Nicholas Sparks homofobem? Popularny pisarz przeprasza

Data: 2019-06-21 09:42:35 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Nicholas Sparks homofobem? Popularny pisarz przeprasza

Nicholas Sparks to popularny autor powieści obyczajowych i romansów, który słynie między innymi z takich tytułów jak Pamiętnik czy Ostatnia piosenka. Niedawno na jaw wyszła jego korespondencja mailowa, za którą popularny autor powieści dla kobiet teraz przeprasza.

O co tak właściwie chodzi? Nicholas Sparks od 2006 roku, oprócz pisania, jest także współzałożycielem żydowsko-chrześcijańskiej prywatnej szkoły dla dzieci i młodzieży The Epiphany School of Global Studies w Karolinie Północnej. Szkoła kształci nie tylko na poziomie podstawówki, ale także gimnazjum i szkoły wyższej. W latach 2013-2014 dyrektorem zarządzającym jednostką edukacyjną był Benjamin Saul, z którym od lat Sparks pozostaje w konflikcie.

Były dyrektor złożył do sądu pozew, w którym zarzuca pisarzowi i innym założycielom szkoły dyskryminację ze względu na orientację seksualną, kolor skóry i pochodzenie. Pierwsze wzmianki o ewentualnych nieprawidłowościach i nietolerancji Sparksa pojawiały się już w 2014 roku, między innymi w artykułach Huffington Post.

Zgodnie z tym, co twierdził w 2014 Saul, Sparks miał nalegać, by w szkole nie mówiono o innych religiach niż chrześcijańskie, by rezygnowano z rekrutacji uczniów o odmiennym kolorze skóry i nie zezwolił na to, by jawnie mówiono o istnieniu homoseksualizmu oraz by wspierano go w formie popularnych w USA klubów osób LGBT. Pisarz w prywatnej rozmowie z dyrektorem w zamkniętym pokoju miał stracić panowanie nad sobą i krzyczeć na mężczyznę. Na skutek tego dyrektor złożył rezygnację. Autor zaprzeczył wówczas oskarżeniom.

Niedawno odbyło się kolejne, przedsądowe spotkanie w związku z powództwem Benjamina Saula. W zeszłym tygodniu, wraz z informacją o pierwszej rozprawie sądowej, na jaw wyszła oficjalna korespondencja mailowa pomiędzy dyrektorem a założycielem szkoły. Zgodnie z informacjami podawanymi przez amerykańskie media – w tym Daily Beats – Sparks udzielić miał Benjaminowi reprymendy za „niewłaściwe priorytety na poziomie szkoły (LGBT, różnorodność, akceptację innych religii, w przeciwieństwie do problemów akademickich/programowych/globalnych, tradycji chrześcijańskich itp.)”.

Początkowo Sparks na Twitterze określił pojawiające się informacje w przekazach medialnych jako kłamliwe, 17 czerwca na Twitterze napisał jednak: „Jako ktoś, kto spędził większą część życia jako pisarz, rozumiejący potęgę słów, żałuję i przepraszam, że moje (słowa) potencjalnie zaszkodziły młodym ludziom i członkom społeczności LGBTQ, w tym moim przyjaciołom i kolegom z tej społeczności”. Dodał również: „Kiedy w jednym z moich e-maili używałem języka, takiego jak »nigdy nie będzie klubu LGBT« w Epiphany, odpowiadałem emocjonalnie na to, w jaki sposób dyrektor podszedł do zainicjowania tego klubu... Miałem obawy, że jeśli klub miał być założony, to należało to robić w przemyślany, przejrzysty sposób, z wiedzą wykładowców, uczniów i rodziców – nie w tajemnicy oraz nie w sposób, który byłby wyjątkowy. Chciałbym tylko użyć tych dokładnych słów”.

Proces przeciwko pisarzowi rozpocznie się w sierpniu tego roku. Nicholas Sparks jest autorem wielu powieści z gatunku literatury kobiecej. Amerykański wydawca pisarza zdecydował się nie komentować tej sprawy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
List w butelce
Nicholas Sparks29
Okładka książki - List w butelce

Wyrzucona za burtę butelka, zdana na kaprys losu, mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Zamiast tego, po niecałym miesiącu podróży, wypłynęła...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje