Urszula Honek nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024!

Data: 2024-03-12 08:49:02 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Właśnie zaprezentowano długą listę nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Wśród wyróżnionych pisarek i pisarzy znalazła się także polska autorka!

Booker Prize International 2024 lista nominowanych książekfot. mat. prasowe / Booker Prize

11 marca 2024 roku opublikowano listę nominowanych w tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Bookera. Na długiej liście nominowanych do Nagrody znalazło się trzynaście nazwisk autorek i autorów z różnych stron świata, a wśród nich – polska pisarka Urszula Honek!

International Booker Prize 2024 – długa lista nominowanych 

Chociaż na liście znalazło się wiele powieści z różnych stron świata, to jurorzy tego roku szczególną uwagę zwrócili na twórczość latynoamerykańską. Na liście możemy zobaczyć między innymi książki autorów z Brazylii, Argentyny, Peru, czy Wenezueli. Ogólnie reprezentowanych jest aż dziesięć języków. Nominowano trzy publikacje napisane po hiszpańsku i dwie po włosku. Jeśli chodzi o pozostałe języki, to wyróżniamy szwedzki, niemiecki, albański, portugalski, niderlandzki, koreański, polski, i rosyjski

czytaj także: Synowie Gabriela Garcíi Márqueza zdradzili ojca? Książka noblisty opublikowana pośmiertnie bez jego zgody

Tematyka nominowanych dzieł także jest różna. Sporo z nich porusza kwestie związane z rodziną. Pokazują relacje między ojcami i synami oraz matkami i córkami. Nie brakuje historii miłosnych, czy takich rozdzierających serce. Pojawia się realizm magiczny i autofikcja.

Poniżej prezentujemy długą listę tytułów nominowanych do tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Bookera: 

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024 – jakich autorów znamy w Polsce?

Niektórych z nominowanych pisarek i pisarzy znają także polscy czytelnicy. To choćby Jenny Erpenbeck, której kilka książek ukazało się w polskim przekładzie (m.in. Jeszcze nie wieczór nakładem Wydawnictwa Sonia Draga). Hwang Sok-Yong w ostatnim czasie w Polsce ukazywał się nakładem imprintu Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego – chodzi o książki O zmierzchu oraz Księżniczka Bari. To także kolejna nominacja, która wpada na konto autora. Ismail Kadare, albański pisarz piszący po francusku i albańsku, dobrze znany jest w Polsce za sprawą powieści Kolacja dla wroga czy Wypadek, które przed laty ukazywały się dzięki Wydawnictwu Świat Książki w ramach serii Mistrzowie prozy. Kadare jest kolejnym silnym kandydatem na liście; otrzymał już Międzynarodowego Bookera w 2005 roku.

Szczególnie popularny za granicą, nieco mniej w Polsce – Domenico Starnone to kolejny nominowany. Po polsku przeczytamy jego powieści Psikus oraz Sznurówki. Warto zwrócić uwagę również na Itamara Vieirę Juniora, brazylijskiego pisarza, dotąd kompletnie nieznanego w naszym kraju. We wrześniu zeszłego roku nakładem Wydawnictwa GlowBooks w polskim przekładzie autorstwa Eliasza Chmiela ukazała się jego powieść Krzywym pługiem, która dostrzeżona została również przez jury Międzynarodowego Bookera. Ostatnia spośród nominowanych, którą znamy w Polsce, jest Gabriela Wiener. Do Międzynarodowego Bookera została nominowana za książkę Undiscovered, a w Polsce znamy ją z reportażu Seksografie z 2008 roku.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2024 – nominacja dla Urszuli Honek!

Najważniejsza spośród nominacji dla polskich czytelników jest jednak Urszula Honek, rodzima pisarka, która na liście znalazła się za sprawą przełożonej na język angielski powieści Białe noce. To zbiór opowiadań, których akcja toczy się w małej podgórskiej miejscowości, gdzie wszyscy się znają, a czas jakby się zatrzymał. Ktoś umarł we własnym łóżku, ktoś spadł ze skarpy, a jeszcze ktoś krąży w ciemnościach. Jest to zbiór pozornie niepowiązanych ze sobą opowiadań, które splatają się w pewną spójną całość. 

czytaj także: Najpopularniejsze książki lutego 2024. Znamy bestsellery księgarń miesiąca

Książka stanowi debiutancki zbiór opowiadań pisarki, a zarazem jest to jej debiut prozatorski. Wcześniej była ona znana ze swojej poezji i głównie z nią kojarzona. W Polsce zbiór krótkich form prozatorskich wydany został we wrześniu 2022 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. W języku angielskim opowiadania pojawiły się pod koniec zeszłego roku. Za przekład odpowiedzialna jest Kate Webster.

– Poprzez grupę bohaterów stojących w obliczu własnych kryzysów egzystencjalnych Honek tworzy narracyjną mozaikę, która eksploruje tematy izolacji, tożsamości, śmierci i tęsknoty za połączeniem. Siła książki polega na tym, że potrafi uchwycić intensywny, oniryczny charakter scenerii, w której naturalne zjawisko „białych nocy” stanowi tło dla introspektywnych podróży bohaterów. „Białe noce” to mroczna, liryczna eksploracja sposobów, w jakie ludzie szukają sensu i przynależności w przemijającym świecie – czytamy w krótkim uzasadnieniu przygotowanym przez jury tegorocznej edycji Nagrody.

W skład kapituły tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Bookera wchodzą William Kentridge, Natalie Diaz, Eleanor Wachtel, Romesh Gunesekera oraz Aaron Robertson. Laureat lub laureatka Nagrody wraz z tłumaczem/tłumaczką otrzymują – poza prestiżowym tytułem – nagrodę finansową w postaci 50 tys. funtów łącznie (do podziału na dwoje). Każdy z twórców, który trafi na krótką listę – ogłoszoną na początku kwietnia – otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. funtów. Laureata lub laureatkę poznamy na początku maja tego roku.

Białe noce - książka

Książkę Urszuli Honek kupić można w księgarniach internetowych poniżej:

Tagi: literatura, Booker Prize,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Białe noce
Urszula Honek1
Okładka książki - Białe noce

Z pozoru nic się nie dzieje: mała podgórska miejscowość, kilka osób, nieuchwytny czas. A jednak światło się ściemnia, atmosfera gęstnieje, ktoś umiera...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje