Autorka serii "Harry Potter", J.K. Rowling, zapowiada nową książkę! O czym będzie?

Data: 2020-05-26 17:38:19
udostępnij Tweet

J.K. Rowling, autorka serii książek o przygodach Harry'ego Pottera, ogłosiła właśnie, że w czasie pandemii koronawirusa przez najbliższy miesiąc co wieczór publikować będzie w sieci kolejny odcinek swojej nowej książki dla dzieci. Premiera powieści Ickabog w werwsji książkowej będzie miała miejsce w lisopadzie 2020. 

Czytaj także: Harry Potter i Przeklęte Dziecko: czy będzie film?

Ickabog – o czym jest nowa książka J.K. Rowling?

Ickabog to - jak zaznacza pisarka - baśń o prawdzie i nadużyciu władzy. J.K. Rowling napisała ją przed laty, ale zachowała na odpowiednią okazję. 

Akcja książki toczy się w baśniowej krainie, nie powiązanej z żadną inną książką J.K. Rowling. Pisarka tworzyła ją pomiędzy kolejnymi częściami Harry'ego Pottera i początkowo planowała wydać ją po ostatniej książce z serii, Harry Potter i Insygnia Śmierci. Zamiast tego jednak zdecydowała się opublikować powieści dla dorosłych, Trafny wybór, a potem książki kryminały o detektywie Cormoranie Strike'u pod pseudonimem Robert Galbraith. Pierwszym z nich jest Wołanie kukułki. Pierwszy szkic książki Ickabog przechowywała przez lata na strychu. Początkowo czytała je swoim małym dzieciom i dlatego uznała, że to „ich historia", przywołująca cudowne rodzinne wspomnienia. Pomyślała jednak, że ta historia może pomóc dzieciom przebywającym w izolacji z powodu pandemii koronawirusa. Reakcja jej nastoletnich już dzieci była pozytywna – zdecydowała się więc powrócić do świata, który – jak jej się wydawało – porzuciła na zawsze. 

Co ciekawe, podczas pracy nad książką, J.K. Rowling dzieliła się z dziećmi tworzonymi na bieżąco fragmentami. Te zaś wspominały, co pamiętają z czasów, gdy były małe i żądali ponownego ujęcia w historii wielu scen początkowo przez pisarkę usuniętych. Rowling uznała, że dobrze będzie publikować książkę Ickabog w odcinkach – bo tak właśnie poznawały ją jej własne dzieci. To lektura dla dzieci w wieku 7-9 lat. 

Książkę Ickabog Rowling napisała ponad dziesięć lat temu. Pisarka podkreśla, że nie należy jej traktować jako reakcji na to, co dziś dzieje się na świecie”. Prosi też, by nie zdradzać czytelnikom zbyt wiele, zanim nie rozpoczną oni samodzielnej lektury. Zamiast więc opisu fabuły proponujemy Wam początkowy fragment w bardzo luźnym przekładzie: 

Dawno, dawno temu istniał mały kraj zwany Cornucopia, którym od wieków rządziła długa linia jasnowłosych królów. Król, o którym piszę, nazywał się Król Fred nieustraszony. „Nieustraszonym” ogłosił się sam rankiem w dniu koronacji – po części dlatego, że brzmiało to dobrze w połączeniu z „Fredem”, ale także dlatego, że kiedyś udało mu się złapać i zabić osę – samemu, jeśli nie liczyć pięciu piechurów i pucybuta.

Czytaj także: J.K. Rowling przeznaczy milion funtów na walkę z koronawirusem!

Ickabog – kiedy premiera nowej książki J.K. Rowling?

Kolejne odcinki książki Ickabog ukazywać się będą codziennie, od 26 maja 2020. Następnie – w listopadzie 2020 – Ickabog ukaże się w wersji e-bookowej, audiobookowej i książkowej, a swoje wynagrodzenie J.K. Rowling przekaże na wsparcie osób dotkniętych pandemią.

Ickabog – gdzie można przeczytać nową książkę J.K. Rowling?

Książkę przeczytać można na stronie internetowej ickabog.com Niestety, jest ona na razie dostępna wyłącznie w języku angielskim, ale wspólna lektura może być dobrą okazją, by poćwiczyć z dzieckiem znajomość języków obcych. 

Czytaj także: Biblioteka wyrzuciła warte fortunę egzemplarze Harryego Pottera

Pisarka prosi, by dzieci wysyłały jej ilustracje do każdego rozdziału. Najlepsze spośród nich zostaną zamieszczone w drukowanych wydaniach powieści w listopadzie.

Chcę zobaczyć szaloną wyobraźnię! Kreatywność, pomysłowość i wysiłek są najważniejsze, niekoniecznie szukamy największych talentów plastycznych!

- napisała Rowling.

Na razie nie wiadomo, kiedy Ickaboga będzie można przeczytać w Polsce.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje