Rodzina Monet – jakie książki wchodzą w skład popularnej serii? Przewodnik po popularnej serii Young Adult

Data: 2024-04-13 10:05:01 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Przed laty szczytem popularności cieszyły się takie książki jak Niezgodna, Dotyk Julii czy romanse Colleen Hoover. Dziś triumfy święci natomiast polska literatura Young Adult, czego świetnym dowodem są zarówno badania czytelnicze, wyniki sprzedażowe, jak i udział młodzieży w targach o festiwalach literackich. Numerem jeden od wielu miesięcy pozostaje natomiast seria spod pióra Weroniki Anny Marczak – Rodzina Monet. Które z powieści wchodzą w skład tego cyklu i co warto o nich wiedzieć? Przekonajcie się już teraz!

Rodzina monet - cała seria książek

Nazwiska Weroniki Anny Marczak nie trzeba dziś opatrywać żadnym komentarzem, zwłaszcza gdy chodzi o nastoletnie czytelniczki i młodych czytelników. Proza Marczak od ponad roku stale pozostaje bowiem w zestawienia TOP sprzedażowych tytułów księgarń – i to nie tylko w segmencie literatury dla dzieci i młodzieży, ale również w zestawieniach ogólnych. Jeśli zastanawiacie się, po które z książek autorki sięgnąć, przeczytajcie nasz krótki przewodnik po jej twórczości. 

Rodzina Monet – jak czytać? 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że do tej pory autorka napisała cztery tomy z serii Rodzina Monet. Poza pierwszą powieścią, która szybko okazała się prawdziwym bestsellerem, cała reszta tomów dzielona była przez wydawcę na dwie części. Z tego powodu na rynku znajdziemy w tym momencie aż 7 książek z serii. 

Najprościej przeczytać Rodzinę Monet zgodnie z jej chronologią ustaloną poprzez poszczególne tomy, a zatem: 

Poniżej prezentujemy krótkie streszczenia poszczególnych tomów z cyklu. Dzięki nim będziecie mogli sprawdzić, który z tomów już przeczytaliście, a który jest dopiero przed Wami! 

Rodzina Monet. Skarb – o czym jest? 

Rodzina Monet. Skarb to pierwszy z tomów, który rozpoczyna cały cykl powieściowy. Poznajemy w nim nastoletnią Hailie Monet. Dziewczyna znajduje się w trudnej sytuacji – niedawno straciła dwie najbliższe jej osoby: matkę oraz babcię. W tej sytuacji poszukiwani są osoby, które mogłyby przejąć opiekę nad nastolatką. Okazuje się, że za Oceanem – w Stanach Zjednoczonych – żyje przyrodnie rodzeństwo, o którym Hailie do tej pory nie miała pojęcia. Starsi bracia decydują się podjąć opiekę nad siostrą. 

Wkrótce dziewczyna przylatuje do USA, gdzie po raz pierwszy spotyka Wila, Vincenta, Dylana i Tony’ego. Każdy z braci jest innych, jednak niemal wszyscy mają swoje tajemnice. Czy Hailie uda się je poznać? I jak bardzo zmieni się jej życie?

Rodzina Monet. Królewna – o czym jest książka? 

Królewna to drugi tom przygód Hailie Monet. Ten tom podzielony został na dwie mniejsze książki – pierwsza część wydana została w okładce z bohaterką w niebieskiej sukience, a druga część – w fioletowej. 

W Królewnie Hailie znajduje się już w zupełnie innym życiowym momencie niż w pierwszym tomie. Powoli przyzwyczaja się do tego, jak wygląda jej życie u boku starszych braci – bogatych, ale też niebezpiecznych. Oswaja się z władzą, jakie daje jej nazwisko. Nie wie jednak, że wciąż nie wszystkie sekrety zostały przed nią odkryte. 

Wkrótce wraz z braćmi wyjeżdża na wakacje do Tajlandii. Początkowo sielska atmosfera zostaje zaburzona obecnością na wyspie tajemniczego mężczyzny, który krok w krok towarzyszy dziewczynie. Kim jest i co znaczy dla jej rodziny tajemniczy nieznajomy? Tego dowiadujemy się w najnowszym tomie serii. 

Rodzina Monet. Perełka – fabuła książki 

Perełka to trzeci tom z cyklu Rodzina Monet. Podobnie jak poprzedni tom, także i ten podzielony został na dwie części: pierwsza z nich ukazała się we fioletowej oprawie, a druga – w rubinowej okładce.  

A o czym jest tom 3 serii Rodzina Monet? Początkowo Hailie nieswojo czuła się jako jedna z rodzeństwa Monetów. Rodzeństwa mającego ogromną siłę i władzę. Teraz przyzwyczaja się do swojej pozycji, coraz lepiej wykorzystując możliwości, jakie jej daje. Z zahukanej dziewczyny z Anglii zamienia się w nastolatkę, która spędza czas na luksusowym jachcie oraz jada w restauracjach z gwiazdkami Michelin. 

Jednak każdy medal ma dwie strony. Cena, którą trzeba płacić za luksusy, czasem jest zaś bardzo wysoka. Czy to życie jak z bajki, czy może raczej – życie w złotej klatce?

Rodzina Monet. Diament – o czym jest? 

Diament to najnowszy tom z serii Rodzina Monet. Obie części powieści na rynku ukazały się zupełnie niedawno – część pierwsza, w zielonej oprawie, opublikowana została w październiku 2023. Z kolei druga część, z elegancką, czarno-złotą okładką, pojawiła się w księgarniach pod koniec marca 2024 r. 

Diament to finał historii Hailie. Część druga jest też najdłuższą spośród powieści z cyklu tworzonego przez Weronikę Annę Marczak. Bohaterka dorasta i nie jest już licealistką, a studentką, która zupełnie samodzielnie stara się żyć w samym sercu Hiszpanii – Barcelonie. To właśnie tam studiuje, tam też na jej drodze pojawia się on – Adrien Santan.

Chociaż Hailie była przekonana, że już żaden chłopak nie zawróci jej w głowie, bardzo się myliła. A pojawianie się Adriena kompletnie zmienia jej życiowe plany. 

Rodzina Monet – czy trzeba czytać po kolei? 

Czy książki z serii Rodzina Monet trzeba czytać zgodnie z kolejnością chronologiczną – datą wydania i tomami od 1 do 4? Oczywiście, możemy przeczytać któryś z wybranych tomów bez znajomości poprzednich, tym samym – rozpoczynając lekturę serii od środka. Jeśli jednak zdecydujemy się na lekturę powieści od pierwszego tomu – Skarbu – wówczas poznamy pełną historię Hailie Monet wraz z wszelkimi jej kontekstami.

Tagi: literatura, rodzina monet,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rodzina Monet. Skarb
Weronika Marczak16
Okładka książki - Rodzina Monet. Skarb

Zagubiona i odnaleziona jesteś jak skarb   Hailie Monet ma niespełna piętnaście lat, gdy w wypadku samochodowym traci dwie najukochańsze osoby: mamę...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje