Paulo Coelho nazwał prezydenta ignorantem. Kolejny pisarz krytykuje głowę państwa 

Data: 2021-03-25 09:07:01 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Autor znanego Alchemika na swoim profilu na Twitterze umieścił wpis związany ze swoim szczepieniem przeciw koronawirusowi. Prezydenta nazwał w nim ignorantem

Obrazek w treści Paulo Coelho nazwał prezydenta ignorantem. Kolejny pisarz krytykuje głowę państwa  [jpg]fot. NRKbeta / Flickr / CC BY-SA 2.0

24 marca Paulo Coelho, znany pisarz, autor powieści takiej jak Alchemik, wrzucił na swój profil na Twitterze wpis opatrzony zdjęciem, na którym jest on szczepiony przeciwko COVID-19. W ten sposób autor skomentował bieżącą politykę i działania rządu Brazylii związane z koronawirusem. 

Paulo Coelho nazywa swojego prezydenta „ignorantem” 

Brazylia jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych koronawirusem – łączna liczba odnotowanych zachorowań na COVID-19 wynosi ok. 12,2 mln przypadków. Zaledwie w ciągu ostatnich 14 dni w Brazylii odnotowano ponad milion zakażeń. 

Podobnie jak w innych krajach na świecie, także i w Brazylii rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi. Jednym z pierwszych zaczepionych okazał się być Paulo Coelho, który na swoim Twitterze zanotował: 

Niech Bóg błogosławi ludziom z pierwszej linii / Naukowcom i pracownikom służby zdrowia / Zobowiązanym do pracy aż do wyczerpania / Z powodu ignoranta prezydenta / Niech żyje nauka!

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro krytykowany jest przez międzynarodowe media m.in. za bagatelizowanie COVID-19. W październiku ubiegłego roku sam prezydent zachorował na koronawirusa, a w listopadzie Bolsonaro zdecydował, że nie będzie się szczepił przeciw SARS-COV-2. Brak konsekwentnych postanowień prezydenta były prawdopodobną przyczyną ostrego komentarza ze strony autora Alchemika.

Pisarze buntują się przeciw władzy 

Paulo Coelho nie jest jednak jedynym pisarzem, który w ostatnim czasie zasłynął z powodu krytyki prezydenta. Od kilku dni istnieje w sieci ruch #MuremZaŻulczykiem, który wyraża wsparcie wobec polskiego autora – Jakuba Żulczyka – któremu prokuratura postawiła zarzuty w związku z nazwaniem na Facebooku prezydenta Andrzeja Dudę „debilem”. Słowa pisarza odnosiły się do życzeń, jakie polski prezydent złożył Joe Bidenowi po jego wygranej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek swoje oświadczenie w tej sprawie wydał także polski wydawca pisarza – Wydawnictwo Świat Książki. We wpisie na Facebooku wydawnictwa można przeczytać: 

Jako Wydawnictwo Świat Książki chcielibyśmy zapewnić wszystkich - czytelników, przedstawicieli mediów i zainteresowanych - że zawsze wspieramy naszych autorów. Wierzymy również w wolność i w wolność słowa. Te idee są nam po prostu bliskie. Jakub Żulczyk jest bezkompromisowy, a my jesteśmy dumni, że możemy wydawać jego książki. 

Polskiemu pisarzowi grozi za wpis na Facebooku odpowiedzialność karna. Sprawę rozstrzygnie sąd rejonowy w Warszawie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Alchemik
Paulo Coelho31
Okładka książki - Alchemik

„Alchemik” otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Pętla
W. & W. Gregory
Pętla
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Świadomy wybór
Izabela M. Krasińska ;
Świadomy wybór
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Pokaż wszystkie recenzje