Mężczyźni objaśniają mi świat

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2017-09-13

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki.

Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy. To jednak zaledwie czubek góry lodowej - autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to bardzo zaniżone statystyki). Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom - są aktualne aż do bólu.

Rebecca Solnit jest amerykańską eseistką, historyczką i działaczką feministyczną. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach, m.in. "Harper's Magazine" i "Guardian".

Kup książkę Mężczyźni objaśniają mi świat

Opinie o książce - Mężczyźni objaśniają mi świat

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-05-02, Ocena: 5, Chcę przeczytać, chcę przeczytać,

Szczególnie ważna lektura.

Książka na początku była bardzo ciekawa. Ale im dalej tym gorzej, niestety to głównie przemyślenia autorki.

Avatar użytkownika - AnetaWu
AnetaWu
Przeczytane:2020-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020,

Przemoc to jeden ze sposobów uciszania ludzi, odmawiania im głosu i odbierania wiarygodności, utwierdzania się w prawie do kontrolowania innych i stawiania tego prawa ponad ich prawem do istnienia.

Wiarygodność jest jednym z najważniejszych narzędzi umożliwiających przetrwanie.

Więcej cytatów z tej książki
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska