Egzemplarz Harry’ego Pottera sprzedany za ponad 133 tysiące złotych!

Data: 2019-08-01 10:32:41 Autor: pobarski

Seria o Harrym Potterze na rynku pojawiła się kilkanaście lat temu i sprawiła, że J.K. Rowling stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych twórców literackich. Wczoraj na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano jeden z pierwszych egzemplarzy Harry’ego Pottera.

Harry Potter

Harry Potter i kamień filozoficzny zadebiutował w 1997 roku w Wielkiej Brytanii i stał się fenomenem wydawniczym. W 2000 roku pierwsza część popularnej serii została wydana w Polsce, a zaledwie rok później w kinach pojawiła się ekranizacja z udziałem Daniela Radcliffe’a.

Czytaj także: Nowy „Harry Potter” już w tym roku! Nowa edycja zaplanowana na październik

31 lipca w Wielkiej Brytanii odbyła się aukcja, podczas której książkowi kolekcjonerzy licytowali… jeden z pierwszych egzemplarzy książki o Harrym Potterze z 1997 roku. Dokładniej, chodzi o książkę pochodzącą z pierwszego nakładu, który wynosił jedynie 500 sztuk książki.

To prawdziwa gratka, która do tej pory w posiadaniu była… jednego z pracowników korporacji. Pracownik biurowy 20 lat temu kupił egzemplarz książki na wyprzedaży, wraz z kilkoma innymi tytułami, i zapłacił za ten tytuł zaledwie 1 funta. Teraz zaś postanowił oddać książkę na aukcję, a tym samym – nieźle się wzbogacić.

Czytaj także: 31 lipca: urodziny Harryego Pottera

Na aukcji o tytuł swoje oferty przebijało trzech licytatorów, a ostatecznie książka trafi do pozostającego anonimowym kolekcjonera, który zapłaci za egzemplarz 28 500 funtów brytyjskich, czyli około 133 tysięcy złotych.

Aukcja odbyła się w dzień nieprzypadkowy – wszak to właśnie wczoraj urodziny miała autorka książki, J.K. Rowling oraz... sam Harry Potter! Brytyjska pisarka oprócz stworzenia serii o Harrym Potterze i poszczególnych dodatkowych książek z uniwersum, wydała także powieść Trafny wybór i serię o Cormoranie Strike’u (pod pseudonimem Robert Galbraith).

A czy Wy za jaką książkę bylibyście w stanie zapłacić wiele?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
0
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Kurier z Toledo
Wojciech Dutka;
Kurier z Toledo
Pokaż wszystkie recenzje