Paulo Coelho poucza na Twitterze. Pisze o wojnie w Ukrainie 

Data: 2022-03-14 14:20:14 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Paulo Coelho, znany pisarz i autor aforyzmów, wypowiedział się na swoim profilu na Twitterze w sprawie wojny w Ukrainie. Zdaniem pisarza wojna ma stanowić wymówkę dla „rusofobii”. 

Obrazek w treści Paulo Coelho poucza na Twitterze. Pisze o wojnie w Ukrainie  [jpg]Fot. zrzut ekranu / Twitter.com
  • Paulo Coelho na swoim profilu na Twitterze skomentował wojnę w Ukrainie
  • Zdaniem pisarza wojna doprowadziła do „rusofobii”. 
  • Z autorem nie zgodził się m.in. polski pisarz Remigiusz Mróz

Paulo Coelho, autor powieści Alchemik, który znany jest wśród Internautów zwłaszcza z licznych złotych myśli, opublikował na Twitterze wpisy związane z wojną w Ukrainie. Zdaniem pisarza w Ukrainie trwa obecnie „kryzys", który wykorzystywany jest jako wymówka dla „rusofobii”. 

Paulo Coelho o wojnie w Ukrainie 

Do sytuacji w Ukrainie Paulo Coelho odniósł się w swoich social mediach pisarz w piątek rano. W pierwszym wpisie autor napisał, że agresja Rosji na Ukrainę prowadzi do szerzenia się „rusofobii”. 

Kryzys w Ukrainie to wygodna wymówka dla rusofobii – napisał Paulo Coelho. 

Wpis został podany dalej ponad 1400 razy, na Twitterze zacytowanego go także ponad 2800 razy. Internauci zwrócili uwagę na sformułowanie, które pada we wpisie pisarza – nie pisze on o wojnie, a o „kryzysie” w Ukrainie. W odpowiedzi pod wpisem pojawiły się także liczne komentarze obywateli Ukrainy, którzy na własnej skórze doświadczają wojny. 

Paulo Coelho: nie wińcie zwykłych ludzi 

Niecałą godzinę po pierwszym wpisie, Paulo Coelho opublikował kolejny wpis na swoim profilu. Zadeklarował, że był w pięciu ukraińskich miastach oraz przemierzył ponad 10 tysięcy kilometrów pociągiem przez Rosję. I przyznał, że w Ukrainie trwa wojna, ale „nie wińmy zwykłych ludzi”. 

W poniedziałek, 14 marca autor opublikował wpis z cytatem pochodzącym z jego własnej książki – Zahir. Pisze Coelho: Niestety fanatyzm to jedyny sposób, by położyć kres wątpliwościom, które nieustannie trapią ludzką duszę. Możliwość odpowiadania na tweet została zablokowana przez popularnego brazylijskiego autora. 

Remigiusz Mróz o wpisie Paulo Coelho

O wpisach Coelho rozpisały się media na całym świecie. Twitty popularnego autora tzw. złotych myśli skomentował także Remigiusz Mróz, bestsellerowy polski pisarz i autor serii o Joannie Chyłce. Mróz odpowiedział na pierwszy z tweetów Paulo Coelho dosadnymi słowami: „Kryzys to Pan Paulo ma chyba w mózgu”. 

Wcześniej Remigiusz Mróz poinformował za pośrednictwem social mediów, że podjął decyzję o zakończeniu współpracy ze swoimi rosyjskimi wydawcami. Jak przyznał autor, nie zamierza on także wydawać kolejnych książek na terenie Federacji Rosyjskiej. 

Ludzie kultury wspierają Ukrainę 

Polski autor popularnych thrillerów nie jest jedynym, który wyraził solidarność z narodem ukraińskim. Także wielu innych polskich pisarzy zdecydowało się wesprzeć obywatelki i obywateli ogarniętej wojną Ukrainy. Agata Romaniuk, autorka popularnych książek dla dzieci, stworzy bajki dla najmłodszych w języku ukraińskim. Z kolei Wojciech Pestka, poeta, prozaik i reporter, przyjął pod swój dach kilkunastu uchodźców wojennych z Ukrainy.

28 lutego pięć polskich zrzeszeń literackich: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Unia Literacka, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, polski oddział PEN Clubu oraz Polska Sekcja IBBY złożyło do Ministerstwa Kultury i Instytutu Książki wniosek o uruchomienie specjalnych stypendiów i rezydencji dla twórców z Ukrainy.

Czytaj także: Rosyjscy pisarze i ludzie kultury apelują w liście do rodaków

Część wydawnictw decyduje się także przekazać zarobione środki na rzecz obywateli Ukrainy, inni wydawcy uruchomili internetowe zbiórki oraz udostępniają nieodpłatnie elektroniczne materiały w języku ukraińskim (np. rozmówki polsko-ukraińskie). Coraz więcej instytucji kultury angażuje się także w pomoc związaną z tłumaczeniami i nauką języka polskiego jako obcego. 

Wciąż trwają zbiórki na rzecz obywatelek i obywateli Ukrainy. Środki na ten cel zbierają m.in. Polska Akcja Humanitarna, Unicef oraz Caritas Polska. Informacje na temat tego jak pomóc oraz jak uzyskać pomoc odnaleźć można na stronie pomagamUkrainie.gov.pl, a na poziomie lokalnym – na oficjalnych stronach samorządów.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zahir
Paulo Coelho8
Okładka książki - Zahir

Ester, żona znanego pisarza, znika bez wieści. Ostatni raz widziano ją z młodym tłumaczem z Kazachstanu. Czy została porwana, zamordowana, a może uciekła...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Pętla
W. & W. Gregory
Pętla
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Świadomy wybór
Izabela M. Krasińska ;
Świadomy wybór
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Pokaż wszystkie recenzje