Rękopisy „Harry’ego Pottera” sprzedane za ponad 200 tys. złotych!

Data: 2022-05-10 08:10:01 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Niezwykle cenne wydruki próbne pierwszej książki J.K. Rowling z komentarzami pracowników wydawnictwa Bloomsbury trafiły na aukcję. Nabywca niezwykłego rękopisu zapłacił za niego niemal 40 tysięcy funtów, co po przewalutowaniu daje około 200 tys. złotych. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

Do domu aukcyjnego Auctions Chiswick trafiły wydruki próbne pierwszej powieści J.K. Rowling – Harry Potter i kamień filozoficzny. Oprócz pochodzących z 1997 roku rękopisów, sprzedane zostały także listy pomiędzy szefową działu marketingu wydawnictwa Bloomsbury, które w Wielkiej Brytanii wydało powieści autorki i jedną z recenzentek. 

Rękopis wydawniczy trafił na aukcję 

Przed wypuszczeniem książki do druku, wiele wydawnictw drukuje wersje próbne swoich książek. Wydruki próbne mają z zadanie pomóc w wychwyceniu błędów, które mogły pojawić się na etapie składania książki, czasem – trafiają do pierwszych recenzentów i osób pracujących nad książką w oficynie. 

Może zainteresować cię także...

Tak było w przypadku Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego, czyli pierwszej książki z serii o młodym czarodzieju. Teraz na aukcję w domu aukcyjnym Chiswick trafiła prawdopodobnie jedyna zachowana pełna kopia takiego wydruku. 

Na wydruk próbny, który trafił na aukcję, składało się 109 stron w formacie A4, a oprócz tego – listy, które wymieniane były pomiędzy ówczesną szefową ds. marketingu w wydawnictwie – Rosamund Walker oraz recenzentką książek dla dzieci Fioną Waters. W swoim komentarzu recenzentka porównywała Harry’ego Pottera do Charliego, bohatera Charliego w fabryce czekolady

Harry Potter sprzedawany za tysiące

Aukcja odbyła się pod koniec kwietnia bieżącego roku. Początkowo szacowano, że za licytowany rękopis klienci domu aukcyjnego będą chcieli zapłacić ok. 20 tysięcy funtów, co po przeliczeniu daje ok. 110 tys. złotych.  Okazało się jednak, że walka o rękopisy była zaciekła, a klient ostatecznie zapłacił za wydruk próbny Harry’ego Pottera 37 tysięcy funtów, czyli dokładnie 206 570,11 złotych! 

Może zainteresować cię także...

Sprzedawane wydruki próbne były wyjątkową gratką dla fanów, choć na aukcjach równie chętnie kupowane są pierwsze wydania powieści autorstwa J.K. Rowling. Mimo wydruku próbnego, okazuje się, że pierwsze wydanie nie uchroniono od błędów, wskutek czego do klientów trafiło tylko 500 sztuk, a następnie wydanie wycofano. Dziś książki te stanowią prawdziwe białe kruki. 

Okazuje się także, że choć mijają kolejne dekady od premiery pierwszej części przygód angielskiego czarodzieja, dziś historia ta cieszy się równie wielką popularnością, co przed laty. Książka wciąż jest także dostępna w sprzedaży internetowej poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Pokaż wszystkie recenzje