Fani Harrego Pottera już nie zagrają w Quidditcha! Powodem wypowiedzi J.K. Rowling

Data: 2022-07-22 15:35:57 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Quidditch znany z magicznego świata Harry’ego Pottera ma swój odpowiednik również w świecie mugoli. Choć zawodnicy nie mają nimbusów 2000, to i tak sport cieszy się sporą popularnością. Niestety już wkrótce kultowa nazwa zostanie zmieniona. Jednym z powodów jest chęć zdystansowania się od twórczyni popularnych opowieści o nastoletnim czarodzieju – J.K. Rowling.

Obrazek w treści Fani Harrego Pottera już nie zagrają w Quidditcha! Powodem wypowiedzi J.K. Rowling [jpg]

Twórczyni najsłynniejszej serii o czarodziejach w ostatnim czasie nie unika medialnych skandali, a znaczna część z nich wynika przede wszystkim z kontrowersyjnych wypowiedzi na Twitterze, które przez część czytelników uważane są za transfobiczne. Z powodu licznych medialnych doniesień, część fanów zrezygnowała ze śledzenia Rowling w mediach społecznościowych oraz z kupowania jej książek, a od pisarki odcięli się nawet aktorzy grający w filmach opartych na powieściach o Harrym Potterze. To jednak nie wszystko. Chęć zdystansowania się od pisarki wciąż trwa, a jej skutkiem będzie... koniec z quidditchem.

Quidditch – na czym polega sport czarodziejów?

Kto by się spodziewał, że wymyślony w ramach serii książek fantasy sport będzie miał swój odpowiednik w prawdziwym życiu? Mimo mijających dekad od premiery pierwszej części przygód Harry'ego Pottera, jego popularność nie słabnie.

Może zainteresować cię także...

Quidditch to czarodziejski sport uprawiany — przez bohaterów książek J.K. Rowling — na swoich czarodziejskich miotłach. Głównym założeniem gry jest zdobycie większej ilości punktów niż drużyna przeciwna. Zawodnicy muszą trafić specjalną piłką-kaflem w okrągłe bramki, a grę kończy złapanie złotego znicza. W wersji dla mugoli, zamiast magicznych latających mioteł, fani najczęściej używali kijów, a turnieje organizowane były na całym świecie. Teraz wszystko się zmieni. Trzy główne organizacje pracujące nad promocją i zarządzaniem Quidditchem ogłosiły, że gra zmienia nazwę na quadball.

Quidditch – jaki jest powód zmiany nazwy?

Dwa główne organy, które zarządzają sportem – US Quidditch oraz Major League Quidditch oświadczyły, że rozważają zmianę nazwy ze względu na „możliwości sponsorowania i transmisji”, które wcześniej nie były możliwe, ponieważ Warner Bros, producent serii filmów o Harrym Potterze, posiada prawa autorskie do obecnej nazwy sportu. Inny organ zarządzający mugolskim Quidditchem — Międzynarodowe Stowarzyszenie Quidditcha — jako jeden z powodów rebrandingu podał „transfobiczne poglądy” J.K. Rowling. Członkowie organizacji podkreślają, że obie kwestie są  tak samo ważne. 

To nie pierwszy raz, gdy środowisko związane z Harrym Potterem dystansuje się w ten sposób od autorki. Głośnych echem odbił się dokument stworzony przez HBO Max z okazji 20-lecia pierwszego z filmów — Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego  — w którym widzowie mogli zobaczyć ponowne spotkanie aktorów. Pomysłodawczyni serii nie została zaproszona do udziału w produkcji. W ubiegłym roku Rowling z kolei informowała, że stała się ofiarą internetowego hejtu, a za pomocą mediów społecznościowych grożono jej śmiercią.

Quidditch dla Mugoli nawet w Polsce!

Dyscyplina powstała w Stanach Zjednoczonych. Zasady wymyślili studenci jednego z kampusów, a z czasem przyłączyły się inne uczelnie. I tak od kilkunastu już lat można obserwować jak wśród amerykańskich studentów powstają drużyny quidditcha, które rozgrywają między sobą turnieje. Na Stanach się nie kończy. Istnieją również europejskie drużyny quidditcha, najbardziej znane pochodzą z Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii.  

Czytaj także: Harry Potter wycofany w Rosji. J.K. Rowling podjęła decyzję

W Polsce ten sport pojawił się w 2014 roku wraz z powstaniem Polskiej Ligi Quidditcha. Dwa lata później odbyły się Mistrzostwa Polski w quidditchu, a w 2017 odbyły się Mistrzostwa Europy, podczas których polska kadra i zajęła 11 miejsce.

Pierwszą książkę z serii o Harrym Potterze w dobrej cenie kupić można poniżej:

 

Źródło: The Guardian
Tagi: harry potter, J. K. Rowling książka,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje