10 książek o tematyce LGBT

Data: 2020-06-22 16:34:47 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W 1969 r. doszło do zamieszek na Stonewall, w których społeczność LGBT+ sprzeciwiła się brutalności policji oraz represji stosowanej na mniejszości seksualne przez władze. Od tego czasu sporo się zmieniło, a tematyka związków nieheteroseksualnych oraz akceptacji osób LGBT+ coraz częściej poruszana jest w literaturze.

10 książek o tematyce lgbt

W poniższym artykule przedstawiamy Wam 10 książek, które w swojej fabule dotykają tematyki LGBT+.

Ani złego słowa – Uzdonima Iweala

Książka Ani złego słowa przedstawia historię młodego Niru – czarnoskórego chłopaka, którego rodzicami są pochodzący z Nigerii imigranci. Chłopak dojrzewa, dzięki szkolnym doświadczeniom chłopak odkrywa także że istnieją inne drogi, niekoniecznie te, którymi kroczą jego konserwatywni rodzice.

Chociaż Niru nie może dorównać swojemu idealnemu, starszemu bratu, to jednak robi, co może, by zadowolić swoich rodziców. Dobrze się uczy, jest też świetnym sportowcem w szkolnej drużynie, co zapewnia mu drogę na studia.

W ostatniej klasie liceum coś jednak się zmienia – Niru uświadamia sobie, że nie czuje pociągu seksualnego do kobiet. W zrozumieniu własnej tożsamości seksualnej pomaga chłopakowi jego przyjaciółka. Niestety, młody Nigeryjczyk nie może liczyć na wsparcie ze strony reszty najbliższych. Wręcz przeciwnie, rodzice Niru zrobią wszystko, by „wyleczyć” swojego syna.

Ani złego słowa to książka, która wpasowuje się w obecną międzynarodową debatę polityczną – nie tylko dlatego, że porusza wątki związane z nieheteronormatywnością, ale także dlatego, że dotyka problemu osób czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych.

Książkę Ani złego słowa w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj.

Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek – Jonas Gardell

Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek to cykl książek autorstwa szwedzkiego pisarza Joanasa Gardella. Seria składa się z trzech tomów zatytułowanych kolejno: Miłość, Choroba i Śmierć.

Książki Gardella to swoisty pamiętnik z lat 80., kiedy to następuje epidemia wirusa AIDS. Pod koniec XX wieku swoją seksualność poznają także główni bohaterowie powieści – Benjamin oraz Rasmus. Mężczyźni zmuszeni są do porzucenia wszystkiego, co posiadali, by móc zacząć kochać w jedyny znany sobie sposób. Czasy, w jakich przyszło żyć bohaterom, sprawiają zaś, że ich miłość staje się nie tylko namiętnym uczuciem, ale także prawdziwie bolesną próbą.

Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek to niełatwa trylogia o tematyce gejowskiej, która porusza tematykę związaną z akceptacją samych siebie, społecznym ostracyzmem i odrzuceniem ze strony bliskich. Tytuł mówi także o problemie związanym z chorobą AIDS.

Książkę Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Tom 1. Miłość w dobrej cenie kupić można tutaj.

Wymazać siebie – Garrard Conley

Kolejna wartościowa pozycja to z całą pewnością autobiograficzna książka Wymazać siebie autorstwa Garrard Conleya. Tytuł okazał się bestsellerem, na podstawie którego powstał film pt. Boy Erased.

Wymazać siebie to autobiograficzna opowieść przybliżająca losy młodego Garrarda Conleya, chłopaka pochodzącego z niezwykle wierzącej, ale i konserwatywnej rodziny. Kiedy na jaw wychodzi, że syn jednego z najgorliwszych pastorów w amerykańskim Arkansas jest homoseksualistą, rodzice zrobią wszystko, by zmienić orientację seksualną swojego syna.

Czytaj także: Polscy pisarze homoseksualiści

Niebawem chłopak zmuszony zostaje do wzięcia udziału w terapii konwersyjnej w zamkniętym ośrodku, gdzie jest świadkiem psychicznych załamań młodych ludzi i nieodwracalnych zmian w ich psychice.

Książkę Gerarda Conleya warto przeczytać zwłaszcza z pwoodu opisu prawdizwych, własnych bolesnych przeżyć autora. Jednocześnie, publikacja obnaża prawdę na temat metod i skuteczności „leczenia” z homoseksualizmu.

Książkę Wymazać siebie w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj

Tak to już jest – Laurie Frankel

Książka Tak to już jest przedstawia historię transgenderowego chłopca, Calude’a. Jako najmłodszy z braci, Claude od zawsze się wyróżniał. Uwielbiał sukienki, jadł jedynie kanapki z kremem orzechowym. A jego rodzice, rodzice, którzy kochali swojego syna najmocniej na świecie – chcieli zrobić wszystko, by jak najbardziej uchronić go przed cierpieniem.

Jednak wraz z dorastaniem, Claude sam zauważał, że nie jest taki jak jego bracia. Że jest kimś innym. Aż w końcu zapytał, czy może zostać dziewczynką.

Książka Laurie Frankel opowiada głównie o trudnej, rodzicielskiej miłości. Uczuciu bezwarunkowym, pragnącym akceptacji i dobra własnego dziecka. Często – przy braku wsparcia i zrozumienia ze strony społeczeństwa.

Ta książka to wspaniały przykład perspektywy heteroseksualnego rodzica na transgenderowe dziecko.

Książkę Tak to już jest w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj.

Zuch – Edmund White

Zuch Edmunda White’a to jedna z najważniejszych amerykańskich powieści gejowskich.Publikacja została oparta na prawdziwych zdarzeniach z życia samego autora, urodzonego w 1940 r. w Cincinnati.

Czytelnicy przeniesieni zostają do lat 50. XX wieku, kiedy to młody 15-letni chłopak nawiązuje romans z młodszym od siebie, 12-letnim Kevinem O'Brienem. Narastające pomiędzy młodymi chłopcami pożądanie, a także uświadamianie sobie, kim tak naprawdę są, stanowi dla nastolatków najtrudniejsze zadanie. Zwłaszcza gdy dorasta się w pełnym uprzedzeń, konserwatywnym społeczeństwie.

Powieść Edmunda White’a nagrodzona została przez Amerykańską Akademię Sztuki i Literatury, a w Polsce ukazała się już w 1988 r. nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, zaledwie 6 lat po premierze amerykańskiej. Według amerykańskiej profesor, Catherine Stimpson, książka przypominać może połączenie Buszującego w zbożu J.D. Salingera oraz De profundis Oscara Wilde’a.

Historia przemocy – Edouard Louis

Historia przemocy to książka autorstwa Edouarda Louisa, jednego z najbardziej obiecujących współczesnych pisarzy francuskiej literatury LGBT+.

To kolejna powieść z mocnymi autobiograficznymi wątkami. Tym razem pochodzący z małej miejscowości narrator, krytykowany i osądzany ze względu na swoją seksualnośc, wyrusza do Paryża – wielkiego wyzwolonego miasta miłości. Tam, w czasie wigilijnej nocy, spotyka Reda. Napotkany mężczyzna o afrykańskich korzeniach nie tylko brutalnie wykorzystuje niedoświadczonego chłopaka, ale też zmienia całe jego dotychczasowe życie.

Jarosław Czechowicz, autor bloga Krytycznym okiem, uznał tę książkę za „[…] jedną z mocniej zapadających w pamięć narracji o poszukiwaniach pełnych niepewności oraz o niepewności odnalezienia się tam, gdzie los zmusza do najtrudniejszej z konfrontacji”.

Książkę Historia przemocy w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj

Dni bez końca – Sebastian Barry

Dni bez końca to kolejna powieść autorstwa Sebastiana Barry’ego, dwukrotnego finalisty brytyjskiego Bookera.

Dni bez końca to opowieść, która przenosi czytelników do Ameryki XIX wieku, kiedy kolonizatorzy biorą udział w walkach z zamieszkującymi tam wciąż Indianami. 17-letni bohater, Thomas McNulty wraz ze swoim przyjacielem Johnem Colem biorą udział w wojnie. Traumatyczne wydarzenia sprawiają, że mężczyźni stają się sobie coraz bliżsi.

Niebawem w ich życiu pojawi się mała, osierocona dziewczyna, którą mężczyźni postanawiają przygarnąć i dla której tworzą wspólny dom. Niebawem zaś dojdzie do kolejnych starć – związanych z wojną secesyjną. 

Książkę Dni bez końca w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj.

Blask – Margaret Mazzantini

Blask to nowa powieść autorstwa pisarki Margaret Mazzantini. Przedstawia ona losy dwójki młodych chłopców dorastających na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Guido i Costantino są sąsiadami – mieszkają w jednej kamienicy, jednak piętra, na których mieszkają, wyznaczają ich status społeczny. I sprawiają, że ci chłopcy nie mają prawa nawiązać żadnych relacji, nawet przyjacielskich.

Ich losy na zawsze zmieniają się jednak pod wpływem wyrzuconej przez okno zabawki i jednej dusznej, nastoletniej nocy. I choć losy mężczyzn nierzadko będą się później przecinać, to jednak społeczne konwenanse do samego końca nie dadzą o sobie zapomnieć.

Blask Margaret Mazzantini to trudna lektura pełna kulturowych nawiązań, przedstawiająca problematykę wychowywanych w kulturowych ramach i wzorcach mężczyzn, unieszczęśliwiających nie tylko samych siebie, ale także najbliższych. Mazzantini w słuszny sposób przedstawia losy wielu mężczyzn w wieku średnim o nieheteronormatywnej orientacji, których w młodości wtłoczono w heteroseksualne wzorce.

Książkę Blask w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj.

Tamte dni, tamte noce – Andre Aciman

Ta lista prawdopodobnie okazałaby się niekompletna, gdyby nie hit ostatnich kilku lat, czyli powieść Tamte dni, tamte noce autorstwa Andre Acimana. Proza napisana poetyckim językiem przedstawia historię nastolatka, Elia, który spędza wakacje w swoim domku letniskowym we Włoszech. Jak co roku, do domku docierają także doktoranci, pomagający ojcu chłopaka, profesorowi, w badaniach archeologicznych dotyczących dzieł sztuki. Kiedy do posiadłości przyjeżdża Oliver, cały porządek ulega charyzmie studenta.

Niebawem pomiędzy Eliem a Oliverem nawiązuje się nietypowa relacja, która wkrótce prowadzi do samouświadomienia na temat seksualności i cielesności.

W Polsce powieść znana jest zwłaszcza dzięki filmowi Tamte dni, tamte noce z udziałem Timothee Chalameta oraz Armie go Hammera. Napisana niezwykle zręcznym, ale intrygującym językiem powieść, stanowi ciekawą pozycję w nurcie literatury LGBT+.

Książkę Tamte dni, tamte noce w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj

Spóźnione wyznania – John Boyne

Spóźnione wyznania to pochodząca sprzed paru lat powieść autorstwa bestsellerowego pisarza Johna Boyne’a, mającego na swoim koncie znaną powieść Chłopiec w pasiastej piżamie.

W nowej publikacji Boyne przenosi czytelników do 1919 r. Świat dopiero odbudowuje się po I wojnie światowej, a żołnierze, którym udało się przeżyć na wojnie, powracają do domów. Część z nich nigdy nie zapomni traumatycznych wydarzeń, inni – po powrocie do krajów będą musieli zrealizować obietnice złożone swoim poległym kolegom.

Takiego zadania podejmuje się Tristan, 21-latek, który wyrusza do Norwich, angielskiego miasteczka, by oddać paczkę z korespondencją pannie Bancroft, siostrze żołnierza Willa Bancrofta.

Spotkanie w małej, liczącej wojenne starty w mężach, braciach i ukochanych, miejscowości sprawia, że Tristan ma szansę na rozliczenie się z własną przeszłością. Bolesne rozmowy o Willu sprawiają, że przyjaciel z wojny kolejny raz powraca we wspomnieniach, potęgując ból. A jedynym remedium na problemy, jest powiedzenie o nich głośno.

Spóźnione wyznanie to ciekawie skonstruowana pod względem perspektyw powieść o miłości młodych mężczyzn w czasach zagłady. Nie jest to przyjemny romans, a pogłębiona analiza psychiki jednocześnie wojennego kombatanta i zranionego, cierpiącego mężczyzny.

Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston

Red, White & Royal Blue to z kolei najnowsza propozycja powieści o tematyce LGBT+ skierowana do młodzieży, a nagradzana m.in. przez znane magazyny takie jak Vogue czy Vanity Fair. 

Publikacja autorstwa Casey McQuiston to nietypowy romans młodzieżowy, który przedstawia miłosną relację tworzącą się pomiędzy synem prezydentki USA Alexem a walijskim księciem Henrym.

Wszystko zaczyna się w czasie angielskiego wesela na dworze królewskim, kiedy to z powodu kłótni, dwójka nastolatków przypadkiem ląduje w… ogromynm weselnym torcie, co oczywiście zwraca uwagę mediów. 

By zażegnać wizerunkowy kryzys, PR-owcy obu rządów wymyślają ustawkę. Skłóceni nastolatkowie mają wspólnie spędzić czas, by opinia publiczna pewna była, że są przyjaciółmi, a nie skłoconymi zaciętymi wrogami. Wspólne zdjęcie na Insta i przypadkowe zdjęcia paparazzi do brukowaca zrobione w czasie spaceru po parku z kumplem wystarczą, by pozbyć się międzynarodowej afery. Do czasu, kiedy okazuje się, że wymyślona przez speców od marketingu zagrywka przeradza się w… uczucie. 

Jednak czy romans syna prezydentki oraz potencjalnego następcy tronu równie dobrze wypada w mediach, co ich przyjaźń? Chłopcy będą musieli ukryć własne uczucia, jednak czy dadzą radę to zrobić? 

Książka Red, White & Royal Blue chociaż nie jest książką „problemową”, to jednak jest przyjemną i niezwykle zabawną lekturą dla młodzieży. Niewymuszony humor oraz nowe spojrzenie na literaturę z nurtu New Adult i LGBT jest tym, co wyróżnia prozę Casey McQuinston. 

Książkę Red, White & Royal Blue w dobrej cenie kupić można m.in. tutaj

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje