Czytelnik zwrócił książkę do biblioteki po... 105 latach!

Data: 2024-04-11 14:56:49 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Jak podaje lokalny portal Coloradoan, do biblioteki w Fort Collins zwrócono książkę po... 105 latach! Teraz ma ona stać się częścią wystawy.

Stare książki, fotografia ilustracyjna fot. ilustracyjna pixabay.com

Egzemplarz książki Ivanhoe Waltera Scotta pierwotnie zakupiła Biblioteka Publiczna i Wolna Czytelnia Fort Collins ponad sto lat temu. Został on wypożyczony tuż po dołączeniu do zbiorów biblioteki, a termin zwrotu wyznaczony został na 13 lutego 1919. Tymczasem książka oddana została do sieci bibliotek Poudre w lutym 2024 roku. Opóźnienie wyniosło w praktyce 38 350 dni!

Osoba, która zwróciła książkę, poinformowała bibliotekarzy, że publikację znalazła wśród rzeczy pozostawionych przez jej matkę. Wewnątrz, na specjalnej kartce, widniały daty dotychczasowych wypożyczeń. Okazało się, że książkę wypożyczono tylko 3 razy, zanim zniknęła ona na sto lat ze zbiorów biblioteki.

Książka zawierała również opis zasad wypożyczania publikacji w Bibliotece Fort Collins. Czytamy w nim:

Za spóźnienie pobierana będzie kara w wysokości dwóch centów dziennie. W przypadku wysłania posłańca po zatrzymaną książkę pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 25 centów.

Gdyby bibliotekarze zdecydowali się naliczyć karę zgodnie z tymi zasadami, wyniosłaby ona 767 dolarów. Ale nie ta kwota robi największe wrażenie. Gdyby książnica zdecydowała się uwzględnić inflację, osoba zwracająca książkę musiałaby zapłacić aż 14 000 dolarów! Jednak w listopadzie 2020 roku sieć bibliotek Poudre zdecydowała się przestać pobierania kar za przetrzymywanie wypożyczonych książek.

Bibliotekarze poinformowali portal Coloradoan, że książka jest egzemplarzem historycznym i nie będzie wypożyczana. Zostanie natomiast wystawiona w bibliotece i czytelnicy będą mogli ją obejrzeć. Jeśli ktoś chciałby przeczytać Ivanhoe, może sięgnąć po współczesne wydanie.

Ivanhoe to romans historyczny, opowiadający o fikcyjnym rycerzu saksońskim, który zakochuje się w kobiecie, choć ta jest zaręczona z innym mężczyzną.

Jak dotąd rekord długości wypożyczenia książki z biblioteki Poudre wynosił 40 lat. W ten sposób zdecydowanie go pobito. Ale – o ile wiemy – dotychczasowy światowy rekord spóźnienia się ze zwrotem książki do biblioteki wynosi ponad 120 lat.

Mamy nadzieję, że nie przetrzymujecie książek w domach aż tak długo! 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ivanhoe
Walter Scott0
Okładka książki - Ivanhoe

Opowieść o saksońskim rycerzu, który zakochuje się w kobiecie, choć ta zaręczona jest z innym mężczyzną. Klasyka romansu historycznego Waltera Scotta. The...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Pokaż wszystkie recenzje