Palenie książek J.K. Rowling – nowy trend wśród internautów

Data: 2020-09-21 10:26:06 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na popularnej wśród młodzieży platformie TikTok oraz w serwisie Twitter rozpoczął się nowy trend na… palenie książek stworzonych przez popularną brytyjską powieściopisarkę, J.K. Rowling. Akcje związane są z bojkotem pisarki po jej wypowiedziach na temat osób trans. 

Obrazek w treści Palenie książek J.K. Rowling – nowy trend wśród internautów [jpg]

Od kilku miesięcy wokół J.K. Rowling roztacza się prawdziwa internetowa burza związana z jej wypowiedziami na temat osób transpłciowych oraz społeczności LGBT. Przed kilkoma miesiącami J.K. Rowling na swoim Twitterze napisała m.in.: Kiedy otworzysz drzwi łazienki i przebieralni każdemu mężczyźnie, który wierzy lub czuje, że jest kobietą (...) wtedy otwierasz drzwi do nich dla wszystkich ludzi, którzy chcą wejść do środka. To jest prosta prawda. Teraz kryzys jeszcze bardziej się pogłębia, a część czytelników dzieli się na dwa obozy – zwolenników i przeciwników pisarki

@elmcdo

##fyp ##harrypotter ##books ##lgbt ##lesbian ##gay ##bi ##trans ##translivesmatter

you have to stop supporting trump - Hannah Stater

Na platformie TikTok, która służy do nagrywania krótkich filmików muzycznych, za sprawą amerykańskiej influencerki pojawił się nowy trend związany z bojkotowaniem czytania i kupowania książek Rowling. Jedna z influencerek, która tworzy treści na tej platformie, nagrała film, w którym dokonała aktu spalenia książek z serii o Harrym Potterze. Na filmie słyszymy:

Pozytywny wpływ, jaki książki J.K. Rowling wywarły na miliony czytelników, nie zmienia tego, jak jej nienawistny lobbing wpłynął na społeczność trans. […] Wasza miłość do „Harry’ego Pottera” nie jest ważniejsza niż życie trans kobiet.

Zdaniem Emmy Nolan z Newsweeka, na TikToku krążyć ma wiele innych filmików, które przedstawiają niszczenie powieści Rowling. Chociaż palenie książek przez twórczynię vlogów wydaje się dość ekstremalnym rozwiązaniem, ideę podchwycili także użytkownicy Twittera. 

Czytaj także: Pisarze rezygnują z usług agencji J.K. Rowling w związku z jej wypowiedziami o osobach transpłciowych

Do sprawy odnieśli się John i Edward Grimesowie, bliźniacy tworzący zespół Jedward. Na swoim profilu na Twitterze muzycy wrzucili wpis:

Czy ktokolwiek potrzebuje drewna na opał tej zimy! Nowa książka JK jest idealna do palenia w romantycznym kominku. Och, będzie przyjemnie i wygodnie, nie możemy się doczekać.

W przeszłości bracia byli obiektem agresji w szkole ze względu na swoje zainteresowania i nietypowy wygląd. 

Warto wiedzieć, że w ostatniej książce Troubled Blood, czarnym charakterem został morderca, który „przebiera się” za kobietę. To wzbudziło kolejną falę krytyki, zwłaszcza w kontekście dawnych wpisów pisarki. Pojawiły się również teorie, zgodnie z krytymi jej pseudonim – Robert Galbraith – nawiązywać ma do terapeuty zajmującego się terapią  konwersyjną (mającą leczyć osoby homoseksualne; w 2018 r. Parlament Europejski potępił stosowanie praktyki i wezwał państwa członkowskie do zdelegalizowania terapii). Rowling odparła zarzuty, uznając je za nieprawdziwe. 

Czytaj także: Książki LGBT, które warto przeczytać

Niezależna księgarnia Rabble Books and Games z Australii postanowiła wycofać ze sprzedaży książki J.K. Rowling i nie sprowadzać nowych tytułów autorki. Reprezentant księgarni podkreślił, że na świecie istnieje wiele innych wartościowych książek, a ich księgarnia chce sprzedawać te książki, które nie szkodzą mniejszościom. 

Zawsze staramy się, aby Rabble było bezpieczniejszą przestrzenią dla naszej społeczności, a częściowo staramy się nie umieszczać książek transfobów na naszych półkach

– czytamy na Instagramie księgarni.

Rowling zdecydowała się także na oddanie nagrody Ripple of Hope, którą otrzymała w 2019 r. Nagroda doceniać ma osoby ze sfery biznesu, celebrytów i aktywistów społecznych, którzy wykazali się zaangażowaniem w zmianę społeczną i odzwierciedlają zamiłowanie Roberta Kennedy'ego do równości, sprawiedliwości, podstawowych praw człowieka oraz jego przekonanie, że każdy z nas może coś zmienić. Kerry Kennedy, prezes Robert F. Kennedy Human Rights, skrytykował postępowanie pisarki na stronie internetowej organizacji. Rowling wydała wówczas oświadczenie, w którym poinformowała o rezygnacji z nagrody: 

W solidarności z tymi, którzy się ze mną skontaktowali, ale starają się, aby ich głos został usłyszany, oraz z powodu bardzo poważnego konfliktu poglądów między mną a RFKHR, czuję, że nie mam innego wyjścia, jak tylko zwrócić nagrodę Ripple of Hope przyznaną mi za ostatni rok.

J.K. Rowling wydała kilkanaście książek dla młodzieży i dorosłych. Zadebiutowała powieścią Harry Potter i kamień filozoficzny, która zapoczątkowała serię o nastoletnim czarodzieju. Pod swoim nazwiskiem wydała także powieść kryminalną Trafny wybór, a od paru lat pod pseudonimem jako Robert Galbraith pisze kryminały z serii o Cormoranie Strike’u. W 2020 r. na skutek pandemii pisarka postanowiła wydać także kolejną książkę dla dzieci – Ickabog. Jej rozdziały za darmo udostępniane są w sieci

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje