Paulo Coelho1987 Pielgrzym
1988 Alchemik
1992 Walkiria
1994 Maktub
1994 Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam
1996 Piąta góra
1997 Podręcznik wojownika światła
1998 Weronika postanawia umrzeć
1999 Brida
2000 Demon i panna Prym
2003 Jedenaście minut
2005 Zahir
2006 Być jak płynąca rzeka

Paulo Coelho - biografia, życie i twórczość


Paulo Coelho urodził się jako syn inżyniera i gospodyni domowej 24 sierpnia 1947 roku w Rio de Janeiro. Jego rodzina była bardzo religijna, więc siedmioletni Paulo rozpoczął naukę w szkole jezuickiej. Panująca tam atmosfera zniechęciła go do religii, natomiast odkrył tam swoje zamiłowania literackie (wygrał między innymi szkolny konkurs poezji). Rodzice byli tym przerażeni, bowiem mieli w stosunku do syna inne plany. Chcieli, by kroczył drogą ojca, czyli został inżynierem. Ponieważ chłopak nie zdradzał żadnego zamiłowania w tym kierunku, zaczął się oczywiście buntować. Ojciec uznał to za przejaw choroby umysłowej, więc nastolatka leczono w szpitalu psychiatrycznym (m.in. elektrowstrząsami!). W wieku siedemnastu lat związał się z grupą teatralną, a także rozpoczął pracę dziennikarza. Teatr był traktowany w owym czasie jako siedlisko rozpusty, więc Paulo został skierowany na kolejne przymusowe leczenie. Wrócił stamtąd zamknięty we własnym świecie. W końcu rodzice zwrócili się o pomoc do innego psychiatry, który stwierdził, że chłopak nie jest szalony i nie powinien być w związku z tym leczony psychiatrycznie.
Paulo podjął na pewien czas studia na wybranej przez rodziców uczelni, jednak w latach 60- tych powrócił do teatru. Wciągnął go ruch hippisowski (w tym także narkotyki). W tym czasie Raul Seixas, muzyk i kompozytor, poprosił go o napisanie tekstów do jego piosenek. Okazały się one przebojami. Wspólnie stworzyli ponad 60 piosenek. Wspólnie też opublikowali w 1973 r. serię komiksów, w których domagali się zwiększenia swobód obywatelskich. Zostali za to uwięzieni przez dyktaturę. Paulo siedział dłużej, ponieważ uznano go za mózg przedsięwzięcia. Był nawet torturowany.
Po tych przeżyciach zadecydował, że ma już dość ekstremalnych wrażeń. W wieku 26 lat dostał pracę w wytwórni płytowej Polygram. Tam poznał swoją przyszłą żonę. W 1977 r. przenieśli się oboje do Londynu, a Paulo postanowił spróbować swoich sił jako pisarz. Początki niestety były trudne- nie cieszył się uznaniem. W 1978 r. przeprowadził się z powrotem do Brazylii i rozpoczął pracę jako menedżer w innej wytwórni płytowej- CBS. Po trzech miesiącach jednak rozstał się zarówno z tą pracą, jak i z żoną. W 1979 r. spotkał swoją dawną przyjaciółkę Christinę Oititicę, która do dziś jest jego towarzyszką życia. Razem wiele podróżowali. W Niemczech zwiedzili m.in. obóz koncentracyjny. Tam Paulo miał wizję pewnego mężczyzny, którego spotkał dwa miesiące później w Amsterdamie. Podczas rozmowy tajemniczy mężczyzna doradził mu powrót do katolicyzmu oraz odbycie pielgrzymki średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela. Podróż tę zakończył w r. 1986. Rok później wydał pierwszą książkę zatytułowaną "Pielgrzym". W 1988 r. napisał "Alchemika", który początkowo rozszedł się w ilości zaledwie 900 egzemplarzy, więc wydawnictwo nie chciało go wznawiać. Twórczością Paula zainteresowało się jednak inne wydawnictwo, i to dzięki niemu "Alchemik" stał się światowym hitem. Odtąd zaczęła się jego zawrotna kariera pisarska. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Ma swoje rubryki w czasopismach wielu państw. Nadal odbywa liczne podróże. W naszym kraju był do tej pory pięciokrotnie.

Kalina Beluch


Źródło: http://www.paulocoelho.pl/biografia.html

Paulo Coelho - książki

Paulo Coelho - wiadomości

Cytaty Autora

"Człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód."


Więcej

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.
Serce obawia się cierpień [...] Powiedz mu, że strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie. I że żadne serce nie cierpiało nigdy, gdy sięgało po swoje marzenia...
Obawiam się, że kiedy moje marzenie się ziści, nie będę już miał w życiu żadnego innego celu.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy