Quantcast
reklama

Ocenzurowano film „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a”. Powodem homoseksualny wątek

Data: 2022-05-03 09:35:31 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Film Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a miał swoją premierę na początku kwietnia. Teraz z Dalekiego Wschodu dotarły do nas ciekawe informacje. W Chinach produkcja została ocenzurowana.

Obrazek w treści

Trzecia część serii Fantastyczne zwierzęta, która jest osadzona w realiach Harry’ego Pottera, zadebiutowała w kinach 7 kwietnia 2022 roku. Film w Chinach cieszy się dużą popularnością. Jednak okazuje się, że tamtejsi widzowie oglądają nieco skróconą wersję produkcji.

W Chinach usunięto scenę rozmowy Dumbledore'a z Grindelwaldem

To nie pierwszy raz, gdy na lokalnych rynkach usuwa się z filmów określone sceny, które w danych regionach budzą kontrowersje. Chiny są w tym względzie dość radykalne i w przeszłości zdarzało się już usuwanie fragmentów scen, w których pojawiały się wątki nieheteronormatywne. 

Tak zdarzyło się w przypadku filmu Bohemian Rhapsody. Tym razem wątki homoseksualne raziły chińską cenzurę w filmie Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a. Z produkcji zostały usunięte fragmenty, które sugerowały romantyczną relację pomiędzy bohaterami tej samej płci.

Czytaj także: Hogwart sprzed lat i młody Albus Dumbledore. Zobaczcie zwiastun filmu Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda

Mowa w szczególności o dialogu Dumbledore’a i Grindelwalda, gdzie pada wyznanie: „Ponieważ byłem w tobie zakochany”. Produkcja została zmontowana w ten sposób, że pozbyto się sześciosekundowego fragmentu.

Czytaj także: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – W Nowym Jorku nie brakuje magii!

Wytwórnia Warner Bros przekonuje, że na potrzeby danego rynku czasem jest zmuszona nieco dostosować swoje produkcje. Zapewnia jednak, że nie zmienia to generalnego odbioru filmu. O popularności najnowszej produkcji z serii Fantastyczne zwierzęta świadczą liczby. Film stał się hitem w Chinach i został tam lepiej przyjęty niż w całej reszcie świata.

Wątki homoseksualne w uniwersum Harry’ego Pottera

Pomimo usunięcia dialogu pomiędzy bohaterami, nie sposób dostrzec, że łączyła ich bliska więź. Już w 2007 roku autorka serii o Harrym Potterze, J.K. Rowling, ogłosiła, że Albus Dumbledore jest gejem. Choć to jedyna postać homoseksualna, o której oficjalnie mówiła Rowling, fani od lat tworzą fan-fiction, w których w najróżniejszy sposób łączą bohaterów uniwersum.

Czytaj także: Aktorka filmów o Harrym Potterze odcina się od J.K. Rowling

Stanowczo najciekawszymi homoseksualnymi połączeniami są romanse Harry’ego Pottera i Draco Malfoya lub Harry’ego Pottera i Severusa Snape’a albo Syriusza Blacka i Remusa Lupina. Wyobraźnia fanów nie zna granic.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
J.K. Rowling (Robert Galbraith)14
Okładka książki - Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Nowe wydanie leksykonu towarzyszącego serii o Harrym Potterze z przedmową J.K. Rowling (występującej jako Newt Skamander), zawierające sześć nieznanych...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje