Katolickie stowarzyszenie ostrzega, że czytanie Harry’ego Pottera może być niebezpieczne dla dzieci

Data: 2022-12-29 11:06:13 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet

Jedno z katolickich stowarzyszeń z Gliwic rozesłać miało do szkół broszury, w których krytykowano m.in. książki o Harrym Potterze, wróżby andrzejkowe i Halloween. Dyrekcje wzięły sprawę na poważnie, a na stronie części szkół odnaleźć można broszurę, w której ostrzega się przed zgubnym wpływem powieści Rowling.

Obrazek w treści Katolickie stowarzyszenie ostrzega, że czytanie Harry’ego Pottera może być niebezpieczne dla dzieci [jpg] 

Jak informuje katowicki dodatek „Gazety Wyborczej”, broszury do placówek edukacyjnych rozesłać miała Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego z Gliwic. Publikacja nosi tytuł Niebezpieczne przesunięcia kulturowe i skierowana jest do dyrektorów, nauczycieli i rodziców dzieci kształcących się w szkołach. Autorzy zaznaczyli, że praktyki magiczne mogą objawić się później „straszliwymi skutkami polegającymi na zniewoleniu duchowym do opętania włącznie oraz chorobami ciała”.

Harry Potter stanowi zagrożenie dla dzieci?

Wśród wymienionych przykładów „duchowej destrukcji młodego pokolenia” wymienia się czytanie powieści o Harrym Potterze, a także zabawy halloweenowe i wróżby. Jak wskazuje „Wyborcza”, nie jest to pierwszy raz, kiedy tego rodzaju broszura jest kolportowana do szkół z Gliwic — już w 2011 roku podobne pismo rozesłał gliwicki urząd. Kuratorium zaprzecza, że wydało na to zgodę. W efekcie — nauczyciele są zdezorientowani.

Czytaj także: J.K. Rowling opowiada o internetowym hejcie i swojej dalszej karierze

Jak wynika ze śledztwa śląskiego blogera prowadzącego profil Zły Ojciec, w odzewie na broszurę, okoliczne szkoły wycofały się z uczestnictwa w konkursie na temat wiedzy o Harrym Potterze. Powodem miały być „naciski z zewnątrz”.  Broszura pojawić miała się m.in. na stronie Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju. Chociaż po opisaniu sprawy przez blogera, informacja zniknęła bezpośrednio ze strony internetowej szkoły, to plik broszury sporządzonej przez Stowarzyszenie Katolickie Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego wciąż dostępny jest na serwerach szkoły.

W broszurze odnajdujemy niemalże dwustronicową analizę poszczególnych części z cyklu o Harrym Potterze. Twórcy publikacji wskazują:

Codzienność, w której żyje bohater ukazywana jest jako zła (niekochający opiekunowie, wrogi świat), a niebezpieczny świat magii przedstawiany jest jako absolutnie dobry. Ten kontrast fałszuje prawdę.

Dalej twórcy broszury piszą:

Właściwie powieść Harry Potter nazwać trzeba by okultystyczną literaturą dla młodzieży. Starannie i systematycznie wprowadza dzieci w realne formy grzechu wróżbiarstwa.

Na końcu publikacji, jej autorzy diagnozują stan głównego bohatera powieści Rowling. Twierdzą, że „na setkach stron tego cyklu powieści opisana jest depresja głównego bohatera (z punktu widzenia medycznego Harry ma jej wszystkie kliniczne objawy) i jego opętanie przez Zło, prowadzące go na granice obłędu – aż do myśli morderczych i samobójczych”, a wywód kończą retorycznymi pytaniami: „Czy zatem jest to wymarzony obiekt identyfikacji naszych dzieci? Czy nie znajdziemy normalniejszych w literaturze dziecięcej?”. 

Harry Potter, J.K. Rowling i skandale

Trzeba przyznać, że zarówno wokół samej autorki, jak i serii o Harrym Potterze, sporo się dzieje. Kościół Katolicki krytykuje serię niemal od ukazania się pierwszego tomu, nawołując do bojkotu i odcięcia od niej zwłaszcza młodych czytelników. W przeszłości dochodziło nawet do aktów palenia książek pisarki.

Tymczasem w ostatnich latach J.K. Rowling wzbudziła ogrom kontrowersji, publikując w sieci wypowiedzi o charakterze transfobicznym. Autorce zarzucono dyskryminację osób transpłciowych. J.K. Rowling opublikowała materiały świadczące o tym, że w związku z jej poglądami, ktoś groził jej śmiercią na Twitterze. Autorka nie zaprzestała jednak wypowiadać się krytycznie na temat trans kobiet, przez co pisarze zaczęli rezygnować z usług jej agencji literackiej.

Niedługo później, po ukazaniu się jej najnowszej książki Serce jak smoła (wydanej pod pseudonimem Robert Galbraith), czytelnicy dopatrzyli się w jednej z postaci podobieństw do samej J.K. Rowling, bo jedna z bohaterek została zamordowana za swoje transfobiczne poglądy. Jeżeli chcecie przekonać się, czy tak rzeczywiście jest, powieść kupicie w wielu księgarniach:

  Tagi: harry potter,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje