Harry Potter i Czara Ognia

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2001-09-01
Kategoria: Fantasy/SF
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 9788372785152
Liczba stron: 766
Tytuł oryginału: Harry Potter and the Goblet of Fire
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje: -

Tom 4 cyklu Harry Potter

Ocena: 5.3 (219 głosów)
Inne wydania:

Harry Potter i Czara Ognia to kolejny etap wielkiej historii najsłynniejszego czarodzieja, który wraz z wiekiem musi się zmierzyć z kolejnymi wyzwaniami. Tym razem w pewnym zbiegu okoliczności dochodzi do wytypowania tytułowego bohatera do wzięcia udziału w najsłynniejszym turnieju o tytułową Czarę Ognia, o którą zawalczą przedstawiciele różnych szkół magii.

Nowa przygoda okaże się jeszcze dojrzalsza niż miało to miejsce wcześniej, a podjęcie się kolejnych prób okazuje się bardzo ciężkie i ryzykowne, o czym przekonują się uczestnicy wielkiego wydarzenia. Niebezpieczeństwo okazuje się coraz większe, napięcie jest coraz wyższe, a w całość powiązane są mroczne moce, które mają swoje powody do ingerencji w specyficzny rodzaj sportu i rywalizacji pomiędzy młodymi chłopakami.

Czwarty rok nauki jest bardzo ważny dla młodych adeptów i na kolejnych stronach okazuje się także determinujący dla ich przyszłości oraz obecnych i przyszłych relacji.

Harry Potter i Czara Ognia miało swoją światową premierę 8 lipca 2000 roku, natomiast natomiast w naszej ojczyźnie książkę można było zakupić dopiero 29 września 2001 za sprawą wydawnictwa Media Rodzina.

Kup książkę Harry Potter i Czara Ognia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Harry Potter i Czara Ognia

To już czwarte spotkanie z Harrym, który podczas wakacji odwiedza Wesleyów i razem wybierają się na mistrzostwa świata w quidiczu. Lecz w nocy po meczu na niebie ukazuje się znak Tego Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać.

                Ale pozwolę przenieść się do Hogwartu. W tym roku szkolnym odbędzie się Turniej Trójmaiczny. Z tej okazji do szkoły przybędą uczniowie z Bułgarii i Francji.

Reguły turnieju są następujące:  Uczestniczyć w nim może trzech uczniów (po jednym z każdej szkoły), konieczne jest ukończenie 17 lat. Uczestnicy wrzucają karteczki z imionami do Czary Ognia, która następnie sama wybiera zawodników.

                Lecz jak to możliwe że Czara Ognia wybrała aż czterech a nie trzech uczestników Turnieju Trójmagicznego?

                Kto znajdzie się w tej czwórce?

                Która szkoła zwycięży w Turnieju?

                Oraz co z tym ma wspólnego Harry Potter?

                Ta część najbardziej mi się podobała jak dotychczas. Potrafiła zbudować takie napięcie, że nie sposób było odłożyć książkę. W koło powtarzałam sobie „A jeszcze jeden rozdział”, aż z bólem serca zdawałam sobie sprawę, że czas kończyć bo niedługo trzeba wstawać do pracy (a ja jestem osobą, która lubi pospać). W tej części Harry kłóci się ze swym najlepszym przyjacielem Ronem. Mało tego, to co się dzieje w tej książce przechodzi najśmielsze oczekiwania.

                Miłość, kłótnia przyjaciół a na deser Sam Wiesz Kto, Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Thalita
Thalita
Przeczytane:,

Czwarty tom przygód Harry'ego Pottera to tom graniczny pomiędzy w miarę łagodnymi jeszcze przygodami małych czarodziejów, a brutalnym światem czarodziejów dojrzewających.

Czwarty rok nauki w Hogwarcie zapowiada się dla Harry'ego Pottera niezwykle już w wakacje. W lato odbywają się bowiem czterysta dwudzieste drugie mistrzostwa świata w quidditchu, co dla fanów tego sportu stanowi nie lada gratkę, gdyż mają oni okazję nie tylko pokibicować swym ulubionym zawodnikom, ale też spotkać się czarodziejami z całego świata. Harry gości na nich po raz pierwszy w życiu, lecz niestety nie stają się one dla niego taką frajdą jakiej się spodziewał. Międzynarodowy spęd czarodziejów to bowiem świetna okazja do tego, żeby światu przypomniało o sobie ZŁO. Harry'ego jeszcze przed mistrzostwami zaczyna boleć blizna, zaś w ich trakcie jest świadkiem wyczarowania Mrocznego Znaku, znaku Lorda Voldemorta. Kto stoi za pojawieniem się go na niebie/ Kim są Śmierciożercy? Dlaczego Harry bierze udział w Turnieju Trójmagicznym i kto oprócz Voldemorta dybie na jego życie?

"Harry Potter i Czara Ognia" był swego czasu moją ulubioną częścią przygód małego czarodzieja. Gdy powróciłam do tej po latach spadł on na miejsce drugie na korzyść tomu pierwszego, nie mniej po raz kolejny przeczytałam ją z fascynacją. Część ta wyróżnia się od pozostałych otwarciem się w gruncie rzeczy hermetycznego świata angielskich czarodziejów i uczniów Hogwartu na magów z innych rejonów globu i innych szkół czarodziejstwa, których istnienie przyjmują z niedowierzaniem nawet niektórzy bohaterowie. Jednym z wątków powieści jest nawiązywanie współpracy pomiędzy wszystkimi czarodziejami świata, bo tylko wszechobecna zgoda może sprawić, że zło nie rozpleni się na masową skalę "(...) będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni, i na tyle słabi, na ile będziemy podzieleni", twierdzi Dumbledore i dodaje"Niczym są różnice w zwyczajach i języku, jeśli mamy takie same cele i otwieramy przed sobą serca." Czyż nie brzmi on tak jak rasowi politycy, zwłaszcza ci będący za tworzeniem wszelkich międzynarodowych unii, porozumień, stowarzyszeń? Książka Rowlling ukazała się w 2000 roku. Jakże prorocze okazały się słowa dyrektora Hogwartu w obliczu zdarzenia które dotknęło nasz realny, niemagiczny świat rok później, 11 września. Dzień ten zapoczątkował międzynarodową walkę z terroryzmem, walkę ze złem które pokonać może jedynie światowy pokój. Dzień ten pokazał także, że to co działo się do tej pory praktycznie wyłącznie na kartach literatury fantasy wydarzyć może się w prawdziwym życiu, dotknąć każdego Mugola. Poruszanie pod płaszczem magii i czarodziejstwa światowych problemów politycznych to pierwszy znak, że "Harry Potter" przestaje być książką dla dzidziusiów.

"Czara Ognia" to także pierwsza książka z serii w której ginie uczeń. J.K. Rowlling zrywa w niej z koncepcją Hogwartu jako miejsca nieco strasznego, lecz w gruncie rzeczy przyjaznego, a czasami wręcz idyllicznego środowiska dla kształcenia i wychowywania czarodziejskiej młodzieży. W tym roku jednak za jego murami pojawia się zbrodnia niosąca ze sobą śmierć. Z Hogwartu zostaje porwany i zamordowany uczeń. Czynu tego dokonał sam Lord Voldemort, Hogwart przestaje być zatem miejscem stuprocentowo bezpiecznym, Dumbledore nie stanowi już gwarancji ochrony przed złem. Czyżby więc ZŁO zaczynało powoli wygrywać?
Fanów sagi o Harrym Potterze do "Czary Ognia" przekonywać nie muszę. Polecam ją więc przede wszystkim tym, którzy do przygód małego czarodziej podchodzą sceptycznie, uważając je za bajeczki dla dzieci czy też kiczowatą i naiwną podróbkę "dojrzałego" fantasy. Czwarta część serii to już bowiem nie przelewki. To złożony, wielowątkowy i wielokulturowy świat magii i czarodziejstwa, pełen niezwykłych istot, postaci ze wszystkich stron świata, zaskakujących zwrotów akcji i coraz pewniej panoszącego się zła.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/

Link do opinii
Avatar użytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, 2016, zrecenzowane, ulubione, chcę,
Tuż przed rozpoczęciem czwartego roku szkolnego w Hogwarcie, wybierasz się do swojego najlepszego przyjaciela, aby razem z nim, jego rodziną i waszą przyjaciółką wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Quidditchu. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki po rozegranym meczu nie wybucha ogromna panika, związana z wystrzeleniem w niebo znaku, pod którym czternaście lat temu był rozpoznawany Czarny Pan. Co się stało? Kto to zrobił? I najważniejsze, czy ON powrócił? Jadąc do Hogwartu zadręczasz sobie myśli tego typu pytaniami i z każdym dniem jesteś coraz dalej od rozwiązania zagadki. A co zrobisz, kiedy ktoś naumyślnie wrzuci twoje nazwisko do Czary Ognia, żeby zgłosić twój udział w niebezpiecznym Turnieju Trójmagicznym? Czy podołasz wszystkim zadaniom? Jaką cenę przyjdzie ci zapłacić niedługo potem? Zagłuszanie bólu na jakiś czas sprawia, że powraca ze zdwojoną siłą. Ostatnimi czasy wręcz zadręczam Was różnego typu postami związanymi z "Harrym Potterem". To jakaś recenzja, to spis zaklęć, to wychwalanie książki w tagu. Nie macie już dość? Ja pewnie bym miała, gdyby nie to, że całą serię wykreowaną przez wspaniałą J.K. Rowling uwielbiam ponad życie. Niedawno skończyłam czytanie tomu czwartego, dlatego dziś chciałabym przekazać Wam wszystko, co mam do powiedzenia po tej genialnej lekturze. I jeśli nadal nie zabraliście się za tą serię, pogniewam się, oj, pogniewam, a tego nie chce raczej nikt. Słynny Harry Potter każde wakacje musi spędzać u swojego znienawidzonego wujostwa. W świecie mugoli, przy kuzynie Dudleyu, ciotce Petunii i wujku Vernonie używanie czarów jest bezwzględnie zabronione. Po raz kolejny, dwa miesiące wolnego są dla chłopca czasem zmarnowanym. Jednak w tym roku nie wszystko jest tak beznadziejne, bowiem pojawia się okazja ucieczki. Harry otrzymuje zaproszenie od rodziny swojego najlepszego przyjaciela Rona na wspólny udział w Mistrzostwach Świata w Quidditchu. Tuż po meczu zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy, a na niebie ukazuje się dawny znak rozpoznawczy Voldemorta... Po przybyciu do Hogwartu uczniowie mają okazję wzięcia udziału w Turnieju Trójmagicznym, a do Szkoły Magii i Czarodziejstwa przybywają przedstawiciele dwóch innych szkół. Harry jest zbyt młody, aby się zgłosić, ale jakimś dziwnym trafem, jego imię zostaje wylosowane z Czary Ognia. Kto wrzucił karteczkę? Komu zależy na śmierci chłopca? Czy Harry da radę? I czy Voldemort naprawdę powrócił? Jeśli chcesz poznać człowieka, patrz jak traktuje podwładnych, a nie równych sobie. Powoli zaczyna przerażać mnie to, że z każdym kolejnym tomem i z każdą kolejną zwiększającą się ilością stron, ta seria robi się coraz lepsza. I bohaterowie stają się poważniejsi, lecz jednocześnie nadal pozostają tymi samymi, zabawnymi i charakterystycznymi bohaterami. I Harry, Ron oraz Hermiona dojrzewają, a my obserwujemy ich przemianę. I sama J.K. Rowling dojrzewa razem z nimi - pisarsko oczywiście. To właśnie w czwartej części kończy się słodki i niewinny czas dzieciństwa głównych bohaterów, a ich przygody stają się bardziej niebezpieczne i skomplikowane. "Harry Potter i Czara Ognia" oprowadza nas, mugoli, po mrocznych zakamarkach historii chłopca, który przeżył spotkanie z Sami-Wiecie-Kim. Bo im Harry starszy, tym więcej nieszczęść na niego spada. Joanne Kathleen Rowling ma już chyba taki zwyczaj, że z każdym tomem wprowadza przynajmniej kilka nowych postaci. Pewnie nie zaskoczę Was faktem, że było tak i tym razem. Zastanawia mnie jednak, skąd autorka czerpie pomysły na tak genialne osoby i przede wszystkim, odmienne od siebie nawzajem? Nie jest łatwo stworzyć bohatera z krwi i kości, który spodoba się czytelnikom, a co dopiero stworzyć szereg takich postaci? Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby żadnego bohatera z "Pottera", mam rację? To dziwne, ale kiedy człowiek się czegoś boi i oddałby wszystko, byle tylko spowolnić upływ czasu, czas ma okropny zwyczaj przyspieszania swego biegu. Tym razem mieliśmy okazję poznać wścibską, łakomą sensacji reporterkę Ritę Skeeter, a jak to dziennikarka, aby rozsławić siebie i znaleźć jakiś genialny temat, wielokrotnie pomijała fakty, coś przekręcała lub opowiadała niestworzone historie. I choć często miałam ochotę wziąć i wytargać ją za te jej kłaki, polubiłam ją. Tak, to paradoks, ale kogoś takiego właśnie brakowało w tej serii. Co najciekawsze, Rowling przedstawiła nam poprzez tą postać jej zdanie na temat dzisiejszych mediów i tego, co robią ludzie, wciskając nos w nie swoje sprawy. Do tej dziennikarki z wściekle zielonym piórem dochodzi jeszcze pewien auror - Szalonooki Moody. Tego gościa to ja uwielbiam! Choć tak naprawdę nie było on sobą, ale ten wątek zostawię bez zakończenia, ażeby narobić Wam jakiegoś smaczka. A co powiecie o uczniach i nauczycielach z zagranicznych szkół takich jak Hogwart? Bo i oni mieli swój udział w tej książce. Fabuła tego tomu wyróżnia się nieco spośród pozostałych części. A bo i nadal są te wszystkie lekcje, magiczne przedmioty i zaklęcia, ale tym razem Harry będzie musiał zmierzyć się z czymś o wiele gorszym niż zazwyczaj. Przede wszystkim, chłopiec weźmie udział w niebezpiecznym Turnieju Trójmagicznym i będzie musiał rozwiązać różne zadania. Kurczę! J.K. Rowling to taki jeden, wielkie wór dobrych pomysłów. Bywa niebezpiecznie, bywa radośnie, bywa nieswojo, bywa źle. Oprócz tego Harry będzie musiał zmierzyć się również z urokami dorastania, takimi jak pierwsza miłość czy wahania nastrojów. Obserwowanie jego zachowań było naprawdę fascynującym zajęciem i zdecydowanie czekam na więcej! Rozwijają się różnorodne relacje między bohaterami, ale ja i tak czekam na ten jeden szczególny, przełomowy moment, ale to dopiero w kolejnym i jeszcze następnym tomie. Oto nadszedł koniec. Nie ma żadnej nadziei... nie może liczyć na żadną pomoc. I kiedy słyszał, jak Voldemort podchodzi coraz bliżej, wiedział tylko jedno, a świadomość tego była ponad strach i rozum: nie umrze, klęcząc u stóp Voldemorta... Umrze wyprostowany, jak jego ojciec, umrze, próbując się bronić, nawet jeśli żadna obrona nie jest możliwa... Joanne Kathleen Rowling w tej części ukazała nam kolejny, rozwinięty rąbek czarodziejskiego świata. Przede wszystkim poruszyła wątki innych magicznych szkół, sportu i lig krajowych w Quidditchu, zaprezentowała nam też świat mediów, nowe sposoby komunikacji, odrobinę funkcjonowania Ministerstwa Magii i wiele, wiele innych. A na deser zostawiła porcję Voldemorta, Śmierciożerców, jego dawnych działań, szkód, obaw i sukcesów. Koniec tej książki rozwala - doszczętnie, na maluteńkie kawałeczki i wręcz wymusza emocje. Niekoniecznie te pozytywne. Bo na ostatnie sto stron składa się ogromna fala smutków, ale i zwrotów akcji. I na moje nieszczęście, tracimy tych bohaterów, do których zdążymy się przywiązać. Stajemy również twarzą w twarz z Sami-Wiecie-Kim. Na zakończenie chciałabym powiedzieć Wam, że ta seria to tak naprawdę jedna, wielka kopalnia mądrości i dobrych rad. Jest też dla nas genialną lekcją. Bo tyle, ile nauczył mnie "Harry Potter", nie nauczyła mnie szkoła. A wszystko, co zdołałam wchłonąć od J.K. Rowling, jest na pewno znacznie przydatniejsze w życiu, niż wiedza z podręczników. Pokłoń się śmierci Harry. To będzie szybkie... może nawet bezbolesne... nie wiem... nigdy nie umierałem. | HP i Kamień Filozoficzny | HP i Komnata Tajemnic | HP i Więzień Azkabanu | HP i Czara Ognia | HP i Zakon Feniksa | HP i Książę Półkrwi | HP i Insygnia Śmierci |
Link do opinii
Avatar użytkownika - Cartercon
Cartercon
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka pełna magii, tajemnic, przygód. Uwielbiam wchodzić w ten świat, kiedy otwieram te książki. Ta część trochę mniej mi się podobała, niż poprzednie, gdyż cały ten hałas wokół turnieju był dla mnie nużący.
Link do opinii
najlepsza część, ale niestety nie czyta Fronczewski, następne poznam po raz pierwszy.......
Link do opinii
2016: Po hiszpańsku 2014: Napisanie tej części serii musiało być dla autorki sporym wyzwaniem, ponieważ nie jest to już beztroska opowieść o chłopcu i jego szkolnych problemach, ale już złożone wprowadzenie to dalszej, dużo bardziej poważnej części cyklu. Widać to nie tylko w zwiększeniu objętości książki, ale także w stylu w jakim jest ona napisana. Trudność języka rośnie (co zauważyłam ponieważ czytam po angielsku), złożoność powiązanych ze sobą sytuacji i wydarzeń również wzrasta. Dlatego nawet czytając tę książkę po raz setny, znajduję w niej coś, na co wcześniej uwagi nie zwróciłam. Wyśmienita.
Link do opinii
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Tak jak w każdej wcześniejszych części akcja rozpoczyna się w domu wuja Verona. Harry spędza tam kolejne wakacje, czekając z upragnieniem na nowy rok szkolny. Na ostatnie dwa tygodnie wakacji Pan Weasley chciał zabrać Harry'ego na finał mistrzostw w quidditcha. Tam dzieje się wiele złych rzeczy, a na niebie pojawia się Mroczny Znak Voldemorta. W szkole Harry też nie ma lekko, bo w szkole rozpoczyna się Turniej Trójmagiczny i mimo tego że w zasadach jest napisane, że tylko może być trzech reprezentantów, to jednak czara ognia wyrzuca cztery nazwiska, gdzieś wśród nich jest nasz Harry Potter. Musi przejść trzy bardzo trudne zadania, a on ma o tyle źle, że do turnieju mogę przystąpić osoby powyżej siedemnastu lat, a główny bohater ma ledwo czternaście. Jednak z pomocą przyjaciół ma szanse przeżyć przynajmniej. Co z tego wyjście? Jak to się skończy? Czy ból blizny może oznaczać zbliżającego się Voldemorta? Wiem już na pewno, że ta część będzie moją ulubioną! To co tu się dzieje to.. aż brak mi słów. I przyznam się najpierw oglądałam film, później książkę, ale znacznie się od siebie różniły. Było tu znacznie więcej wątków, więcej akcji i niespodzianek. Podczas czytania cały czas zastanawiałam się co Pani Rowling miała w głowie aby coś takiego wymyślić. Mam do niej ogromny szacunek. To co w tej części jest serwowane zostanie długo w mojej pamięci.
"Zagłuszanie bólu na jakiś czas sprawia, że powraca ze zdwojoną siłą." Co do bohaterów to za wiele nie zmieniłam o nich myśli może trochę co do Harry'ego i Cedrika. Harry tu wykazywał się ogromną determinacją, męskością i zachowania zimnej krwi w najgorszych momentach to zmieniło we mnie jego obraz. Stał się doroślejszy i ma bardziej przemyślane zachowania. Z części na część zostaje rzucony na coraz głębsze wody i to sprawia, że razem z nim przeżywamy jego wzloty i upadki, przygody i niebezpieczeństwa. Coraz bardziej zaczynam go lubić
Link do opinii
Avatar użytkownika - patrycja0901
patrycja0901
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 70 książek :3,
Świetna książka kocham czytać Harrego Pottera. Uwielbiam czytać książki z przygodami tego chłopaka. Zauważyłam, że książki strasznie różnią się od filmu :/ ale i tak wole książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
W tym roku w Hogwarcie rozegrany zostanie Turniej Trójmagiczny, w którym udział wezmą także uczniowie Durmstrangu i Beauxbatons. Każda szkoła będzie mieć tylko jednego reprezentanta, którego wybierze Czara Ognia. Dzieje się jednak coś dziwnego, bo kandydatów będzie czworo, a od decyzji czary Ognia nie można się odwołać... Czwarta część jest jeszcze lepsza i cudowniejsza od poprzednich. Ja totalnie zostałam pochłonięta i nie mogłam przestać jej czytać. Dzieje się jeszcze więcej, autorka dodaje nowych postaci, zagadek jest coraz więcej, a w mojej głowie tworzył się taki pozytywny mętlik. Ja czytałam, a raczej pochłaniałam tę część z otwartą buzią. A zakończenie jest absolutnie genialne i zaskakujące. Brawa za odważną decyzję autorki, która mnie osobiście lekko zszokowała. Kończy się sielanka i zwyczajne szkole życie, a seria o Harrym Potterze coraz mniej zaczyna przypominać historię dla dzieci. Tradycyjnie pojawiają się nowi bohaterowie. Jest wścibska reporterka Rita Skeeter, która zdecydowanie nie zdobędzie sympatii Harry'ego i jego przyjaciół, pisząc siejące zamęt artykuły. Ja przyznaję, że zawsze czekałam na to, co tym razem wymyśli. Pojawia się też Alastor Moody - nowy nauczyciel obrony przed czarną magią i wiele innych nowych postaci.A nasi główni bohaterowie zaczynają dorastać, mają typowe nastoletnie problemy, zaczynają interesować się płcią przeciwną, ale też pokazują, że nie wygrana jest w życiu najważniejsza, ale że warto być dobrym dla innych. kingaczyta.blogspot.com
Link do opinii
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Harry przeżywa kolejne nudne wakacje w domku rodziny Dursleyów przy Private Drive, oczekując na przybycie Rona i innych Weasleyów, z którymi ma udać się na finał rozgrywek w quidditchu. Niestety po meczu pojawiają się śmierciożercy i zabawiają się kosztem mugoli, ktoś wyczarowuje na niebie Mroczny Znak, symbol przywołujący sługi do Mrocznego Pana. W toku dochodzenia okazuje się, że skrzatka o imieniu Mrużka znalazła różdżkę Harrego, z której urzyto tego zaklęcia. W Hogwarcie rozpoczyna się Turniej Trójmagiczny, w którym biorą udział reprezentańci za szkół Beuxbatons, Hogwart i Durmstrang. Do turnieju mogą zgłosić się ci uczniowie, którzy ukończyli już 17 rok życia. Dumbledore kreśli wokół Czary Ognia Krąg Wieku, który ma chronić przed niepowoływanymi kandydaturami. Jednak jakimś cudem Harry oprócz Cedrika, Kruma, Fleur zostaje wybrany na trzeciego reprezentanta. Niektórzy węszą spisek, mający na celu uśmiercenie Pottera. Nowy nauczyciel obrony przed czarną magią Szalonooki Moody będzie mu pomagał. Czy Harry wyjdzie cało z trzech prób? Walki ze smokiem, poszukiwania pod wodą i Labiryntu. Jaką mroczną tajemnicę skrywa w sobie i kto okaże się wtyczką Czarnego Pana w Hogwarcie?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przyjemna lekka książka na jeden dzień czyta się miło i szybko
Link do opinii
Avatar użytkownika - surfinia
surfinia
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane, Jeszcze do nich wrócę,
Książka dalej trzyma poziom - ciekawa i wciągająca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
W czwartej części swoich przygód Harry, musi zmierzyć się nie tylko z bieżącą nauką w Hogwarcie. Dziwnym trafem zostaje wytypowany jako czwarty uczestnik Turnieju Trójmagicznego i chcąc nie chcąc musi wziąć w nim udział. Końcówka - porażająca. Nie dość, że pani Rowling uśmierciła jednego z bohaterów (na całe szczęście nie głównego) to Lord Voldemort wraca w całej krasie. Od tej chwili na pewno nie będzie już tak, jak do tej pory. Gorąco polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wg mnie najlepsza część z serii o Harry Potterze
Link do opinii
Avatar użytkownika - mouna
mouna
Przeczytane:2014-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje, 52 książki 2014,
Pierwsza z mrocznych części opowieści o Harrym Potterze. Intryga, w jaką zostaje wciągnięty Harry, sprawia, że czyta się tę książkę (nawet 10. raz) z zapartym tchem. Zawsze znajduję w tej opowieści coś, co poprzednio mi umknęło. Turniej Trójmagiczny to świetna okazja, aby przekonać się, jak skomplikowany i momentami niebezpieczny jest magiczny świat.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki-2014,
wspaniała !!!!! jestem wielką fanką
Link do opinii
turniej trójmagiczny w którym harry bierze udział i wygywa,umiera Cedrik ,powaca Voldemort
Link do opinii
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2014,
Opinia znajduje się na moim blogu: http://esperazna.blogspot.com/2014/06/harry-potter-i-czara-ognia-joanne.html
Link do opinii
Oczywiście kolejna pozytywna ocena z mojej strony. Cała seria książek jest niesamowita. Co ciekawe, czytała je razem ze mną nawet moja mama ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Chcę zdobyć,
Kolejna bardzo dobra część, ale robi się coraz smutniej. Zakończenie zaskakujące i pesymistyczne, nie dające nadziei, że będzie lepiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Czwarta część przygód Harry'ego Pottera jest świetną kontynuacją walki głównego bohatera ze swoimi wrogami. Akcja mało różni się od pozostałych. Harry jak zwykle trafia do szkoły. Jednak oprócz zwykłych zajęć czeka go kolejna przygoda oraz wymagające wyzwania.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2012-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - annym
annym
Przeczytane:2013-11-11, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wspaniała! Kocham wszystkie części! :)
Link do opinii
Czwarta część przygód znanego na całym świecie młodego czarodzieja-Harry'ego Pottera, to moim zdaniem najbardziej mroczna część sagi . Rewelacyjna książka, każdą cześć czytałam w przeciągu 1-4 dni, gdyż nie mogłam się oderwać. Można totalnie wczuć się w sytuację i miejsce, różnej natury problemy bohaterów sprawiają, że nie jest to książka wyłącznie dla nastolatków. Harry tym razem zmierzyć musi się nie tylko z nauką w szkole magii ale i z niezwykle niebezpiecznym Turniejem Trójmagicznym, w którym wbrew sobie i wszelkim zasadom musi wziąć udział. Fabuła jak zwykle zachwyca złożonością, logicznością i tempem wydarzeń. Nie brak tu również wzruszeń i prawdziwych emocji. Czytelnik zostaje wprowadzony w niej w świat w którym nie są obce śmierć, tortury i prawdziwa groza, ale też i miłość, radość i siła. Tak więc tradycyjnie, gorąco polecam. Poziom trzeciej części został utrzymany, a że książka liczy sobie grubo ponad 700 stron, zabawy mamy naprawdę dużo. I tylko znów pozostaje niedosyt i po odłożeniu książki na półkę chce się sięgnąć po kolejny tom, albo zacząć czytać wszystkie poprzednie od początku. Podobnie jak w poprzednich częściach sagii Harry Potter w domu ciotki Petuni jest traktowany okropnie. Jednak z tego okropnego domu zabierają go rodzice przyjaciela -państwo Weasleyowie. Zabierają go na wspaniałe wydarzenie - mistrzostwa świata w quidditchu. Harry jest tym faktem zachwycony. Radość trwa jednak tylko dopóki na niebie nie pojawia się Mroczny Znak - symbol sympatyków i "podwładnych" czarnego pana-Lorda Voldemorta. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, Harry wraca do Weasleyów, którzy dają mu do zrozumienia, że w tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart będzie zupełnnie inaczej, wydarzy się coś niezwykłego. W szkole Harry i jego przyjaciele dowiadują się, że tą niezwykłą rzeczą (poniekąd niespodzianką) będzie Turniej Trójmagiczny, na który przyjadą uczniowie zza granicy (z Bułgarii i Francji). Zgodnie z regulaminem z każdej z tych trzech szkół Czara Ognia ma wybrać po jednym zawodniku, który musi mieć ukończone 17 lat. Będą oni musieć wypełnić trzy śmiertelnie trudny zadania. Niespodziewanie dla wszystkich Czara wyrzuca też czwartą kartkę - z nazwiskiem Harry'ego! Wszyscy są zaskoczeni gdyż Harry nie dość, że nie wrzucił swojego nazwiska do Czary, to ma dopiero 14 lat. Młody czarodziej jest przerażony. Przysłowiowej oliwy do ognia dolewa fakt iż większość uczniów nie wierzy w jego niewinność. Na dodatek młody Potter jest nękany przez dziennikarkę Rite Skeeter... Nastawienie uczniów do Harry'ego zmienia się w chwili gdy to on najlepiej wykonuje pierwsze z niebezpiecznych zadań. Po drugim zadaniu jest na pierwszym miejscu razem z Cedrikiem Diggorym -drugim uczniem miejscowej szkoły. Harry nie zdaje sobie jednak sprawy , że za trzecim zadaniu kryje się pułapka o wiele gorsza od Turnieju Trójmagicznego a mianowicie spotkanie z Lordem Voldemortem.Obaj chłopcy znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Harry ma już czternaście lat, a przed nim ekscytujące wydarzenie w postaci Mistrzostw Świata w Quidditch. Razem z przyjaciółmi ze szkoły jedzie na ten mecz, który niestety kończy się wybuchem paniki i demonstracją siły grupy, której nikt się nie spodziewał, czyli Śmierciożerców, popleczników Lorda Voldemorta. Wszystko kończy się szczęśliwie dla trójki bohaterów, jednak sprawcy nie zostają złapani. Przygody na tym się nie kończą, gdy Harry wraca do szkoły dowiaduje się, że w tym roku w Hogwarcie ma mieć miejsce coś niezwykłego, mianowicie Turniej Trójmagiczny. Polega on na tym, że trzy różne szkoły magii wystawiają swoich trzech kandydatów, którzy w trzech zadaniach walczą o puchar dla swojej szkoły. W tym jednak roku, do zasad turnieju wchodzą nowe prawa, gdyż tylko uczniowie starszych roczników mogą brać w nim udział. Jednak podczas losowania kandydatów dochodzi do bardzo dziwnego zjawiska, gdyż niezależny sędzia, czyli Czara Ognia, wyrzuca nazwisko czwartego kandydata i nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, gdy okaże się, że czwarty jest Harry Potter. Prawo turnieju jest nieugięte i młody Harry musi wziąć w nim udział, a to nie przelewki. Zadania przeznaczone dla zawodników są bardzo trudne, jakby ktoś chciał, aby życie młodego Pottera było w niebezpieczeństwie, no ciekawe, kto? Dodatkowo w szkole pojawia się kolejny nauczyciel obrony przed czarną magią, osobliwy były Auror (czarodziej walczący z zwolennikami czarnej magii), Szalonooki Moody. Nienawidzi wszystkiego, co może mieć związek z czarną magią i otwarcie deklaruje nienawiść do Śmierciożerców. Jego nauki pozostawiają wiele do życzenia, a zainteresowanie Harrym budzi podejrzenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mandaryn89
Mandaryn89
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Polecam wszystkim młodym czarodziejom:) Ciekawa książka pełna barwnych opisów i wyjątkowo wciągających akcji.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,

"– Musi coś być – mruknęła Hermiona, przysuwając bliżej świecę. Oczy miała już tak zmęczone, że ślęczała nad "Dawnymi i w ludzkiej niepamięci pogrążonymi zaklęciami i urokami" z nosem tuż nad drobnym tekstem. – Nigdy by nie postawili przed wami zadania niemożliwego do wykonania.
– Ale to zrobili – rzekł Ron. – Harry, po prostu wleź do tego jeziora, wsadź głowę pod wodę, ryknij na te trytony, żeby ci oddały to, co zwędziły, i czekaj. To najlepsze, co możesz zrobić, stary.  "Kolejna część Harrego Pottera i kolejne wyzwanie przed bohaterem, tym razem w szkole ma się odbyć turniej trój-magiczny, Harry podobnie jak pozostali uczniowie nie może się doczekać aby dowiedzieć się kto będzie reprezentował Hogwart, jest wspaniale do momentu gdy okazuje się że szkoła będzie mieć dwóch reprezentantów Cedrica Digorry  i.... Harrego Pottera. Od tego momentu wszystko się komplikuje, zadania turnieju się tylko trzy, ale są bardzo trudne i głównie dzięki szczęściu i niechcianej pomocy udaje się chłopakowi uchodzić z życiem dodatkowo prowadzić w punktacji.

Wszystko wspaniale, wygrana za wygraną, ale przychodzi trzecie zadanie i pojawia się problem...
Czy chłopiec który przeżył i tym razem przeżyje? Czy to możliwe żeby Voldemort się odrodził? Czy wróżba profesor Trelawney może się spełnić, a może jest bzdurą jak pozostałe?

Książka jak zwykle mnie zachwyciła, chociaż tak jak pisałam przy książce Harry Potter i Kamień filozoficzny w kolejnych częściach jest coraz mniej humoru (jak na serię HP), ale mimo to wciąż można się śmiać wraz z Harrym, Ronem i Hermioną jak również płakać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Tinger
Tinger
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki, Przeczytane,
Czwarty rok Harrego w Hogwarcie. Po raz pierwszy od wielu lat organizowany jest Turniej Trójmagiczny. Kto zostanie reprezentantem Hogwartu?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Cassidy95
Cassidy95
Przeczytane:2011-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2012-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
strasznie wciągająca - nie tylko ta część, ale cała seria .!
Link do opinii
Najlepsza książka w serii obok "Komnaty Tajemnic"
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
wszystkie czesci prze zytalam jednym ciagiem.bardzo wciagajace
Link do opinii
Avatar użytkownika - claracorelli
claracorelli
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Bardzo bardzo wciągająca książka!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sumire
Sumire
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Odbytnica
Odbytnica
Przeczytane:2019-11-16, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Harry Potter i Czara Ognia przedstawia nam czwarty rok nauki tytułowego bohatera w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. W tym roku, po wielu latach, odbędzie się Turniej Trójmagiczny. Przyjadą przedstawiciele innych magicznych szkół: Durmstrangu i Beauxbatons. Według zasad w turnieju weźmie udział po jednym reprezentancie z każdej szkoły.

Podczas wyboru, Czara Ognia, niespodziewanie wybiera czwartego przedstawiciela turnieju. Jest nim Harry Potter. Wszyscy są zdziwieni. Myślą, że Harry podstępem dostał się to turnieju. Próbuje on wyjaśnić, że nie wrzucił do czary swojego nazwiska, ani nie prosił nikogo, by zrobił to za niego. Mimo kilku sprzeciwów Harry weźmie udział w turnieju.

Przed Harrym czekają trzy trudne zadania. W pierwszym zmierzy się ze smokiem, w drugim uratuje ważną osobę z głębin jeziora, a w trzecim odnajdzie puchar ukryty w labiryncie. Puchar okaże się świstoklikiem, który przeniesie Harry’ego na cmentarz. Na cmentarzu jest świadkiem odrodzenia Lodra Voldemorta. Voldemort próbuje go zabić. W trakcie rzucania zaklęcia, przy połączeniu różdżek, pojawiają się osoby zabite przez Voldemorta. Harry dostrzega swoich rodziców. Rodzice próbują kupić mu trochę czasu, żeby mógł uciec. Udaje mu się dostać do świstoklika i przenieść z powrotem na błonia Hogwartu.

Harry wygrywa turniej, ale nie jest z tego zadowolony, patrząc na towarzyszące mu wydarzenia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-10-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

TA EDYCJA MA OGIEŃ

„Harry Potter i Czara Ognia” powraca. Po serii edycji z rożnymi wariantami okładek, w tym oczywiście mroczniejszej dla dorosłych, nadszedł czas by w ręce fanów trafiła wersja ilustrowana. Długo przyszło im czekać na jej pojawienie się – poprzednie trzy tomy ukazywały się co roku, tym razem jednak okres ten wydłużył się do dwóch lat – ale tradycyjnie było warto. Jim Kay zaserwował bowiem miłośnikom kolejny, przepięknie zilustrowany tom, który na nowo ożywia magię tej niezwykłej serii i pozwala jeszcze raz przeżyć tę niezwykłą przygodę nawet tym, znającym już całą opowieść dosłownie na pamięć.

Po szalonych wydarzeniach, jakie rozegrały się w poprzednim tomie, wywracając życie Harry’ego do góry nogami, nadszedł czas na chwilę odpoczynku. Ale nie odpoczynku od emocji. Bohaterowie spotykają się bowiem by obejrzeć mistrzostwa świata w Quidditchu. A to jedynie początek niezwykłych, sportowych zmagań, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w najbliższych miesiącach. Kiedy tylko Harry Potter powraca do Hogwartu na czwarty rok nauki, okazuje się, że po raz pierwszy od lat zostanie zorganizowany Turniej Trójmagiczny. To legendarne wyzwanie zostało zawieszone ze względu na zagrożenie, jakie stwarzało, teraz jednak znów będzie można wziąć w nim udział i z tej okazji do szkoły przybędą uczniowie z Francji i Bułgarii. Każdy chce wziąć udział w turnieju, rzecz w tym, ze nie dość, iż ustanowiono limit wiekowy, to tego zaszczytu dostąpi jedynie trójka uczniów. Kiedy jednak okazuje się, że odpowiedzialna za losowanie Czara Ognia wybiera czwartego uczestnika – Harry’ego Pottera – zaczynają się problemy. Jak w ogóle można było złamać jej magię, by dopuścić do takiego stanu rzeczy? Kto to zrobił? I jaki miał w tym cel? Problem jest tym większy, że Harry musi wziąć udział w turnieju, choć nie jest na to absolutnie gotowy. Tak zaczynają się jego przygotowania, ale problemów przybywa. Koledzy odwracają się od niego, a codzienność staje się coraz trudniejsza, ale młody czarodziej nie ma jeszcze pojęcia z czym w rzeczywistości przyjdzie mu się zmierzyć…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/10/harry-potter-i-czara-ognia-jk-rowling.html

Link do opinii

I doczekaliśmy się czwartej części. W te wakacje Weasley'owie zaprosili Harry'ego i Hermionę na ważny mecz quidditcha. W noc po meczu dawni słudzy Voldemorta dali o sobie znać torturując rodzinę mugoli i wysyłając w niebo mroczny znak. Lecz to nie koniec niespodzianek. W tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart odbędzie się Turniej Trójmagiczny. Do szkoły przybyli uczniowie z Beauxbatons i Durmstrangu. Podczas pierwszej lekcji obrony przed czarną magią w tym roku, profesor Moodie pokazał uczniom zaklęcia zakazane, co było zabronione. W ten sposób Harry dowiedział się jak zginęli jego rodzice. Podczas wybierania uczestników do Turnieju niespodziewanie Czara wylosowała jeszcze jednego uczestnika - Harry'ego. Przez to Harry i Ron pokłócili się i nie odzywali do siebie. Pierwsze zadanie polegało na zdobyciu złotego jaja w bardzo nietypowy sposób. Po tym zadaniu Ron pogodził się z Harrym, bo zrozumiał, że on sam by się nie zgłosił. W przerwie pomiędzy zadaniami czarodzieje musieli odkryć tajemnicę złotych jaj. Okazało się, że uczestnicy będą musieli szukać czegoś lub kogoś najważniejszego w wielkim jeziorze. Ale trzeba znaleźć sposób na oddychanie pod wodą. Wtedy z pomocą ruszył nie kto inny jak Zgredek. Przyniósł on Harry'emu specjalne wodorosty. Skarbami okazały się żywe osoby. Przed trzecim zadaniem trzeba było się przygotować na wszystko Harry, Ron i Hermiona ćwiczyli dzień i noc. Trzecim zadaniem było przejście labiryntu i znalezienie pucharu. Żeby było ciekawiej ustawiono przeszkody takie jak boginy czy śmiercionośne zwierzątka Hagrida. Harry i drugi zawodnik z Hogwartu, Cedrik Diggory, spotkali się w samym środku labiryntu przy pucharze. Jednak tam czekał wielki pająk. Razem go pokonali i razem dotknęli pucharu. Lecz zamiast wygrać teleportowali się na jakiś opuszczony cmentarz. Jak to możliwe, że zamiast wygrać czarodzieje trafili na upiorne cmentarzysko? Co właściwie to robią? Kto podrzucił karteczkę z nazwiskiem Harry'ego do Czary Ognia? Przeczytajcie czwartą książkę opowiadającą historię trzech przyjaciół, a poznacie przepis na odzyskanie ciała.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewelinalacheta
ewelinalacheta
Przeczytane:2019-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Inne książki autora
Harry Potter. i Zakon Feniksa (#5)
J. K. Rowling0
Okładka ksiązki - Harry Potter. i Zakon Feniksa (#5)

Harry znów spędza nudne, przykre wakacje w domu Dursleyów. Czeka go piąty rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi...

Harry Potter i Książę Półkrwi (wyd. przejrzane i poprawione)
J. K. Rowling0
Okładka ksiązki - Harry Potter i Książę Półkrwi (wyd. przejrzane i poprawione)

Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Już tylko tydzień dzielił go od dwudziestego czwartego lutego (wciąż jeszcze mam trochę czasu)…

Już tylko pięć dni (tak, teraz już trzeba coś znaleźć)…

Trzy dni (o Boże, muszę coś znaleźć…).


Więcej

- Profesor Dumbledore powiedział, że jak nam się podoba, to… to…

Zgredek nagle rozejrzał się ze strachem i gestem ręki przywołał Harry’ego bliżej. Harry nachylił się ku niemu.

- Powiedział, że jak nam się podoba - wyszeptał - to możemy go nazywać starym dziwakiem, sir!


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Pokaż wszystkie recenzje