Dni bez końca

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328060142
Liczba stron: 288

Ocena: 6 (1 głosów)

Głośna, przejmująca powieść dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera, za którą otrzymał prestiżową Costa Award, po raz drugi w karierze!

Siedemnastoletni Thomas McNulty w latach 50. XIX wieku przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z ogarniętej plagą głodu Irlandii. Zaprzyjaźnia się z Johnem Colem, obaj zaciągają się do armii i biorą udział w wojnie z Indianami. Dramatyczne wydarzenia zbliżają mężczyzn do siebie. Przygarniają dziewczynkę z indiańskiego plemienia i jako rodzina zamieszkują z dala od cywilizacji. Jednak nadciągająca wojna secesyjna szybko się o nich upomina...

Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata w historii Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zdumiewająco pięknym, lirycznym językiem - wszystko to sprawia, że nową powieść wybitnego irlandzkiego pisarza uznano w świecie anglosaskim za jedno z największych wydarzeń literackich 2017 roku.

Tagi:

Kup książkę Dni bez końca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dni bez końca

Skusiłam się na nią ze względu na nominację do nagrody Bookera.

I powiem Wam, że ja już po pierwszej stronie wiedziałam, że to będzie dla mnie prawdziwa uczta literacka. Jest w ciekawy nietypowy sposób napisana. W stylu gawędziarskim, prosto, bez dialogów i ma ciekawe porównania, jakbym miała cytować to bym musiała chyba prawie całą książkę przepisać. Jestem pod wrażeniem kunsztu tłumacza, odwalił niezłą robotę!

Wiem, że nie każdemu tematyka tej książki przypadnie do gustu, ja nie mam żadnych uprzedzeń więc nie mam z nią problemu.

Historia jest opowiadana z perspektywy siedemnastolatka Thomasa McNulty’ego Irlandczyka, który uciekł przed głodem do Stanów Zjednoczonych i poznał tam też Johna Cole’a. Trafili do Daggsville, gdzie byli sami mężczyźni i tam zostali najęci do przebieranych tańców. Tańczyli przebrani jako kobiety i z braku kobiet budzili zachwyt, lepsze to niż nic. Później trafili na okrutną wojnę Secesyjną. Po wielu zawirowaniach wojennych adoptowali Indiańską dziewczynę Winonę i byli niczym pełnoprawna rodzina.

To momentami okrutna wojenna historia, momentami westernowska i z dawką czarnego humoru. Porusza ogrom trudnych tematów: rasizm, homoseksualizm, transeksualizm, okrucieństwo wojny, pogrom Indian, nienawiść i miłość, poszukiwanie własnego miejsca na ziemi i wiele innych.

Link do opinii
Inne książki autora
Po stronie Kanaanu
Sebastian Barry0
Okładka ksiązki - Po stronie Kanaanu

Lilly Bere, osiemdziesięciodziewięcioletnia irlandzka emigrantka, pogrążona w żałobie po śmierci ukochanego wnuka, wspomina swoje burzliwe życie. Urodziła...

Tajny dziennik
Sebastian Barry0
Okładka ksiązki - Tajny dziennik

Roseanne McNulty dożywa swoich dni w szpitalu psychiatrycznym, w którym została umieszczona przed kilkudziesięcioma laty jako młoda kobieta. Szpital jest...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje