Trafny wybór

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd.

Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie?

Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.

"Trafny wybór" to najbardziej osobista książka J.K. Rowling. Można w niej odnaleźć wiele wątków autobiograficznych. Już wcześniej podczas pisania serii o Harrym Potterze Rowling zaznaczała, że niektórzy bohaterowie mają swoje pierwowzory, jednak to w najnowszej powieści pisarka ujawnia różne szczegóły z własnego życia.

Informacje dodatkowe o Trafny wybór:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-15
ISBN: 978-83-240-2146-8
Tytuł oryginału: The Casual Vacancy
Tłumaczenie: Anna Gralak
Ilustracje:Joel Holland/Debra Hurford Brown

Kup książkę Trafny wybór

Trafny wybór - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ew
Ew
Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

J. K. Rowling uwielbiam od dziecka, od chwili, kiedy mama zabrała mnie do kina na Harry'ego Pottera i Kamień Filozoficzny. Potem nadeszły kolejne filmy, wreszcie książki, aż utonęłam w potterowskim świecie fanfiction. Po efekty zapraszam tu  ("auto"reklama dźwignią handlu).

Po pojawieniu się informacji o nowej powieści Rowling, tym razem skierowanej ku grupie dorosłych czytelników, niemal pobiegłam do księgarni. Niemal, bo tak naprawdę kupiłam ją z lewej ręki, po taniości. ;) Nieważne, liczy się treść.

Co więc przedstawia Trafny wybór?

Historię niewielkiego miasteczka Pagford, gdzie każdy mieszkaniec otrzymał konkretną rolę: sklepikarz, żona, dyrektor, mąż, matka, uczeń czy radny. Radny, który niespodziewanie umiera, co skutkuje powstaniem tymczasowego wakatu. I tu zaczynają się schody, bo kandydatów jest wielu, a miejsce jedno. Oprócz czysto politycznych rywalizacji dostrzegamy też inne, typowe dla zwykłych ludzi, problemy. Szkolne niepowodzenia, pierwsze miłostki, matka-ćpunka, samookaleczanie... początki pedofilii

Rowling ładnie snuje opowieść. Im dalej w las, tym więcej dostrzegamy i robi się ciekawiej. Nie zraźcie się, ale przez pierwsze 200 stron historia jest nudna jak flaki z olejem. Akcja zaczyna się powoli, jednak kiedy wybuchnie, to na całego. Będziecie chłonąć każdą kartkę i każde słowo, obiecuję.

Czy Rowling dobrze spisała się jako pisarka dla dorosłych? Nie wiem. Wiem za to, że nie był to "drugi" Potter. Sięgnę później po jej inną serię, napisaną pod pseudonimem Roberta Galbraitha, Wołanie kukułki. Ciekawe, czy mnie przekona?

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 2017 - 52 książki,

Chociaż akcja toczy sie wokól wyborów nowego radnego, na miejsce nagle zmarłego Barry'ego Fairbrother'a, proponuję czytelnikom skupić się na fragmentach dotyczących Krystal Weedon. Poza tym mamy tu typowy przekrój miasteczka: mężczyznę z natręctwami, narkomankę i alkoholiczkę, zagubioną aczkolwiek zbuntowaną młodzież, interesy na boku i wiele innych spraw. Słowem kawał życiowej lektury i choć nieufnie podchodziłam do książki autorki Harry'ego Pottera, to zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jestem wielką fanką "Harry'ego Pottera", zarówno książek, filmów jak i wszystkiego co z nim związane. Nic więc dziwnego, że byłam w siódmym niebie, gdy dostałam "Trafny wybór" w swoje ręce. Choć chyba zrobiłam to dość późno, zważywszy na to, że książka została napisana kilka lat temu. Naprawdę oczekiwałam czegoś wielkiego, na miarę serii o czarodzieju, niestety bardzo się rozczarowałam. Książka ogólnie nie jest zła, i może nawet spodobałaby mi się bardziej gdyby nie kilka naprawdę irytujących wad. Po pierwsze zawsze uważałam J.K. Rowling za pisarkę, która nie potrzebuje wulgaryzmów itp., aby napisać świetną książkę. A "Trafny wybór" jest wręcz przeciwieństwem tej teorii. Rozumiem, że autorka posłużyła się tu takim językiem, aby bardziej uwiarygodnić fabułę, ale wydaje mi się, że to nie jest w jej stylu i przez to wypada dość sztucznie. Po drugie zakończenie. Jest zdecydowanie za krótkie i moim zdaniem brakuje w nim wielu istotnych informacji o niektórych bohaterach. No i fabuła. W gruncie rzeczy akcja książki nie jest zła, ale też nie jest zbyt dynamiczna. Teraz może coś o zaletach. Głównym plusem jest styl i język autorki. Nawet jeśli fabuła książki nie była zbyt zachęcająca to i tak nie mogłam się od niej oderwać. Zastanawiam się dlaczego pani Rowling zdecydowała się na napisanie takiej książki, o tematyce, która moim zdaniem, zupełnie do niej nie pasuję. I jedyne co mi przychodzi na myśl, to to, że po prostu chciała być autorkę nie tylko jednej serii. Choć jestem pewna, że to "Harry Potter" pozostanie jej najbardziej kojarzonym i podziwianym dziełem. Mam w planach przeczytać też inne książki Rowling, i mam nadzieję, że okażą się lepsze od "Trafnego wyboru". W skrócie gdyby autorem książki była inna osoba, można by ją uznać nawet za bardzo dobrą, ale w związku z tym, że napisała ją pani Rowling, oczekuję się od jej powieści dużo więcej, a pisarka nie sprostała tym wymaganiom i oczekiwaniom.
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Osobiście jestem rozczarowana powieścią dla dorosłych J.K.Rowling.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2016-05-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Opowieść zaczyna się w chwili śmierci Barry'ego Fairbrothera. Niby był zwykłym urzędnikiem, a jednak po jego śmierci zapanował swego rodzaju chaos w spokojnym dotąd Pagford. Wypływają od lat skrywane tajemnice, żony zaczynają walczyć z mężami, dzieci z rodzicami, uczniowie z nauczycielami. Niewiarygodne, do czego posuną się ludzie by zdobyć nieco władzy. Raczej zmęczyłam niż przeczytałam tę powieść. Nie można autorce odmówić wnikliwości, z jaką studiuje psychiki swoich bohaterów, ale robi to w mało ciekawy sposób. Nie łatwo jest odczuć atmosferę małego brytyjskiego miasteczka, choć jest ono obszernie opisane, pod tym względem broni się jedynie Fields, prawdopodobnie ze względu na charakter. Książkę czyta się powoli, często bez emocji, choć są momenty, dla których warto ją dokończyć.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-12-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
"Trafny wybór" był dla mnie lekturą smutną, pokazującą brutalną stronę ludzi, biedę, która zmusza do najgorszego, nienawiść wśród najbliższych osób, kłamstwa, dążenie do władzy w sposób "nieczysty", a wszystko to dzieje się za sprawą śmierci jednego człowieka, który stał na czele miasteczka, który decydował o jego losach, był oparciem dla słabszych, pokazywał im właściwą drogę, dbał o potrzebujących.
Avatar użytkownika - eti
eti
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Po książkę ,,Trafny wybór" sięgnęłam zachęcona przez miejsce, w którym toczy się akcja powieści. Wydawałoby się, że Pagford jest daleko, ale z uwagi na to, że sama mieszkam w małym mieście liczyłam na to, że odnajdę wiele podobieństw i wcale się nie pomyliłam. J.K. Rowling w zabawny sposób pokazuje mentalność ludzi, ich przywary, ale również marzenia i tęsknoty. Temat władzy, chęci jej posiadania jest pierwszoplanowy. Bohaterowie walczą między sobą o ,,stołek" , który w małym mieście daje większy prestiż niż gdziekolwiek indziej. To dzięki tej walce jesteśmy świadkami obnażania się tej ciemnej strony człowieka. Bardzo interesujące w powieści są kreacje kobiet. To żony, matki, babki, córki i jak to bywa w życiu wielokrotnie w ciszy znoszące to co daje im los. W tle głównych wydarzeń pokazany jest bunt tych kobiet na los, który zgotowali im mężowie, kochankowie, córkom matki itd. Książka porusza trudne tematy życia codziennego, ale została przyprawiona dowcipem i lekkością, że sama się czyta i myślę, że na długo pozostanie w pamięci.
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Akcja toczy się w Pagford, małym miasteczku, gdzie każdy z każdym się zna, a plotki szybko się rozchodzą. Niespodziewanie umiera Barry, radny gminy, wywracając tym miasteczko do góry nogami. Trwa walka kto ma zająć jego miejsce. Na jaw wychodzą ukryte tajemnice mieszkańców, powstają konflikty rodzinne i spekulacje między mieszkańcami. Powieść pokazuje, jak daleko człowiek może się posunąć w swoich zamiarach... Nie wiem czy bym sięgnęła po tę książkę, gdyby nie znane nazwisko. Mnie osobiście średnio się podobała, aż trudno uwierzyć, że ta sama autorka napisała Harrego Pottera.
Avatar użytkownika - MArtT
MArtT
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Szczerze mówiąc początkowo książka mnie nudziła. Zastawiałam się nawet czy dać sobie z nią spokój. Wielość wątków i bohaterów była trochę zbyt wielka ale może też dlatego, że sięgałam po nią tylko co jakiś czas. Zaciekawiła mnie historia Krystal i jej rodziny. Potem wciągnął mnie wątek Andrew i jego rodziny. Czytając kolejne strony czekałam na dalsze ich losy. Z czasem zaciekawiły mnie wszystkie historie a wątki i bohaterzy połączyły się w spójną całość. Gdzieś w połowie już nie mogłam oderwać się od książki a po jej skończeniu wystąpił tak zwany kac;) Polecam książkę. Autorka świetnie wchodzi w świat poszczególnych bohaterów pokazując ich problemy i świat z punktu ich widzenia. Szczególnie spodobały mi się wątki dotyczące Krystal i Andrew. Świat nie jest taki płytki, jak czasem nam się wydaję, a każdy niesie swój krzyż.
Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
To obyczajowa opowieść o mieszkańcach małego, angielskiego miasteczka. Rozpoczyna się przykrym wydarzeniem - śmiercią znanego i powszechnie szanowanego radnego Barry'ego Niespodziewanie wpływa to na wszystkich mieszkańców w tak zróżnicowany sposób, że aż trudno uwierzyć. Pagford to malownicza miejscowość, w której wszyscy się znają. Plotki rozchodzą się tutaj z prędkością światła. Nie dziwi więc, że wiadomość o nagłej śmierci Barry'ego obiega lokalną społeczność migiem. Zasmuca jego przyjaciół, ale dla jego politycznych oponentów otwiera nowe możliwości. Bo mimo całego swego uroku Pagford skrywa w sobie brzydki sekret w postaci osiedla Fields - pełnego różnego rodzaju degeneratów, ćpunów, przestępców i nade wszystko zaniedbanych trawników. W tej politycznej wojnie o odłączenie Fields, bierze udział zaskakująco wiele postaci, a wszystkie są tak wyraziste jakby namalowane czystym pigmentem. Jak dla mnie portrety bohaterów są naprawdę świetne! Nikt tu nie jest kryształowy i każdy skrywa jakiś sekret. Jednych bohaterów, lubimy, kibicujemy im, inni są irytujący albo budzący odrazę. A każdy jest inny. Między postaciami, tak jak i w życiu, występują przedziwne relacje i powiązania. Wchodzimy w nie, jak w pajęczą sieć. Jedne wydarzenia i osoby wpływają na inne, te na kolejne i tak dalej aż w nieskończoność. I to mi się zdecydowanie najbardziej podobało w książce. Taki mini efekt motyla, jakby śmierć Barry'ego popchnęła niewidzialne kostki domina, które oplatały całe Pagford. ,,Trafny wybór" bardzo mnie wciągnął. Przeczytałam przysłowiowym jednych tchem. To dobrze opowiedziana opowieść, trzymająca delikatnie w napięciu. Lekka, ale też niegłupia, trochę do przemyślenia. Przede wszystkim dobra rozrywka. Polecam!
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kiedy umiera Barry - radny małego angielskiego miasteczka Pagford, zaczyna się walka o władzę. Punktem zapalnym radnych jest osiedle Fields, gdzie mieszkają ludzie z problemami, tzw. "margines". Fields stało się częścią Pagford praktycznie przez przypadek, kiedy to rozbudowywało się sąsiednie Yarvil, a pewien człowiek sprzedał pod osiedle swoją ziemię, leżącą na terenie Pagford. Część radnych chce, aby odłączyć Fields od Pagford, bo psuje ono wizerunek i wysysa pieniądze z idealnego, spokojnego miasteczka, w którym mieszka idealna klasa średnia. Idealna tylko w swoim mniemianiu jak się okazuje, bo trudno znaleźć tu pozytywnego bohatera, a jest ich (o zgrozo!) aż kilkunastu. Książka dobra, ale nie świetna. Długo się rozkręca i dopiero gdzieś koło połowy się wciągnęłam i poczułam, że znam już bohaterów. Duża ich liczba sprawia, że żaden nie jest wystarczająco wyrazisty, żeby pociągnąć powieść.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Szczerze mówiąc po autorce przygód małego czarodzieja, które pokochałam od razu, gdy tylko wpadł mi w ręce pierwszy tom spodziewałam się czegoś więcej. No cóż, zawiodłam się, gdyż "Trafny wybór" w ogóle nie przypadł mi do gustu. Czytałam bardziej z musu niż z przyjemności, gdyż nie lubię zostawiać niedokończonych powieści. Ni to kryminał, ni dramat. Bohaterowie sztywni jakby co najmniej połknęli sztyl od miotły. Z żadnym się nie "zaprzyjaźniłam" a to, co działo się po śmierci Barry'ego zakrawało na ironię.
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2014-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bardzo ciekawa powieść pani J.K. Rowling, która utwierdza czytelnika w przekonaniu, że potrafi pisać nie tylko fantastyczne powieści dla dzieci. Polecam!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-06-09, 52 książki 2014,
Gdyby nie nazwisko autorki, nawet nie skończyłabym czytać. Nie jestem fanem serii o czarodzieju, ale mam szacunek do tego, jak dobrze książki te zostały napisane. Ciężko mi to samo powiedzieć o tym utworze. Przerost formy nad treścią.
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Sama nie wiem, co sprawia, że "Trafny wybór" jest tak pociągającą lekturą. Powieść wżera się w podświadomość całkiem niepostrzeżenie. Zaczynając czytać dość niechętnie, wciąż pozbawiona entuzjazmu ok setnej strony, nagle spostrzegam, że znajduję się u kresu i, o dziwo, mam ochotę zaczynać od początku. Książka z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, dlatego trzeba podejść do niej ostrożnie. Jednak każdemu, kto nie boi się szeroko pojętej literackiej panoramy społeczno-obyczajowej, książka dostarczy wyjątkowej i dość osobliwej przyjemności.
Avatar użytkownika - czytambolubie
czytambolubie
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Niestety, ale książka mnie nie zachwyciła. Sama historia nie jest zła, ale książka bardzo się dłuży. Bohaterowie niby zróżnicowani, a tak naprawdę wszyscy do siebie podobni - nastawieni tylko na własne korzyści. Jedyną postacią, do której mogłabym żywić sympatię jest nieżyjący już Barry. Problemy poruszone w książce są ważne ale, czy ta książka naprawdę motywuje do dłuższej refleksji? Motywuje do działania? Nie sądzę.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-03, posiadam,

Wiem, że nie wszyscy zaczytywali się książkami o Harrym Potterze, ale chyba każdy wie, kim jest Joanne Kathleen Rowling. Jej ogólnoświatowy, spektakularny sukces nie przeszedł niezauważony, razem z jej sławą i fortuną. Nikogo więc nie zdziwił fakt, że na wieść o nowej powieści spod jej pióra, świat czytelniczy zaczął wręcz buzować z ciekawości. Bo to dla dorosłych, bo to TA Rowling, bo co ona mogła jeszcze stworzyć, bo przecież jest bogata, to po co jej dalej pisać (tak, takie głosy też się pojawiały). Przyznam, że i ja jako osoba, która prawie się wychowała na serii o młodym czarodzieju, czekałam niecierpliwie na premierę ,,Trafnego wyboru”. Gdy tylko w księgarni ujrzałam czerwono-żółty tom z charakterystycznym krzyżykiem, nie pozostało mi nic innego, jak tylko go zakupić i przenieść się do świata wykreowanego przez pisarkę.

Co tam zastałam? Śmierć, zabójczą ilość plotek, samookaleczanie, narkotyki, przemoc, seks, romanse, znów plotki, ludzką głupotę, slang i przekleństwa, od których puchną uszy, sekrety, które mogą zniszczyć niejedno życie, a wszystko to w przesłodkiej scenerii małego, uroczego miasteczka Pagford.

Muszę przyznać, że nie tego się po J. K. Rowling spodziewałam. Fakt, zarzekałam się, że podejdę do tej powieści, jak do debiutu, wyrzucając z głowy poprzednie osiągnięcia, ale i tak wyrwanie z magicznego świata i zderzenie z betonowym chodnikiem Pagford było dość… wstrząsającym przeżyciem.

Przyznam szczerze, że początkowo lektura książki szła mi jak po grudzie. Nie mogłam się wciągnąć, a mnogość nazwisk wcale mi tego nie ułatwiała. Rozpoczęcie powieści, poza śmiercią Barry’ego Fairbrothera nie zapowiadało się szczególnie ekscytująco. Całe szczęście, że nie mam w zwyczaju porzucania dopiero co rozpoczętych powieści, bo po pewnym czasie akcja nabrała tempa, a ja zaczęłam pożerać kolejne strony, chcąc się dowiedzieć, co stanie się z bohaterami.

Bohaterów, co trzeba przyznać, na kartach książki jest co niemiara. Poznajemy chociażby wdowę po zmarłym, Mary Fairbrother i czwórkę jej dzieci; następna jest rodzina Price - Simon, jego żona Ruth oraz synowie Andrew i Paul. Mollisonowie składają się z Samanthy, Milesa, ich córek Lexi i Libby oraz seniorów Howarda i Shirley. Nie można zapomnieć o państwu Wall, Colinie i Tessie oraz ich synu Stuarcie. Rodzina Jawanda ma pięciu członków: Parminder i Vikrama, Jaswanta, Sukhvinder i Rajpala. Pośród nich próbuje odnaleźć się Krystal Weedon, córka narkomanki imieniem Terri, która praktycznie sama wychowuje swojego młodszego, niespełna czteroletniego brata Robbiego. Niech was jednak nie zwiedzie ta lista – to i tak nie są wszyscy bohaterowie.

Przez większą część książki akcja toczy się dość nieśpiesznie, autorka daje nam czas na zapoznanie się z postaciami, relacjami pomiędzy nimi oraz problemami, z jakimi się borykają. Przeskakujemy z domu do domu, z osoby na osobę, zyskując tym samym coraz wyraźniejszy obraz Pagford. Przy okazji poznajemy język, jakim się posługują. Rozszyfrowanie slangu mieszkańców Fields czasem przyprawiało mnie o ból głowy, ale mimo to uważam to za rewelacyjny zabieg, który pomaga uchwycić różnicę pomiędzy poszczególnymi bohaterami.

Jeśli chodzi o wspomnianą w opisie powieści wojnę wszystkich ze wszystkimi, to najjaskrawiej według mnie przedstawia się konflikt na linii dorośli – nastolatki. W obliczu wszystkich problemów oraz sekretów wychodzących na jaw, walka ,,o stołek” w Radzie jest zepchnięta na n-ty plan. Pisarka nie oszczędza swoich bohaterów, obnażając ich wady i sekrety. Szydzi przy tym z głupoty i krótkowzroczności niektórych. Tak oto tyran i despota terroryzuje własną rodzinę, jednocześnie drżąc przed tym ,,co powiedzą ludzie?!”. Osoby nie mające pojęcia o pracy z uzależnionymi chcą zamknąć klinikę odwykową ,,bo im się nie opłaca”, nie bacząc na leczących się w niej ludzi. I ci nieszczęśni rodzice, który biadolą, że nie znali swoich dzieci, choć wcześniej komunikowali się z nimi wyłącznie za pomocą wrzasku. Dzieciaki, traktowane przez swoich rodziców jak śmieci, w końcu pękają i decydują się na podjęcie desperackich kroków, które wywracają życie mieszkańców Pagford do góry nogami. Trzeba przyznać, że wizerunek dorosłych w tej powieści nie nastraja optymistycznie. Są bezmyślni, aroganccy, egoistyczni i ograniczeni. Wiedzą doskonale co się dzieje w sąsiada za płotem albo kto się potknął wczoraj przed sklepem, ale nie widzą tragedii rozgrywającej się pod ich dachem. Ich dzieci z kolei próbują zwrócić na siebie uwagę na rozmaite sposoby, próbując ,,naprawić” swoje rodziny. Nie znaczy to, że są bez wad, sięgają po narkotyki, alkohol, znęcają się nad innymi i również przyczyniają się do tragedii, ale jest ona raczej skutkiem właśnie tej rodzicielskiej ,,nieobecności”. Finalnie to właśnie nastolatki okazują się dojrzalsi niż ich rodzice, którzy mogli zapobiec nieszczęściu, gdyby byli mniej skupieni wyłącznie na sobie.

Autorka portretuje świat, który dobrze znamy a do którego nie zawsze chcemy się przyznać. Nieszczęście, które dla jednej rodziny jest źródłem tragedii, dla reszty świata jest źródłem plotek. Ważniejsze od tego, jak się czują najbliżsi, są makabryczne szczegóły, świadkowie i to, kto pierwszy puści informacje w obieg. Po śmierci Barry’ego chociażby, rozpoczyna się wyścig kto komu szybciej i dokładniej zrelacjonuje przebieg jego śmierci. Nagminny jest również brak szczerych rozmów, które są zastępowane przez szykany, jak ,,cudownie” ukazano to na przykładzie rodziny Simona czy Parminder. Dostaje się również ,,wyższym sferom” za to, że obracają ludzkie tragedie w abstrakcyjne pojęcia, którymi mogą się przerzucać podczas wyborczych debat i mam tutaj na myśli wątek Krystal Weedon. Niewiele jest osób, które dostrzegają jej dramat i próbując naprawdę pomóc. Przez resztę świata jest uznawana za głupią, wulgarną ,,dziewuchę” i spychana na margines. Jest sądzona po swoim zachowaniu, ale mało kto zastanawia się, co sprawia, że ona zachowuje się tak, a nie inaczej.

,,Trafny wybór” ma ambicję być paskiem, którym społeczeństwo dostanie po tyłku. Całkiem nieźle się w tej ambicji realizuje, to muszę przyznać. Ukazuje hipokryzję oraz ,,piekiełko” międzyludzkie w całej ich glorii i chwale. Czy sięgnięcie po tę książkę było trafnym wyborem? Myślę, że tak. Rowling udowodniła, że potrafi dobrze pisać i trzymać w ryzach wielowątkowość powieści. Stworzony przez nią świat jest wręcz boleśnie wiarygodny tak samo zresztą, jak i postacie. Fanom Rowling nie muszę tej powieści polecać, bo zgaduję, że sięgną po nią chociażby z czystej ciekawości; niezdecydowanym z kolei radzę spróbować się przełamać i po ,,Trafny wybór” sięgnąć, bo książka jest zdecydowanie ciekawsza niż wskazywałby na to jej opis.

Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
"Trafny wybór" to książka którą chciałam przeczytać już od dawna. Kiedy więc natrafiłam na nią w bibliotece wypożyczyłam ją bez wahania. Sama nie wiem jakiego rodzaju opowieści się spodziewałam - może magicznej historii w stylu Harry'ego Pottera tylko dla dorosłych? Ta książka w przeciwieństwie do przygód młodego czarodzieja jest całkowicie rzeczywista i realna. Historia osadzona w miasteczku Pagford to opowieść o stosunkach międzyludzkich, władzy, miłości i pragnieniach ludzi w różnym wieku. Mimo początkowego sceptyzmu wobec tej powieści spodobała mi się po przeczytaniu kilku rozdziałów i zaciekawiła. Wnioski jakie nasuwają się po jej przeczytaniu to przede wszystkim to żeby w życiu zwracać uwagę na problemy innych ludzi, bo czasami nasza obojętność może doprowadzić do katastrofy.
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka zupełnie inna od Harrego Pottera, ale mimo to autorka mnie nie zawiodła. Udowodniła, że jest doskonałym obserwatorem tego co ją otacza. Trafny wybór to powieść o tym jak śmierć jednego człowieka może zmienić życie mieszkańców Pagford. Jest to historia kilku rodzin, każda z nich inna, ale ciekawa. Ta powieść zdecydowanie skłania człowieka do refleksji nad otaczającym go światem. Polecam!
Avatar użytkownika - candylove27
candylove27
Przeczytane:2013-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,

Trafny wybór, jeżeli miałabym być szczera, nie należał do tych książek, które miałam w planach. Nie wyczekiwałam na jej premierę ani nie byłam ciekawa, co autorka znanej wszystkim serii o młodym czarodzieju, może napisać dla dorosłych czytelników. Jednak, kiedy utwór o czerwono – żółtej okładce dostałam w prezencie, moja ekscytacja sięgnęła zenitu i ... muszę przyznać, że musiałam szybko zapoznać się z tym, co ona w sobie ukryła. A to nie było takie proste, po pierwsze brak czasu, a po drugie... strasznie opornie szło mi poznawanie treści, ale o tym za chwilkę.

Nie czytałam Harry'ego Potter'a, nigdy nie chciałam się znaleźć w Hogwarcie. Także nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po J.K. Rowling i jej stylu. Teraz wiem, że jest to kobieta, która potrafi stworzyć wielowątkową i wielopokoleniową historię, którą się śledzi z ogromnym zainteresowaniem. Trafny wybór nie jest prostą w odbiorze opowieścią o małym miasteczku Pagford, tylko poruszającą i zawierającą w sobie ogrom problemów ludzkich. Tutaj każda postać ma inne cechy charakteru, jest oryginalnie przedstawiona. Każda rodzina ma swoje problemy i tajemnice skrywane skrzętnie przed sąsiadami. W tym miasteczku wszyscy się znają i na pozór lubią, gorzej jednak, kiedy ten pozór zostaje zerwany i następuje chaos.

Śmierć Barry'ego sprawiła, że Pagford przeszło rewolucję i straciło spokój. Ludzie zaczęli się ze sobą kłócić, rodziny oraz małżeństwa straciły swoją spójność, młodzież nie mogła porozumieć się zarówno ze swoimi rówieśnikami jak i rodzicami. A to wszystko przez chęć zajęcia stołka w Radzie Miasta, który zwolnił Barry przez swoją nieoczekiwaną śmierć. Bardzo długo przymierzałam się do napisania swojej opinii na temat tej książki. Nie wiedziałam jak mam ogarnąć wszystko to, co wydarzyło się w Trafnym wyborze, a naprawdę wiele wrażeń i zwrotów akcji autorka zagwarantowała swoim czytelnikom. Stwierdziłam jednak, że nie będę omawiać każdej występującej tutaj postaci, bo znając siebie, odkryłabym przed Wami zbyt wiele szczegółów. Zaletą tej powieści z pewnością jest narracja, obserwujemy wydarzenia z perspektywy wielu osób, zgrabnie wnikamy w ich myśli a także poznajemy ich przeszłość. Styl autorki jest przystępny, prosty, jednak tematycznie lektura nie jest już taka prosta [powtórzenie zamierzone]. Posiada w sobie wiele społecznych i międzyludzkich problemów, przez które nie łatwo jest nam przebrnąć. Zostaje nam przedstawionych wiele barwnych i specyficznych ludzi o różnych, acz trudnych charakterach.

Myślę, że przed sięgnięciem po książkę J. K. Rowling należy wymazać z pamięci fakt, że to bestsellerowa autorka serii dla młodzieży. Jest to jej nowe dzieło, które należy odebrać całkowicie inaczej, nie przez pryzmat jej znanego i popularnego cyklu. Trafny wybór, to nie była dla mnie zbyt łatwa lektura, były momenty, w których się męczyłam i irytowałam, ale to tylko dlatego, że wczułam się w historię przedstawioną przez pisarkę. Nie żałuję sięgnięcia po ten tytuł, ciągle przypominają mi się niektóre sceny z książki, o których z pewnością szybko nie zapomnę. Osobiście polecam tę powieść, sądzę, że dla Was też to będzie trafny wybór

Avatar użytkownika - coolmamma
coolmamma
Przeczytane:2014-01-15,

Barry Fairbrother nie żyje. No cóż, ludzie umierają. Umierają codziennie, w każdej godzinie, minucie i sekundzie. Życie toczy się dalej. Nikt jednak nie mógł się spodziewać, że śmierć jednego człowieka będzie katalizatorem tak wielu, czasem dramatycznych zdarzeń w niemal sielankowym dotąd Pagford. Nikt nie spodziewał się, że śmierć Barre’go zmieni wszystkich i nic już nie będzie takie jak dawniej. Jedni dorosną, inni tylko spoważnieją, jeszcze inni po prostu przejrzą na oczy. Najpierw jednak przejdą przez małomiasteczkowy czyściec. Skrywane dotąd głęboko tajemnice ujrzą światło dzienne a brudy zostaną wyprane na widoku publicznym.

Barry Fairbrother, szacowny członek rady gminy, umarł tragicznie i całkowicie niespodziewanie a Pagford urodziło się do nowego życia. Nic bowiem w przyrodzie nie ginie i ktoś musi zająć zwolnione stanowisko, zwłaszcza, gdy jest to stanowisko w samej radzie gminy a ją toczy wewnętrzna, wyniszczająca wojna o władzę, wpływy i małomiasteczkowe stawianie na swoim.

Fields. Fields to słowo klucz, to zapalnik wszelkich niesnasek i waśni. Znienawidzone Fields z jego znienawidzonymi mieszkańcami to miejsce odrażające dla klasy średniej Pagford. Fields to pole bitwy pomiędzy zwolennikami jego odłączenia się od miasteczka a tymi, którzy za wszelką cenę chcą, by pozostało częścią Pagford i lokalnej społeczności. Czas zatem rozpocząć wyścig i zdobyć władzę!

Walka o władzę i miejsce Fields na mapie to jednak tylko pretekst, by pokazać pełnię stosunków społecznych w kraju królowej Elżbiety II, z dala od wielkomiejskiego Londynu, na  prowincji takiej jak Pagford. Poznajemy mieszkańców z całą feerią ich przywar. W powieści J. K. Rowling mamy wszystko, co moglibyśmy sobie wyobrazić o angielskich mieszkańcach małych miasteczek. Plotki, knowania, fałszywe uśmiechy i "dobre rady" to tu codzienność. A jednak po trosze lubimy tych wszystkich okropnych drobnomieszczańskich obywateli Pagford. Zwłaszcza tych młodszych – Andrew, Fatsa, Gai'ę, Sukhvinder i Krystal (a może Krystal najmocniej). Mają swój niezaprzeczalny urok.

W książce J. K. Rowling dużo jest stron, bohaterów i ich historii. Każdy ma coś do powiedzenia. Każdy kryje w sobie jakąś opowieść i tajemnicę. W gruncie rzeczy niewiele się w powieści dzieje. Wszystko kręci się wokół wyborów. Nie, wszystko kręci się wokół codzienności mieszkańców takiego miejsca na ziemi jak Pagford. I to sprawia, że dobrze się „Trafny wybór” czyta.

Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Rowling w nowym wydaniu - w dalszym ciągu zaskakuje. Opowieść o drzemiącej w każdym z nas żądzy władzy oraz jej skutkach. Autorka pokazała w "Trafnym wyborze" niezmiernie zawiłe, skomplikowane relacje międzyludzkie. Jak się odnaleźć w takim świecie? Kto jest dobry, a kto jest zły? Nie wierzcie pozorom. Poznajcie bohaterów głębiej. Pierwsze wrażenie nie zawsze jest trafne.
Avatar użytkownika - reniuchna
reniuchna
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam, pożyczone,
skłania do przemyśleń, a o to w sumie w książkach powinno chodzić, polecam
Avatar użytkownika - Maryanna
Maryanna
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Jako absolutna fanka książek o Harrym Potterze musiałam w końcu przeczytać pierwszą powieść J.K. Rowling dla dorosłych. I przyznam, że właśnie ta sympatia do bohatera stworzonego przez autorkę podtrzymała moją decyzję o przeczytaniu "Trafnego wyboru" i pomogła przebrnąć przez pierwszą część książki. Powieść zaczyna się od gwałtownej śmierci, i choć nie jest ona wynikiem morderstwa, wzbudza sporo skrajnych emocji w mieszkańcach miasteczka Pagford. Powoli dowiadujemy się, skąd te emocje. Rowling przedstawia plejadę bohaterów, mniej lub bardziej powiązanych ze sobą. Przez prawie 200 stron powieści zastanawiałam się, kiedy zacznie się coś dziać? Potem nitki wiążące bohaterów są coraz bardziej widoczne, akcja nabiera tempa, wciąga czytelnika, żeby dojść do kulminacyjnego, tragicznego finału. Dużo tu przemocy, bezsilności, pogardy, rozpaczy, beznadziei, niespełnionych pragnień. A wszystko na tle angielskiego miasteczka na prowincji. Uważam, że zdecydowanie warto przejść przez ten może za bardzo rozciągnięty początek, żeby przeczytać tę powieść.
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-09-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Trup na pierwszej stronie Po niebywałym sukcesie siedmiu tomów przygód Harrego Pottera, J.K.Rowling zapowiedziała, że zamierza zająć się powieścią dla dorosłych. Jak zapowiedziała, tak zrobiła. Można się spodziewać, że pierwszymi czytelnikami nowej powieści będą ci sami ludzie, którzy z wypiekami na twarzy zaczytywali się w opowieści o młodym czarodzieju. W końcu kiedyś musieli dorosnąć. No cóż, choćby nie wiadomo jak się starała, nie może się odciąć od Harrego i każda następna powieść już zawsze będzie oceniana przez jego pryzmat. W mojej ocenie to właśnie powód komercyjnego sukcesu Trafnego wyboru. Mimo złożoności świata przedstawionego (jak to u Rowling zawsze jest), postaci są płaskie i bez polotu. Głównych bohaterów jest za dużo, nie wiadomo na kim się skupić. Trudno zapamiętać ich imiona i nazwiska. Sama historia też nie zachwyca. Panuje tu chaos i wieje nudą. Zakończenie - trywialne. Powieść zaczyna się od mocnego akcentu, czyli trupa. Śmierć radnego Barrego Fairbrother uruchamia lawinę zdarzeń, która ma wpływ na wielu mieszkańców małego miasteczka Pagford. Pojawia się bowiem wakat w radzie, a chętnych na stanowisko nie brakuje. Ważą się też losy Fields, które dla niektórych jest skupiskiem patologii i zepsucia moralnego. Autorka wraca też do znanej sobie problematyki dorastania. Pierwsze zauroczenia, doświadczenia seksualne, eksperymenty z używkami, problemy z porozumieniem z rówieśnikami i rodzicami - wszystko to zaowocuje buntem nastolatków. I to ten bunt jest jedną z głównych osi fabuły. Powieść jest głosem Rowling w sprawie szeroko rozumianej problematyki społecznej, hipokryzji nierówności społecznych i uprzedzeń.
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Absolutnie jedna z lepszych książek, jakie w tym roku przeczytałam! Widać, że Pani Rowling NAPRAWDĘ umie opowiadać historie - bo to nie lada sztuka przy tylu niemal równorzędnych postaciach tak zawiązać fabułę, by nie móc się od czytanej historii oderwać!
Przepełniona po brzegi pozytywnymi recenzjami napływającymi z mediów, zasiadłam do książki z nieukrywanym entuzjazmem. Bo o to trzymam w rękach: Niezwykle wciągającą, prawdziwie poruszającą, bestsellerową powieść dla dorosłych! Niestety, nie po raz pierwszy utwierdzono mnie w przekonaniu, że media kłamią. Książka napisana pod wielką presją. Pani Rowling, za wszelką cenę chciała udowodnić swoją dojrzałość literacką. Wulgaryzmy, które jak najbardziej w książkach dla dorosłych mają rację bytu, tutaj, są niczym musztarda do tortu, niesmaczne po prostu. Fabuła kiepska. Książka o wszystkim i o niczym, o wszystkich i o nikim, pięćset sześć stron bałaganu, z którego zapamiętałam jedno imię - Barry. Małomiasteczkowy krajobraz, który jak sądzę, miał nadać całości swojskości, stworzył irytujące wrażenie banału, który zazwyczaj występuje w krótkometrażowych serialach, i myślę, że byłby to idealny materiał na tego typu przedsięwzięcie. Biorąc pod uwagę niebanalną wyobraźnię autorki siedmioczęściowej trylogii o Harrym Porterze, która sprzedała się w milionowych nakładach, nie wiem, czy napisanie czegoś tak słabego, to wielka odwaga, czy może wielka próżność...
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-01-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Rowling mnie zaskoczyła. Napisała solidną powieść obyczajową z tzw. "średniej półki", której absolutnie nie musi się wstydzić. Książkę czyta się szybko, z ciekawością narastającą aż do ostatniej kartki, głównie dzięki świetnie skonstruowanej fabule, ujawniającej coraz to nową sieć powiązań pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Autorka poruszyła wiele bardzo poważnych wątków, nie popadając przy tym w śmieszność. Okazało się, że potrafi pisać: dojrzale, trafnie, momentami zgryźliwie, nie tylko o czarach i nie tylko dla najmłodszych. Udowodniła, że nie brak jej wrażliwości i subtelności, która pozwala pisarzowi wypłynąć na szersze wody. Nie dała się zaszufladkować jako autorka bajek dla dzieci i młodzieży. Wyszła do dojrzałego czytelnika z ciekawą propozycją, którą trudno odtrącić. Ta książka to bez wątpienia trafny wybór.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka "Trafny wybór" napisana została przez autorkę serii książek o przygodach Harry"ego Potera. Opowiada o historii miasteczka Pagford, w którym po śmieci szanowanego Barrego, zajmującego ważną rolę wśród mieszkańców. Po Jego śmierci na jaw wychodzą tajemnice pomiędzy lepszą i gorszą częścią społeczeństwa o to, kto przejmie władzę po zmarłym. Ujawnia się prawdziwe oblicze walczących.
Avatar użytkownika - Ainka
Ainka
Przeczytane:2013-05-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Jak dla mnie książka przeciętna. Dobrze się czyta, ale nie porywa. Zdecydowanie nie jest to książka, przez którą zawala się noc by dowiedzieć się co stanie się dalej.
Avatar użytkownika - Leopolda
Leopolda
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 3, Przeczytałam,
Jestem rozczarowana. Lubię, żeby coś się działo. Tymczasem w tej powieści akcja stoi w miejscu.
Avatar użytkownika - olka00
olka00
Przeczytane:2013-02-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki- 2013,
Z jednej strony kiedy zaczęłam ją czytać bardzo mnie wkurzała,ciągłe przeklinanie w dialogach nie jest cool a bardzo drażni pomyślałam, że spodziewałam się o wiele więcej od Rowling, tak na prawdę po przeczytaniu 3/4 książki zaczęła mnie odrobinę ciekawić, końcówka była dobra, bardzo smutny koniec. Książka nie jest złą ale nie jest też dobra
Avatar użytkownika - aintha
aintha
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2013, 26 książek 2013,
Kiepskie tłumaczenie, które przeszkadzało mi we wczytaniu się w nią. Potem zrobiło się ciut lepiej, ale nie na tyle, bym wydała pieniądze na oryginał. Rozczarowałam się, bo opinie na okładce nijak nie pasują do moich.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2012-12-17,
J.K. Rowling naprawdę ma talent – talent do obserwowania otaczającej ją rzeczywistości i opisywania jej w trafny, a przy tym interesujący sposób. „Harry Potter” też tak naprawdę był lustrzanym odbiciem społeczeństwa, z jego wszystkimi wadami i pragnieniami. „Trafny wybór” pokazuje ludzi już bez magicznej otoczki. Tu nie ma walki dobra ze złem, tu jest walka ludzi z samymi sobą. Wątkiem, który najbardziej mnie poruszył, był ten o Krystal Weedon, dziewczynie z marginesu, która tak naprawdę miała o wiele więcej wrażliwości i dobroci niż ci wyżej postawieni od niej. Zastanawiam się, skąd Rowling wzięła te wszystkie postacie i nieszczęścia, w końcu teraz samej jej nic nie brakuje do życia. A jednak opisała je wszystkie w bardzo wiarygodny sposób, a książkę czyta się super.
Nie czytałam tej książki, ale sądząc po opisie można się spodziewać że będzie równie ciekawa jak poprzednie dzieła tej autorki. Z chęcią ją przeczytam...
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie przeczytałam cyklu "Harry Potter", więc czytanie "Trafnego wyboru" zaczęłam z czystą kartą: bez specjalnych oczekiwań i możliwości ewentualnych porównań. Opowieść o wyścigu do fotela radnego to pretekst do przedstawienia losów bohaterów, ich problemów, uczuć, a zwłaszcza ich charakterów. Nie wszyscy kochają swoje małe, urocze miasteczko. Nastolatkowie bronią się przed przemocą i poniżaniem przez rodziców siejąc zamęt w życiu dorosłych. Najwyraźniejsza postać to Krystal, która pochodzi z patologicznego środowiska, jej osoba dzieli i jednocześnie łączy mieszkańców zaściankowego Pagford. "Trafny wybór" to wstrząsająca opowieść o małomiasteczkowym środowisku, ludzkich pragnieniach, zawiedzionych oczekiwaniach, miejscami wulgarna, rzadko kiedy wesoła.

Jako wierna fanka serii o Harry'm Potterze (z wykluczeniem ostatniej, scenariuszowej części) sięgnęłam po "Trafny wybór" z ciekawości, co też autorka ma do zaoferowania w wersji "dla dorosłych". No i cóż, chyba wolę, kiedy pisze o magii. Mocną stroną książki jest jej fabuła i legendarny już dar J.K.Rowling do opowiadania historii. Za słabsze strony uważam pewną infantylność, chyba jednak mocne przyzwyczajenie autorki do pisania dla młodzieży. Jeśli chodzi o język powieści, nie odczuwam mocnych różnic w porównaniu z Harrym, szczególnie we fragmentach, gdzie to młodzież "mówi", te zresztą uważam za lepsze i "mocniejsze" niż pozostałą część książki.

Tym niemniej, książka skłoniła mnie do refleksji. Ten swoisty "efekt motyla" wywołany może nie trzepotem skrzydła, a czymś dużo poważniejszym - śmiercią jednego z mieszkańców, sprawił, że w życiu tak wielu zmieniło się tak wiele. Szczególnym paradoksem jest to, że postać Barry'ego, którą znamy tylko z opowiadań jego znajomych, jest tak naprawdę jedynym białym charakterem w całej powieści. I tak naprawdę, wiele jego starań powodowanych jego dobrocią i dobrymi chęciami, po jego śmierci obraca się przeciwko ludziom, dla których on sam chciał jak najlepiej. Czy tego chcemy, czyniąc dobro?

Avatar użytkownika - anulka1312
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Quidditch przez wieki
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Quidditch przez wieki

Jeśli was ciekawi, skąd pochodzi złoty znicz, w jaki sposób powstały tłuczki albo dlaczego emblematem Wedrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki, weźcie...

Harry Potter: magiczny almanach
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry Potter: magiczny almanach

Wiedza pochodząca z książek J.K. Rowling zaprezentowana została tu w formie map, wykresów i przekrojowych grafik ukazujących całą gamę magicznych osobliwości...