Ocenzurowano film „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a”. Powodem homoseksualny wątek

Data: 2022-05-03 09:35:31 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Film Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a miał swoją premierę na początku kwietnia. Teraz z Dalekiego Wschodu dotarły do nas ciekawe informacje. W Chinach produkcja została ocenzurowana.

Obrazek w treści Ocenzurowano film „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a”. Powodem homoseksualny wątek [jpg]

Trzecia część serii Fantastyczne zwierzęta, która jest osadzona w realiach Harry’ego Pottera, zadebiutowała w kinach 7 kwietnia 2022 roku. Film w Chinach cieszy się dużą popularnością. Jednak okazuje się, że tamtejsi widzowie oglądają nieco skróconą wersję produkcji.

W Chinach usunięto scenę rozmowy Dumbledore'a z Grindelwaldem

To nie pierwszy raz, gdy na lokalnych rynkach usuwa się z filmów określone sceny, które w danych regionach budzą kontrowersje. Chiny są w tym względzie dość radykalne i w przeszłości zdarzało się już usuwanie fragmentów scen, w których pojawiały się wątki nieheteronormatywne. 

Tak zdarzyło się w przypadku filmu Bohemian Rhapsody. Tym razem wątki homoseksualne raziły chińską cenzurę w filmie Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Z produkcji zostały usunięte fragmenty, które sugerowały romantyczną relację pomiędzy bohaterami tej samej płci.

Czytaj także: Hogwart sprzed lat i młody Albus Dumbledore. Zobaczcie zwiastun filmu Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda

Mowa w szczególności o dialogu Dumbledore’a i Grindelwalda, gdzie pada wyznanie: „Ponieważ byłem w tobie zakochany”. Produkcja została zmontowana w ten sposób, że pozbyto się sześciosekundowego fragmentu.

Czytaj także: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – W Nowym Jorku nie brakuje magii!

Wytwórnia Warner Bros przekonuje, że na potrzeby danego rynku czasem jest zmuszona nieco dostosować swoje produkcje. Zapewnia jednak, że nie zmienia to generalnego odbioru filmu. O popularności najnowszej produkcji z serii Fantastyczne zwierzęta świadczą liczby. Film stał się hitem w Chinach i został tam lepiej przyjęty niż w całej reszcie świata.

Wątki homoseksualne w uniwersum Harry’ego Pottera

Pomimo usunięcia dialogu pomiędzy bohaterami, nie sposób dostrzec, że łączyła ich bliska więź. Już w 2007 roku autorka serii o Harrym Potterze, J.K. Rowling, ogłosiła, że Albus Dumbledore jest gejem. Choć to jedyna postać homoseksualna, o której oficjalnie mówiła Rowling, fani od lat tworzą fan-fiction, w których w najróżniejszy sposób łączą bohaterów uniwersum.

Czytaj także: Aktorka filmów o Harrym Potterze odcina się od J.K. Rowling

Stanowczo najciekawszymi homoseksualnymi połączeniami są romanse Harry’ego Pottera i Draco Malfoya lub Harry’ego Pottera i Severusa Snape’a albo Syriusza Blacka i Remusa Lupina. Wyobraźnia fanów nie zna granic.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
J.K. Rowling (Robert Galbraith)14
Okładka książki - Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Nowe wydanie leksykonu towarzyszącego serii o Harrym Potterze z przedmową J.K. Rowling (występującej jako Newt Skamander), zawierające sześć nieznanych...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Pokaż wszystkie recenzje