Paulo Coelho wreszcie doczeka się filmu? Będzie ekranizacja „Alchemika”

Data: 2023-10-06 14:24:00 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W mediach ponownie pojawiła się informacja dotycząca ekranizacji jednej z najpopularniejszych książek Paulo Coelho — Alchemika. Czy tym razem uda się faktycznie doprowadzić do realizacji filmu?

Paulo Coelho w trakcie wystąpienia publicznegofot. NRKbeta / Flickr / CC BY-SA 2.0

Alchemik jest prawdopodobnie największym bestsellerem w dorobku Paulo Coelho. Wydana w 1988 roku, przetłumaczona została na kilkanaście języków i... nigdy nie została zekranizowana, choć pojawiały się takie próby. Dwa lata temu w mediach pojawiły się kolejne już pogłoski dotyczące ekranizacji książki, jednak również i wówczas nie doszło do ich zrealizowania. Czy tym razem będzie inaczej?

Alchemik – film w końcu powstanie?

Jak donosi Variety została podjęta kolejna próba nakręcenia produkcji na podstawie Alchemika. Prawa do filmu zostały nabyte przez Legendary Entertainment, firmę produkcyjną, która na swoim koncie ma m.in. takie hity jak ekranizację serii książek o Enoli Holmes czy najnowszej wersji Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Zdecydowali się oni również wykupić prawa do stworzenia serialu telewizyjnego na podstawie powieści Coelho.

czytaj także: Absurd nie czytać! 9 edycja „Nocy Bibliotek" już w sobotę, 7 października 2023!

Adaptacja prawdopodobnie powstanie we współpracy wcześniej wspomnianego Legendary oraz Sony TriStar Pictures i Palmstar. Wiadomo już, że za scenariusz do nowej adaptacji ma odpowiadać Jack Throne. Mężczyzna jest odpowiedzialny za wiele hitowych filmów i seriali. Stworzył on scenariusz między innymi do produkcji takich jak: Mroczne materie, wspominanych już filmów Netfliksa Enola Holmes Enola Holmes 2 czy filmu fabularnego Pływaczki. To właśnie on napisał sztukę teatralną wzbogacającą uniwersum Harry'ego Pottera, czyli Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Prace nad filmem czy serialem inspirowanym Alchemikiem jeszcze nie ruszyły, ale wiele wskazuje na to, że tym razem uda się spełnić plan ekranizacji powieści Coelho. Nowy pomysł filmowców jednocześnie zbiega się jednak z wciąż trwającymi w USA strajkami aktorów. Stąd też na ten moment nie wiadomo, kto mógłby wcielić się w główne role w produkcji. Nieznany jest również reżyser, który zająłby się stworzeniem filmu.

Alchemik – bestsellerowa powieść

Choć niewątpliwie Paulo Coelho jest jednym z najpopularniejszych brazylijskich pisarzy, to jednak jego twórczość — często nie bezpodstawnie — bywa mocno krytykowana. Jak to jednak bywa, wraz z krytyką, pojawia się także i rozgłos — a tego, z całą pewnością, Coelho nie brakuje. Alchemik, którego czeka potencjalna ekranizacja, został przetłumaczony na ponad 50 języków. Powieść przedstawia historię młodego pasterza o imieniu Santiago. Główny bohater powieści mimo wielu przeciwności losy decyduje się ruszyć w nieznane.

czytaj także: Jon Fosse z literacką Nagrodą Nobla 2023

Na ekranizację tej powieści autor czekał 35 lat. Przez ten czas pomysł ekranizacji Alchemika przewijał się przez kolejne studia filmowe, jednak ostatecznie nigdy nie ukończono żadnej z produkcji. Możliwe, że na przestrzeni najbliższych miesięcy w końcu się to zmieni. 

Alchemik - książka

Książka Alchemik wciąż można kupić w popularnych księgarniach internetowych: 

 
źródło: variety.com
 
Tagi: ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Alchemik
Paulo Coelho31
Okładka książki - Alchemik

„Alchemik” otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje