Biblioteka wyrzuciła książki. Na aukcji były warte tysiące

Data: 2020-05-12 09:21:24 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Każda biblioteka co pewien czas pozbywa się starych, zaczytanych egzemplarzy książek, które zastępuje nowymi tytułami. Pewien czas temu jedna z bibliotek pozbyła się unikatowych, pierwszych egzemplarzy Harry’ego Pottera, które teraz warte są fortunę!

Obrazek w treści Biblioteka wyrzuciła książki. Na aukcji były warte tysiące [jpg] Fot. Hanson Auctioneers

Do sytuacji doszło kilka lat temu w jednej ze szkolnych bibliotek w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku w jednej ze szkolnych bibliotek w hrabstwie Buckinghamshire szkolni pedagodzy zrobili „czystkę” przed kontrolą władz oświatowych. Usunięto stare tytuły, które zastąpiono nowymi egzemplarzami.

 Czytaj także: „Harry Potter” kolejny raz sprzedany na aukcji! Tym razem za prawie 300 tysięcy!

Książki, które miały trafić na makulaturę, mogły zostać „uratowane” przez pracowników czy uczniów, którzy mogli zabrać tytuły do domu. To właśnie jeden z nauczycieli zainteresował się egzemplarzami kultowych książek J.K. Rowling. Wówczas – jak przyznaje – również nie był świadomy, jakiej wartości są uratowane przez niego książki. Po prostu pomyślał, że przygarnięcie młodzieżówek i wrzucenie ich na strych jest lepszą opcją niż przemiał na makulaturze.

Niedawno okazało się, że książki, które pozyskał nauczyciel, to jedne z pierwszych egzemplarzy – tej edycji, która zawierała błędy w druku i została wycofana, a jej nakład wynosił zaledwie 500 sztuk. W 1997 300 książek zostało przekazanych szkołom i bibliotekom, część z książek być może do dziś jest wykorzystywana przez książnice.

Czytaj także: Egzemplarz Harry’ego Pottera sprzedany za ponad 133 tysiące złotych!

Od paru lat głośno jest o aukcjach, w których prawdziwi fanatycy wydają wiele tysięcy funtów za te kolekcjonerskie białe kruki. Teraz nauczyciel przekazał książki na aukcję. Według szacunków rzeczoznawców, za jedną z książek mężczyzna może dostać od 8 do 12 tysięcy funtów brytyjskich (do ok. 63 tysięcy złotych), a za dwie pozostałe w miękkich okładkach – do 3 tysięcy funtów za sztukę (ok. 16 tysięcy złotych). Trzeba przyznać, że jak za książki z bookcrossingu, to niezła okazja!

Oprócz książek nauczyciela, na aukcji znajdą się także książki należące do… 65-letniej mieszkanki Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje kobieta, również zdobyła książki w formie okazji – zachowała je, by przekazać je dzieciom i wnukom. Niedawno jej syn wspomniał o aukcjach i wspólnie odkryli, jaki skarb w swoim domu trzyma staruszka.

Czytaj także: J.K. Rowling przeznaczy 1 milion funtów na walkę z COVID-19

Pierwszy egzemplarz książki Rowling to istotnie Święty Graal dla kolekcjonerów. Podobne aukcje cyklicznie odbywają się na Wyspach, gdzie cieszą się sporą popularnością.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje