Egzemplarz Harry’ego Pottera sprzedany za ponad 133 tysiące złotych!

Data: 2019-08-01 10:32:41 Autor: pobarski

Seria o Harrym Potterze na rynku pojawiła się kilkanaście lat temu i sprawiła, że J.K. Rowling stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych twórców literackich. Wczoraj na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano jeden z pierwszych egzemplarzy Harry’ego Pottera.

Harry Potter

Harry Potter i kamień filozoficzny zadebiutował w 1997 roku w Wielkiej Brytanii i stał się fenomenem wydawniczym. W 2000 roku pierwsza część popularnej serii została wydana w Polsce, a zaledwie rok później w kinach pojawiła się ekranizacja z udziałem Daniela Radcliffe’a.

Czytaj także: Nowy „Harry Potter” już w tym roku! Nowa edycja zaplanowana na październik

31 lipca w Wielkiej Brytanii odbyła się aukcja, podczas której książkowi kolekcjonerzy licytowali… jeden z pierwszych egzemplarzy książki o Harrym Potterze z 1997 roku. Dokładniej, chodzi o książkę pochodzącą z pierwszego nakładu, który wynosił jedynie 500 sztuk książki.

To prawdziwa gratka, która do tej pory w posiadaniu była… jednego z pracowników korporacji. Pracownik biurowy 20 lat temu kupił egzemplarz książki na wyprzedaży, wraz z kilkoma innymi tytułami, i zapłacił za ten tytuł zaledwie 1 funta. Teraz zaś postanowił oddać książkę na aukcję, a tym samym – nieźle się wzbogacić.

Czytaj także: 31 lipca: urodziny Harryego Pottera

Na aukcji o tytuł swoje oferty przebijało trzech licytatorów, a ostatecznie książka trafi do pozostającego anonimowym kolekcjonera, który zapłaci za egzemplarz 28 500 funtów brytyjskich, czyli około 133 tysięcy złotych.

Aukcja odbyła się w dzień nieprzypadkowy – wszak to właśnie wczoraj urodziny miała autorka książki, J.K. Rowling oraz... sam Harry Potter! Brytyjska pisarka oprócz stworzenia serii o Harrym Potterze i poszczególnych dodatkowych książek z uniwersum, wydała także powieść Trafny wybór i serię o Cormoranie Strike’u (pod pseudonimem Robert Galbraith).

A czy Wy za jaką książkę bylibyście w stanie zapłacić wiele?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling64
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje