Zdjęcie - Paulo Coelho

Paulo Coelho

(1947-08-24) - (nadal)

Paulo Coelho to brazylijski pisarz, który zasłynął za sprawą powieści Alchemik.

Paulo Coelho - biografia, życie i twórczość

Paulo Coelho urodził się jako syn inżyniera i gospodyni domowej 24 sierpnia 1947 roku w Rio de Janeiro.

Paulo Coelho – rodzina i dzieciństwo

Jego rodzina była bardzo religijna, więc siedmioletni Paulo rozpoczął naukę w szkole jezuickiej. Panująca tam atmosfera zniechęciła go do religii, natomiast odkrył tam swoje zamiłowania literackie (wygrał między innymi szkolny konkurs poezji). Rodzice byli tym przerażeni, bowiem mieli w stosunku do syna inne plany. Chcieli, by kroczył drogą ojca, czyli został inżynierem. Ponieważ chłopak nie zdradzał żadnego zamiłowania w tym kierunku, zaczął się oczywiście buntować. Ojciec uznał to za przejaw choroby umysłowej, więc nastolatka leczono w szpitalu psychiatrycznym (m.in. elektrowstrząsami!).

Paulo Coelho – leczenie psychiatryczne

Paulo Coelho w wieku siedemnastu lat związał się z grupą teatralną, a także rozpoczął pracę dziennikarza. Teatr był traktowany w owym czasie jako siedlisko rozpusty, więc Paulo został skierowany na kolejne przymusowe leczenie. Wrócił stamtąd zamknięty we własnym świecie. W końcu rodzice zwrócili się o pomoc do innego psychiatry, który stwierdził, że chłopak nie jest szalony i nie powinien być w związku z tym leczony psychiatrycznie.

Paulo Coelho – hippis

Paulo podjął na pewien czas studia na wybranej przez rodziców uczelni, jednak w latach 60- tych powrócił do teatru. Wciągnął go ruch hippisowski (w tym także narkotyki). W tym czasie Raul Seixas, muzyk i kompozytor, poprosił go o napisanie tekstów do jego piosenek. Okazały się one przebojami. Wspólnie stworzyli ponad 60 piosenek. Wspólnie też opublikowali w 1973 r. serię komiksów, w których domagali się zwiększenia swobód obywatelskich. Zostali za to uwięzieni przez dyktaturę. Paulo siedział dłużej, ponieważ uznano go za mózg przedsięwzięcia. Był nawet torturowany.

Paulo Coelho - wytwórnia płytowa

Po tych przeżyciach zadecydował, że ma już dość ekstremalnych wrażeń. W wieku 26 lat dostał pracę w wytwórni płytowej Polygram. Tam poznał swoją przyszłą żonę. W 1977 r. przenieśli się oboje do Londynu, a Paulo postanowił spróbować swoich sił jako pisarz. Początki niestety były trudne- nie cieszył się uznaniem. W 1978 r. przeprowadził się z powrotem do Brazylii i rozpoczął pracę jako menedżer w innej wytwórni płytowej- CBS. Po trzech miesiącach jednak rozstał się zarówno z tą pracą, jak i z żoną. W 1979 r. spotkał swoją dawną przyjaciółkę Christinę Oititicę, która do dziś jest jego towarzyszką życia. Razem wiele podróżowali.

Paulo Coelho - nawrócenie

W Niemczech zwiedzili m.in. obóz koncentracyjny. Tam Paulo miał wizję pewnego mężczyzny, którego spotkał dwa miesiące później w Amsterdamie. Podczas rozmowy tajemniczy mężczyzna doradził mu powrót do katolicyzmu oraz odbycie pielgrzymki średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela. Podróż tę zakończył w r. 1986. Rok później wydał pierwszą książkę, zatytułowaną Pielgrzym. W 1988 r. napisał Alchemika, który początkowo rozszedł się w ilości zaledwie 900 egzemplarzy, więc wydawnictwo nie chciało go wznawiać. Twórczością Paula zainteresowało się jednak inne wydawnictwo, i to dzięki niemu Alchemik stał się światowym hitem. Odtąd zaczęła się jego zawrotna kariera pisarska.

Paulo Coelho jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Ma swoje rubryki w czasopismach wielu państw. Nadal odbywa liczne podróże. Również w Polsce był wielokrotnie.

Paulo Coelho – bibliografia

1987 Pielgrzym
1988 Alchemik
1992 Walkiria
1994 Maktub
1994 Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam
1996 Piąta góra
1997 Podręcznik wojownika światła
1998 Weronika postanawia umrzeć
1999 Brida
2000 Demon i panna Prym
2003 Jedenaście minut
2005 Zahir
2006 Być jak płynąca rzeka


Źródło: http://www.paulocoelho.pl/biografia.html

Paulo Coelho - twórczość

Paulo Coelho - wiadomości

Cytaty Autora

"Człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód."


Więcej

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.
Serce obawia się cierpień [...] Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia...
Obawiam się, że kiedy moje marzenie się ziści, nie będę już miał w życiu żadnego innego celu.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy