Spadek sprzedaży książek J.K. Rowling. Nie cichną kontrowersje wokół autorki

Data: 2020-07-23 10:43:53 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Od kilku tygodni popularna brytyjska powieściopisarka, J.K. Rowling, zmaga się z poważnym kryzysem wizerunkowym. Wszystko spowodowane jest wypowiedziami autorki umieszczanymi w social mediach. Okazuje się, że "prywatne opinie" mogą mieć wpływ na sprzedaż jej książek. 

Obrazek w treści Spadek sprzedaży książek J.K. Rowling. Nie cichną kontrowersje wokół autorki  [jpg]

Chociaż pierwsza książka z serii o Harrym Potterze wydana została ponad 20 lat temu, to książki o młodym czarodzieju są nadal chętnie wybierane przez młodych czytelników i kupowane przez ich rodziców. Można się zatem spodziewać, że w czasie epidemii i przymusowego domowego zamknięcia, nastąpi wzrost sprzedaży książek, które umilać będą czas najmłodszym. 

Czytaj także: J.K. Rowling przeznaczy 1 milion funtów na walkę z COVID-19

Tak się stało w Polsce, podobny efekt wzrostu sprzedaży literatury zauważalny jest także w Stanach Zjednoczonych. Według tamtejszych badań Nielsen BookScan, w czerwcu doszło do gwałtownego wzrostu sprzedaży książek. Amerykanie kupili ponad 30% więcej tytułów niż w miesiącu poprzednim. I chociaż tendencja wzrostowa ucieszyła większość autorów, sprzedaż książek J.K. Rowling… nieoczekiwanie spadła w stosunku do sprzedaży z roku minionego. 

W czerwcu 2020 r. zanotowano wzrost sprzedaży książek Rowling zaledwie o 10,9%. Z kolei sam Harry Potter zanotował jedynie 7,7% wzrostu. Tymczasem w ubiegłym roku Rowling w tym samym okresie zanotowała wzrost sprzedaży swoich książek o ponad 35%

Czytaj także: Nicholas Sparks homofobem? Popularny pisarz przeprasza

Analitycy Nielsena nie chcą komentować przyczyn, dla których książki Rowling mogłyby sprzedawać się teraz w mniejszej ilości. W wypowiedzi Kristen McLean z NPD Group dla Variety dowiadujemy się jedynie, że faktycznie, Rowling radzi sobie teraz znacznie gorzej na rynku i notowana jest tendencja spadkowa. 

Zagraniczne portale, w tym amerykańskie wydanie Newsweeka czy brytyjski The Independent sugerują jednak, że wpływ na spadek sprzedaży mogą mieć ostatnie skandale na Twitterze z udziałem pisarki. J.K. Rowling na swoim profilu kilka tygodni temu umieściła wpisy, które przez część czytelników uznane zostały za transfobiczne.

Czytaj także: Pisarze rezygnują z usług agencji J.K. Rowling w związku z jej wypowiedziami o osobach transpłciowych

Rowling  wyraziła sprzeciw wobec propozycji wprowadzenia w Szkocji „oświadczeń potwierdzających płeć”, które pozwolą osobom transpłciowym na zmianę płci w swoich aktach urodzenia wyłącznie na podstawie ich deklaracji, a nie badań medycznych i psychiatrycznych. W czerwcu natomiast pisarka odpowiedziała na jeden z tweetów, w którym użytkowniczka serwisu napisała: „ludzie, którzy miesiączkują”. Wówczas Rowling poprawiła autorkę tweeta, mówiąc, że powinna była ona użyć słowa „kobiety”. Tym samym pisarka zapomniała o osobach niebinarnych i transpłciowych mężczyznach.

Sprzeciw wobec działań autorki wyraziła także największa gwiazda filmowej serii o Harrym Potterze – Daniel Radcliffe, który w produkcja Warner Bros wcielił się w postać tytułowego czarodzieja, ale także Eddie Redmayne, wcielający się w postać Newta w Fantastycznych zwierzętach. Z kolei pod koniec czerwca czworo pisarzy zrezygnowało z usług agencji literackiej J.K. Rowling Blair Partnership, ponieważ nie mieli przekonania, że agencja ta „popiera ich prawa”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje