„Harry Potter” kolejny raz sprzedany na aukcji! Tym razem za prawie 300 tysięcy!

Data: 2019-10-14 11:35:20 Autor: pobarski

Czy opłaca się kupować książki debiutantów? Jak przekonują się teraz brytyjscy właściciele pierwszego wydania Harry’ego Pottera – zdecydowanie tak. Kolejny raz wylicytowano pierwszy tom z serii na aukcji, tym razem książkę sprzedano za prawie 300 tysięcy złotych!

Harry potter

Kiedy J.K. Rowling napisała pierwszą część swojej historii o Harrym Potterze, nikt nie spodziewał się, że książka o młodym czarodzieju okaże się tak wielkim sukcesem. Dlatego też jej ówczesny wydawca wydrukował na próbę zaledwie 500 sztuk książek. Teraz Harry Potter i kamień filozoficzny z pierwszego wydania stanowią prawdziwy biały kruk!

W sierpniu pisaliśmy o tym, jak w wakacje na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano kolejny egzemplarz z pierwszego nakładu Pottera – wówczas książka pochodziła od kolejnego właściciela, a tamten nabył ją na kiermaszu książkowym za bezcen. Finalnie ten egzemplarz sprzedano za około 133 tysiące złotych.

Czytaj także: Ubrania i gry tylko dla fanów Harry’ego Pottera? Już w sklepach!

Teraz pod młotek trafiła jeszcze lepsza sztuka – okazuje się, że pewna rodzina przechowywała książkę jako pamiątkę w specjalnej teczce, zatem stan powieści z 1997 roku okazał się niemal idealny. Taka okazja nie mogła przejść koło nosa kolekcjonerom – i chociaż spodziewano się dużego zainteresowania, nikt nie przypuszczał, że dawni właściciele unikatowego egzemplarza zarobią tak wiele.

Rzeczoznawcy z domu aukcyjnego nie mogli uwierzyć, że przez ponad 20 lat książka praktycznie w ogóle się nie zmieniła i wyglądała, jakby niedawno wyszła z drukarni. Aukcję rozpoczęto od 20 tysięcy funtów, ale kwota ta szybko wzrosła.

Czytaj także: Złożono skargę na księdza, który zakazał Harry’ego Pottera w szkole

Finalnie, aukcję wygrał telefoniczny licytator, który za książkę, wraz z podatkiem i innymi opłatami, zapłaci prawie 60 tysięcy funtów brytyjskich, co w przeliczeniu na złotówki daje… niecałe 280 tysięcy złotych!

A czy Wy bylibyście w stanie sprzedać taki święty graal?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling64
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje