J.K. Rowling ostro krytykuje gwiazdy Harry'ego Pottera. Pisarka nie przyjęłaby ich przeprosin?

Data: 2024-04-16 11:18:09 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

J.K. Rowling ani na moment nie daje o sobie zapomnieć. Wszystko przez jej kontrowersyjne wypowiedzi, które zamieszcza w mediach społecznościowych. Tym razem nawiązała do gwiazd występujących w serii filmów o Harrym Potterze.

J.K. Rowling i książkina fotografii Daniel Radcliffe, odtwórca roli Harry'ego Pottera / fot. Gage Skidmore / Flickr / CC BY-SA 2.0.

J.K. Rowling popularna brytyjska pisarka, która stworzyła między innymi bestsellerowy cykl książek o młodym czarodzieju – Harrym Potterze. Wokół autorki cały czas jednak pojawiają się jakieś kontrowersje związane głównie z jej wypowiedziami o osobach transpłciowych. Teraz pisarka podkreśliła, że nie przyjęłaby przeprosin od aktorów wcielających się w główne role w filmach na podstawie jej książek. O ile, oczywiście, w ogóle mieliby zamiar ją przepraszać. 

J.K. Rowling atakuje gwiazdy Harry'ego Pottera

Brytyjska pisarka co jakiś czas zamieszcza w sieci wpisy i komentarze, w których odnosi się do osób transpłciowych. Często wdaje się w dyskusje na ten temat. Raz stwierdziła, że za swoje wypowiedzi z radością mogłaby pójść do więzienia. Ostatnio znów zaszokowała tym, co zamieściła na swoich mediach społecznościowych. Teraz natomiast zdecydowała nawiązać do gwiazd znany z serii filmów o Harrym Potterze. 

Przeczytaj także: Czytelnik zwrócił książkę do biblioteki po... 105 latach!

Pisarka na swoim profilu na platformie X zdecydowała się opublikować serię wpisów, które nawiązywały do raportu Hilary Cass, związanego z tranzycją u osób nieletnich. Badania potwierdzają tezy głoszone przez Rowling. Autorka cyklu książek otrzymała więc komentarz sugerujący, że Daniel Radcliffe i Emma Watson, czyli filmowy Harry i Hermiona, powinni ją przeprosić za swoje wcześniejsze opinie. 

Przeczytaj także: Wydawnictwo Insignis przedstawia: StoryLight!

Młodzi aktorzy już jakiś czas temu odcięli się od wypowiedzi, jakie wygłasza Rowling i wyrazili swoje poparcie dla osób trans. Od tego czasu zaognił się między nimi konflikt. Właśnie przez to pisarka nie wzięła udziału w specjalnym programie tworzonym z okazji 20. rocznicy premiery pierwszego z filmów opowiadających o Harrym Potterze. 

W swojej odpowiedzi na temat przeprosin Rowling pisze: 

Gwiazdy, które przyłączyły się do ruchu mającego na celu podważenie ciężko wywalczonych praw kobiet i które wykorzystały swoje platformy do wspierania zmiany płci u nieletnich, mogą zachować swoje przeprosiny dla osób straumatyzowanych detranzycją i kobiet polegających na przestrzeniach jednopłciowych. 

Kontrowersje mają wpływ na literaturę?

Mimo tak licznych kontrowersji pozycja J.K. Rowling dalej nie wydaje się niczym zagrożona, nawet jeśli w 2020 roku sprzedaż jej książek znacznie spadła. Nie miało to jednak długotrwałych skutków. Aktualnie współtworzy ona nowy serial na bazie książek o Harrym Potterze. W zeszłym roku wydała natomiast Harry Potter: magiczny almanach, czyli bogato ilustrowany przewodnik po świecie czarodziejów.

Jeśli chodzi o twórczość Rowling, to nadal największą popularnością cieszy się cykl o Harrym Potterze. Na serię książkę składają się kolejno: Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Harry Potter i więzień Azkabanu, Harry Potter i Czara Ognia, Harry Potter i Zakon Feniksa, Harry Potter i Książę Półkrwi Harry Potter i Insygnia Śmierci.

Harry Potter i kamień filozoficzny - książka

Pierwszą książkę z cyklu o Harrym Potterze można kupić poniżej:

 

Przeczytaj także:


źródło: twitter.com

Tagi: literatura, harry potter,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje