Krótka lista nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024

Data: 2024-04-10 08:55:23 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W sieci właśnie pojawiła się krótka lista książek, które mają szansę na zdobycie Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2024 roku. O czym opowiada sześć wyróżnionych powieści?

Booker Prize International 2024 lista nominowanych książekfot. mat. prasowe / Booker Prize

9 kwietnia 2024 roku opublikowano krótką listę nominowanych w tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Bookera. Niestety, jurorzy nie zakwalifikowali do dalszego etapu powieści polskiej pisarki Urszuli Honek, która znalazła się na udostępnionej jakiś czas temu długiej liście.  

International Booker Prize 2024 – krótka lista nominowanych 

Międzynarodowa Nagroda Bookera to prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych literackich dzieł, które były pierwotnie napisane w innym języku niż angielski, a następnie zostały przetłumaczone i opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Jakiś czas temu poznaliśmy długą listę nominowanych. Teraz natomiast dowiedzieliśmy się, jakie powieści przeszły dalej.

Przeczytaj także: „Co zrobiła Jennifer” – dokument true crime już dziś pojawi się na Netfliksie

Książki do krótkiej listy zostały wybrane przez jury, któremu przewodniczy ceniona pisarka i prezenterka, Eleanor Wachtel. W jury znalazła się jeszcze poetka Natalie Diaz, powieściopisarz Romesh Guneseker, artysta wizualny William Kentridge oraz pisarz redaktor i tłumacz Aaron Robertson.

Przeczytaj także: „Antracyt” – dziś na Netfliksa trafił wciągający francuski thriller

Na liście znalazły się książki z różnych stron świata. Powieści zostały przetłumaczone z takich języków jak: hiszpański, niemiecki, koreański, niderlandzki oraz portugalski. Zostali wyróżnieni autorzy pochodzący z trzech kontynentów. Pisarze z Ameryki Północnej (Argentyna, Brazylia) stanowią jedną trzecią listy. Połowa autorów pochodzi natomiast z Europy. 

Poniżej prezentujemy krótką listę tytułów nominowanych do tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Bookera: 

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024 – o czym opowiadają nominowane książki?

Co łączy wszystkie sześć książek znajdujących się na krótkiej liście? Administratorka odpowiadająca za Międzynarodową Nagrodę Bookera, Fiammetta Rocco, stwierdziła, że wyróżnione powieści: 

rzucają sądowym okiem na podzielone rodziny i podzielone społeczeństwa, powracając do przeszłości, zarówno tej niedawnej, jak i odległej, aby pomóc zrozumieć teraźniejszość.

Przewodnicząca jury zauważa natomiast, że książki poszerzają ludzkie doświadczenie i pozwalają spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Na krótkiej liście znalazły się więc opowieści, których akcja toczy się na rozległych obszarach geograficznych. W powieściach to, co intymne i osobiste przeplata się z polityką, historią i warunkami życia. Kobieta kontynuuje:

Te książki dźwigają ciężar przeszłości, a jednocześnie ukazują obecne realia rasizmu i ucisku, globalnej przemocy i katastrofy ekologicznej. Niektóre wydają się całkowicie ponadczasowe w swoich uważnych i żywych opisach dynamiki rodziny, miłości i złamanego serca, traumy i żalu. 

Autorzy niejednokrotnie czerpią ze swoich osobistych doświadczeń. Historie te dotykają uniwersalnych wartości i przedstawiają nierzadko skomplikowane doświadczenia. 

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024 – kiedy odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody?

Wiemy już, kiedy będzie miałą miejsca uroczysta ceremonia wręczania Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024! To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się we wtorek, 21 maja o godzinie 19:00 czasu brytyjskiego. To oznacza, że w Polsce galę będzie można oglądać o 20:00. 

Przeczytaj także: „Mocny temat” – na Nefliksa właśnie trafił dramat zainspirowany kompromitującym wywiadem księcia Andrzeja

Ceremonia będzie mieć miejsce w Turbine Hall w londyńskim Tate Modern. Najważniejsze momenty z gali będą transmitowane na żywo na kanałach The Booker Prizes.

Tagi: literatura, Booker Prize,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje