Quantcast

Harry Potter wycofany w Rosji. J.K. Rowling podjęła decyzję

Data: 2022-04-08 09:09:50 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Tylko do 8 kwietnia w Rosji kupić będzie można elektroniczne wersje powieści o młodym czarodzieju stworzone przez J.K. Rowling. Popularna autorka zdecydowała się wycofać z obiegu swoje książki w postaci elektronicznej.

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pixabay

Jak donoszą media, J.K. Rowling, posiadająca autorskie prawa majątkowe do swoich książek z serii Harry Potter, podjęła decyzję o wycofaniu ich z dystrybucji na terenie Rosji. Chodzi jednak tylko o książki w wersji elektronicznej, bo to właśnie nad nimi pisarka dysponuje największą kontrolą.

E-booki o młodym czarodzieju w sprzedaży pozostaną jedynie do 8 kwietnia. Od weekendu nie będzie można ich już kupić w rosyjskich księgarniach internetowych – LitRes oraz MyBook. Druga z księgarń wskazuje także, że właściciel praw autorskich może także zablokować możliwość czytania e-booków już zakupionych w ramach ich księgarni.

W sprzedaży wciąż tradycyjne papierowe wydania Harry’ego Pottera w rosyjskim tłumaczeniu Marii Spiwak.

Putin porównuje się do Rowling

Przypomnijmy, że przed kilkoma tygodniami Władimir Putin przyrównał obecną sytuację Rosji i rosyjskich twórców do… kontrowersji, jakie narosły wokół autorki Harry’ego Pottera. Chodziło o odwoływanie przez kraje Zachodu koncertów i wydarzeń z udziałem rosyjskich twórców.

Może zainteresować cię także...

W telewizyjnym wywiadzie Putin podkreślił, że jest to dyskryminacja, którą dotknęła m.in. J.K. Rowling. Dodał, że Zachód próbuje zakazać rosyjskich pisarzy i zablokować dostęp do rosyjskiej literatury.

J.K. Rowling została scancelowana, ponieważ ona, autorka książek, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie, nie podobała się fanom tak zwanych wolności płci

– powiedział w trakcie wywiadu Władimir Putin.

Na odpowiedź J.K. Rowling nie trzeba było długo czekać. 25 marca autorka Harry’ego Pottera napisała na Twitterze:

Krytyka zachodniej cancel culture chyba nie jest najlepsza dla tych, którzy obecnie mordują cywilów za zbrodnię oporu lub którzy więżą i trują swoich krytyków

– napisała autorka.

Pod wpisem umieściła także hashtag #IStandWithUkraina, solidaryzując się z narodem ukraińskim. Pisarka angażuje się również w pomoc ukraińskim dzieciom za sprawą swojej organizacji Lumos, działającej w Ukrainie.

Lumos intensywnie pracuje w regionie Żytomierzu w Ukrainie, na zachód od stolicy Kijowa, obszarze, który jest obecnie atakowany przez siły rosyjskie

– czytamy na stronie internetowej organizacji.

Organizacja zajmuje się udzieleniem pomocy dzieciom z domów dziecka, zapewnia wsparcie psychologiczne dzieciom dotkniętym konfliktem i dostarcza najważniejsze produkty żywnościowe, higieniczne i medyczne potrzebującym rodzinom.

Fundacja Lumos jest jedną z wielu, które zaangażowane są w pomoc Ukrainie. Spośród polskich organizacji, udzieleniem takiego wsparcia zajmuje się m.in. Unicef Polska oraz Caritas Polska. Pomoc zaoferować lub uzyskać można także poprzez specjalną stronę rządową PomagamUkrainie.gov.pl.   

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje