Serhij Żadan apeluje o wsparcie Ukrainy i zapowiada książkę o wolontariuszach

Data: 2022-03-28 11:38:18 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Pisarz i tłumacz Serhij Żadan na swoim profilu na Facebooku ogłosił zbiórkę, z której środki przeznaczone zostaną na pomoc ludności w Ukrainie. Autor zapowiedział także, że po zakończeniu wojny napisze książkę o wolontariuszach pomagających w czasie wojny w Ukrainie. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

Serhij Żadan, ukraiński poeta, pisarz i tłumacz z języka niemieckiego, autor m.in. powieści Internat, ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że rozpoczyna zbiórkę na rzecz „Ukraińców walczących o wolność”. Zapewnił także, że napisze powieść o wolontariuszach. 

„Potrzeb jest naprawdę dużo” 

Serhij Żadan na swoich profilach w mediach społecznościowych od początku wojny w Ukrainie regularnie informuje swoich czytelników o tym, co dzieje się w jego kraju.

Potrzeb jest naprawdę dużo, trudno mi osobiście określić, która z nich jest ważniejsza, a która mniej ważna. Co jest ważniejsze – kupić power bank dla żołnierza na linii frontu czy butelkę mleka dla babci, którą ten wojownik chroni?

– czytamy we wpisie pisarza. 

Pisarz podkreślił, że organizacje dysponujące zebranymi środkami od wolontariuszy, codziennie muszą podejmować podobne decyzje. Z tego powodu, choć – jak pisze – doskonale zdaje sobie on sprawę z tego, że większość jego czytelników już jest zaangażowana w pomoc Ukrainie, to zdecydował się zaapelować o wsparcie. 

Serhij Żadan napisze książkę o wolontariuszach?

Pisarz podał sposoby, w jaki sposób można wesprzeć go finansowo – za pomocą usługi PayPal, profilu na platformie Patreon, a także za pomocą przelewu na „ukraińską kartę wolontariusza”. Jak zaznacza pisarz, wszelkie otrzymane środki przekazane zostaną na „wsparcie walczących o wolność Ukraińców”. 

Serhij Żadan cały czas pozostaje w Charkowie, gdzie nie tylko pomaga, ale także tworzy relacje z ogarniętego wojną miasta. Rozmawia m.in. z lekarzami, strażakami czy wolontariuszami. W ostatnim wpisie zapewnił także, że powstać ma książka mówiąca o wszystkich, którzy zaangażowali się w walkę o wolność Ukrainy: 

Potem wam napiszę powieść o wolontariuszach

– czytamy we wpisie na Facebooku.

W niedzielny wieczór Żadan umieścił na swoim profilu na Facebooku fotografię z centrum wolontariatu. „Pracujemy, wymiatamy, nie poddajemy się. Charków to Ukraina. Tak było i tak będzie” – można przeczytać. 

Świat literatury solidarny z Ukrainą

Żadan nie jest jedynym artystą, który postanowił wesprzeć Ukrainę. Po wybuchu wojny noblistka Olga Tokarczuk napisała w mediach społecznościowych: „Chciałabym pokłonić się nisko Ukraińcom i Ukrainkom, brutalnie zaatakowanym przez moskiewski reżim, i choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, chcę wyrazić moją – naszą – solidarność, wsparcie i dodać otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest dla mnie atakiem na Europę”. 

Może zainteresować cię także...

Z kolei Unia Literacka, stowarzyszenie zrzeszające polskich twórców literatury, wezwała polskie Ministerstwo kultury do utworzenia specjalnego programu stypendialnego dla osób piszących z Ukrainy. PEN Ukraina we współpracy z organizacjami PEN Białoruś, Polskim PEN Clubem oraz Fundacją Open Culture rozpoczęło powszechną zbiórkę funduszy na rzecz ukraińskich twórców kultury. Zebrane za pomocą przelewów bankowych środki mają być wykorzystane na „na zaspokojenie pilnych potrzeb ukraińskich działaczy kultury, którzy znaleźli się w bezpośrednim zagrożeniu”. 

Ukrainę wspierać wciąż można także poprzez wpłaty na liczne zbiórki organizacji takich jak Polska Akcja Humanitarna, Unicef Polska czy Caritas Polska. Pomoc uzyskać lub zaoferować można także poprzez rządową stronę PomagamUkrainie.gov.pl oraz w lokalnych inicjatywach wolontariuszy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Internat
Serhij Żadan0
Okładka książki - Internat

U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza - trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista - musi odebrać...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje