Aktorka filmów o Harrym Potterze odcina się od J.K. Rowling 

Data: 2021-07-30 14:41:31 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Gwiazdy serii filmów opartych na powieściach J.K. Rowling krytycznie odnoszą się do poglądów powieściopisarki. Katherine Waterston w wywiadzie odcięła się od pisarki.

Obrazek w treści Aktorka filmów o Harrym Potterze odcina się od J.K. Rowling  [jpg]

Katherine Waterston, jedna z aktorek występujących w filmach z cyklu Fantastyczne zwierzęta, który oparty jest na powieściach J.K. Rowling, odniosła się do komentarzy autorki Harry’ego Pottera na temat osób transpłciowych.

Rowling wzbudza kontrowersje

O J.K. Rowling napisano już dużo. Na początku literackiej kariery autorka wzbudzała kontrowersje ze względu na podjęcie tematu magii i czarów w swoich książkach dla dzieci. Od kilku miesięcy głośno mówi się jednak o autorce ze względu na komentarze, które udziela na Twitterze.

W czerwcu 2020 roku Rowling na swoim Twitterze skrytykowała wpis, w którym napisano o osobach, które miesiączkują. Zdaniem pisarki sformułowanie to powinno zostać zastąpione słowem kobiety, jednak – jak zauważają aktywiści – takie nazewnictwo może wykluczać część osób, które nie zgadzają się ze swoją biologiczną płcią lub identyfikują się jako mężczyźni trans. Rowling później pisała również, że trans kobiety nie powinny mieć dostępu do toalet dla kobiet.

Czytaj także: J.K. Rowling grożono śmiercią na Twitterze

Stanowisko Rowling spotkało się z dość dużą krytyką, jednak pisarka nie zdecydowała się przepraszać. Zamiast tego przed kilkunastoma dniami na Twitterze poinformowała o tym, że za własne zdanie użytkownicy Twittera grozili jej zamachem bombowym.

Gwiazdy Harry’ego Pottera nie chcą mieć nic wspólnego z Rowling

Mimo zapewnień Rowling, że po jej wypowiedziach sprzedaż książek wcale nie spadła, wiele osób zdecydowała się odciąć od pisarki. Chodzi zwłaszcza o gwiazdy filmowych adaptacji. Z poglądami pisarki nie zgodził się m.in. Daniel Radcliffe, który w serii o młodym czarodzieju Harrym Potterze zagrał tytułową rolę. Komentarze pisarki potępiła także Emma Watson.

Czytaj także: Spadek sprzedaży książek J.K. Rowling. Nie cichną kontrowersje wokół autorki

W lipcu z The Independent rozmawiała Katherine Waterston, która wciela się w postać Tiny Goldstein w filmach z cyklu Fantastyczne zwierzęta. Aktorka już wcześniej wyrażała wsparcie osobom transpłciowym w social mediach. Teraz kolejny raz podkreśliła, że odcina się od poglądów pisarki.

Ponieważ jestem związana z filmowym cyklem „Fantastyczne zwierzęta”, poczułam, że ważne jest, bym podkreśliła moje zdanie. Ktoś mógłby uznać, że też należę do grupy z takimi poglądami [jak J.K. Rowling – przyp. Red.]

–  powiedziała Waterston.

W przeszłości aktorka na swoich social mediach udostępniała m.in. artykuł Guardiana autorstwa Rebecci Solnit, twórczyni publikacji Mężczyźni objaśniają mi świat oraz Matka wszystkich pytań. Zwracała tam uwagę na fragment „przepraszam, nie możesz być feministką, jeśli nie popierasz praw człowieka wszystkich, zwłaszcza praw innych kobiet”.

Źródło: vanityfair.com, independent.co.uk, interia.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje