W tegoroczne wakacje czytamy więcej książek niż w poprzednich latach

Data: 2020-07-20 15:19:10 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Nowości wydawnicze zamiast kremów z filtrem? W tegorocznym sezonie wakacyjnym Polacy wydają więcej na literaturę niż we wcześniejszych latach!

Obrazek w treści

Co robimy w tegoroczne wakacje? Być może rzadziej wychodzimy na plażę czy spędzamy czas na wydarzeniach plenerowych, za to z całą pewnością więcej… czytamy! Jak wynika z danych sprzedażowych zgromadzonych przez Nielsen BookScan, od 14 czerwca do 11 lipca doszło do 20% wzrostu sprzedaży książek!

Jak zauważa Renek Mendruń, pracownik Nielsen BookScan, takiej sprzedaży książek w letnim okresie jeszcze nie było, a porównywać można ją z najlepszymi tygodniami rynku książki w 2019 r. – w czasie sprzedaży podręczników czy prezentów gwiazdkowych.

Do początku wakacji wyglądało to tak, jakby sprzedaż książek odbiła się od dna pandemii z tygodnia 12 i nieustannie szła do góry, a jedyne wyraźnie słabsze sprzedażowo tygodnie obejmowały Wielkanoc, długi weekend majowy i Boże Ciało

– czytamy w komunikacie przesłanym przez firmę Nielsen.  

Firma zebrała informacje od kilku największych polskich sieci księgarskich – Book Book, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami oraz Świat Książki, a także księgarń internetowych – SwiatKsiazki.pl i TaniaKsiazka.pl. Wśród najchętniej kupowanych książek znalazły się zwłaszcza tytuły dla dzieci, pozycje dotyczące tematów politycznych oraz poradniki.

Czytaj także: Oto najlepsze książki na lato 2020! 

Na 1. miejscu w liście TOP 20 najchętniej kupowanych książek znalazła się publikacja Cham niezbuntowany Rafała A. Ziemkiewicza. Warto zauważyć, że przy premierze książki nie zabrakło kontrowersji – sprzedaż tytułu na wniosek stowarzyszenia „Nigdy więcej” miała zostać zablokowana na popularnej platformie Allegro. To wywołało lawinę komentarzy nie tylko w branżowych, ale także krajowych mediach. 

Na kolejnym, 2. miejscu, znalazła się nowa książka Marty Dymek Jadłonomia po polsku. Popularna autorka przepisów roślinnych powróciła z nową garścią porad dla osób ceniących dietę wegańską. Warto też wiedzieć, że w ostatnim czasie w Nowej Rudzie otwarto kawiarnię  Olgi Tokarczuk "Dobra Nowina", dla której Marta Dymek stworzy wyjątkowe menu

Na 3. miejscu na liście bestsellerów pojawiła się długo wyczekiwana kontynuacja Igrzysk Śmierci Suzanne Collins. Sequel Ballada ptaków i węży przedstawia losy młodego prezydenta Snowa. Już teraz studio Lionsgate zapowiedziało, że planuje nowy film z popularnej serii o Panem i Katniss Everdeen

Czytaj także: Pierwsze fragmenty nowej powieści Suzanne Collins - "Ballada Ptaków i Węży"

Na kolejnych miejscach znalazły się: W głębi lasu Harlana Cobena (4 miejsce; w ostatnim czasie tytuł zyskał nowe życie dzięki adaptacji w formie serialu zrealizowanej dla Netflixa), Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek (5 miejsce; kolejna część bestsellerowej serii dla dzieci), Upiór w ruderze Andrzeja Pilipiuka (6 miejsce; nowa powieść jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy fantasy), Osobisty przewodnik po Pradze Mariusza Szczygła (7 miejsce; nowa publikacja ubiegłorocznego laureata nagrody NIKE), Prawdziwe kolory Kristin Hannah (8 miejsce; kolejna powieść znanej autorki wartościowych powieści obyczajowych), Kwestia ceny Zygmunta Miłoszewskiego (9 miejsce; niestandardowy thriller przygodowy autora serii o prokuratorze Szackim) oraz Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego Agaty Kondzińskiej i Iwony Szpali (10 miejsce; publikacja poruszająca kontrowersyjne tematy polityczne).

Na dalszych pozycjach znalazły się książki: Hobbit, czyli tam i z powrotem, Mądre bajki, Jedz i chudnij z dietą SIRT, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Detektyw Pozytywka, Wyrwa, Dieta SIRT, Lot 202, Przekręt i Pucio mówi dobranoc

Warto wiedzieć także, że dzięki nieoczekiwanemu wzrostowi sprzedaży, wzrosła także średnia cena książki. Przed 14 czerwca średnia cena książki wynosiła 21 zł, z kolei w ostatnich tygodniach średnia cena wynosiła już 25 zł. Kwota ta, chociaż jest znacznie niższa niż cena książki w czasie sezonu podręcznikowego czy w czasie Bożego Narodzenia, jest znacznie wyższa od średniej dla roku 2019. 

Dzięki zainteresowaniu czytelników, rynek książki może przetrwać trudny czas pandemii. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy