Spłonęła kawiarnia, w której stworzono „Harry’ego Pottera” 

Data: 2021-10-04 08:36:18 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pod koniec wakacji jedna z kamienic w Edynburgu została zniszczona wskutek pożaru. Pogorzeliskiem stała się mieszcząca w budynku kawiarnia, w której przed laty powstały pierwsze wersje Harry’ego Pottera J.K. Rowling.

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna
  • W jednej z kamienic w Edynburgu w sierpniu br. wybuchł pożar. 
  • W płomieniach ucierpiała kawiarnia, w której przed laty J.K. Rowling napisała Harry’ego Pottera
  • W lipcu wskutek fali powodziowej w Niemczech zalanych zostało wiele księgarń

Pod koniec sierpnia w jednej z kamienic w Edynburgu wybuchł pożar. Ucierpiała mieszcząca się w budynku kawiarnia, lokal The Elephant House, który istnieje od 25 lat i to właśnie w nim J.K. Rowling miała stworzyć pierwsze wersje opowieści o Harrym Potterze

Kawiarnia, w której narodził się Harry Potter, została zniszczona 

Smutne informacje na temat zniszczenia kawiarni podało BBC, które skontaktowało się z właścicielem kawiarni – Davidem Taylorem. Chociaż w lokalu doszło do sporych zniszczeń, nie wszystko jest spisane na straty. 

Wśród przedmiotów uratowanych z pożogi, znajduje się stary, drewniany stolik, przy którym – według legendy właściciela – siadać miała J.K. Rowling i spisywała pierwsze wersje swoich opowieści o nastoletnim czarodzieju. 

Na szczęście znalazłem stolik J.K. Rowling wśród gruzów i chociaż jest uszkodzony przez wodę i dym, to jednak znajdował się na zapleczu, więc można go uratować

– czytamy na stronie BBC. 

Według informacji przekazanych przez The Scottish Sun, strażacy gasić mieli pożar przez ponad 26 godzin. Mimo poszukiwań, właścicielowi wciąż nie udało się odnaleźć cennego egzemplarza „Harry’ego Pottera” z podpisem samej autorki. Według zapowiedzi, zabytkowy stolik trafić ma już niebawem do renowacji. 

Może zainteresować cię także...

Jak przyznaje Taylor, fakt, że przed laty jego stałą klientką była Rowling i właśnie w tym miejscu stworzyła swoje dzieła, sprawia, że kawiarnia często odwiedzana była przez fanów książek o młodym czarodzieju. Ubiegły rok – przez pandemię – okazał się jednak trudny, a pożar w kamienicy i zniszczenia w księgarni są dla właściciela lokalu jedynie kolejnym ciosem w prowadzeniu biznesu. 

J.K. Rowling na językach 

Chociaż minęło już sporo czasu od literackiego debiutu J.K. Rowling, angielska pisarka wciąż wzbudza sporo kontrowersji wśród czytelników. Przez lata krytykowana za przedstawianą w powieściach magię, od niedawna kojarzy się jednak ze skandalami, które wybuchają z jej udziałem w Internecie. 

Przed rokiem Rowling zasłynęła wypowiedziami na Twitterze, w których odnosiła się do osób transpłciowych. Aktywiści zarzucali popularnej pisarce transfobię, z kolei sama Rowling skarżyła się na groźby, które były kierowane pod jej adresem za jej poglądy

Z kolei całkiem niedawno opisywaliśmy spór o świąteczną świnkę, czyli tytuł najnowszej książki twórczyni Pottera, która skierowana będzie do najmłodszych czytelników. Okazało się, że tytuł nowej książki J.K. Rowling był identyczny jak nazwa innej książki, która wydana została już na terenie Niemiec. 

W Polsce książka nosić będzie tytuł Gwiazdkowy prosiaczek i ukaże się 12 października. Tytuł kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje