce z krainy Oz.

Każda opowieść ma w sobie morał. Każda też jest ciekawa i piękna. Choć są też i mroczne jak Włochate serce czarodzieja. Jednak każda z baśni warto poznać. One nie tylko fanom Harrego Pottera się spodobają, ale też każdemu, kto szuka pięknych historii z morałem w tle.

Baśnie barda Beedle'a o dziwo nie okazały się takie złe jak przypuszczałem, wprawdzie zawiodłem się na ,,Opowieści o trzech braciach" ponieważ jest ona przestawiona w sposób zdawkowy i jeśli ktoś czytał cały cykl przygód Harrego Pottera, a raczej nie sięgał by bo tą książkę gdyby było inaczej zauważy, że w cyklu było zawarte więcej szczegółów względem tej wersji opowieści. Sam fakt uzupełnienia uniwersum Harrego Pottera o książki które były w nim zawarte jest bardzo pożądane i wzbogaca możliwość zagłębienia się w tym świecie.

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2020-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Ciekawy dodatek - taka podczytywajka do innych lektur.

Każda baśń na swój sposób inna i ciekawa

Ciekawa alternatywa dla mugolskich baśni. Dodatkowo opatrzona komenatzrem samego Albusa Dumbledore'a.

Poza znzną już baśnią o Trzech Braciach, która była nam przedstawiona w serii o HP, możemy tutaj przeczytać również inne, równie ciekawe, które w serii zostały jedynie wymienione z tytułu.

Niemniej będę do tej książki wracać, ponieważ z każdej baśni można wyciągnąć ciekawą lekcję.

Harry Potter i kamień filozoficzny (Gryffindor)
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry Potter i kamień filozoficzny (Gryffindor)

Edycja specjalna z okazji dwudziestolecia wydania książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny - pozycja obowiązkowa dla najwierniejszych fanów Hogwartu...

Harry Potter i kamień filozoficzny (Hufflepuff)
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry Potter i kamień filozoficzny (Hufflepuff)