Harry Potter sprzedany na aukcji za ponad 300 tysięcy złotych!

Data: 2020-12-14 08:59:12 Autor: Patryk Obarski

W ostatnich miesiącach 2020 roku sprzedano kolejny rzadki egzemplarz Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego. Powieść sprzedano za ponad 300 tysięcy złotych. 

Obrazek w treściFot. Hansons Auctioneers

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielka moc ma literatura. Fani Harry’ego Pottera wiedzą natomiast, że odnalezienie pierwszych wydań popularnej książki o nastoletnim czarodzieju, to prawdziwa wygrana na loterii. Jedno z pierwszych wydań książki Rowling zawierało błędy, przez co w sprzedaży pojawiło się jedynie 500 sztuk, a resztę wycofano z rynku. 300 książek trafić miało do szkół i bibliotek, a 200 – do prywatnych klientów. Obecnie te rzadkie wydania są prawdziwymi „białymi krukami” dla kolekcjonerów. 

Czytaj także: Dziś Harry Potter obchodzi 40 urodziny! Co warto wiedzieć o tej postaci? 

W ostatnim czasie na aukcję trafiło kolejne wydanie książki, tym razem odnalezione w Blackpool w Wielkiej Brytanii. Książka została odkryta w czasie wiosennego lockdownu, kiedy to Charlotte Rumsey, Angielka, pomagała swojej mamie Karen w domowych porządkach. Wówczas także wyrzucały zbędne przedmioty, a inne – oddały na sprzedaż w ramach wyprzedaży garażowej. 

Początkowo kobiety chciały sprzedać książkę na pchlim targu za 50 centów (ok. 3 zł), bowiem tytuł przeleżał na półce wiele lat. Zanim jednak doszło do sprzedaży garażowej, Charlotte zobaczyła program opowiadający o tym, jak wielkie pieniądze można zdobyć za sprawą sprzedaży wyjątkowego pierwszego wydania Harry’ego Pottera w twardej oprawie.

Czytaj także: Egzemplarz Harry’ego Pottera sprzedany za ponad 133 tysiące złotych!

Kiedy zadzwoniła do swojej mamy i poprosiła o potwierdzenie informacji, czy szczegóły dot. pierwszego wydania z telewizji pokrywają się z książką, jaką posiadają, nie mogła wyjść ze zdumienia. Okazało się, że na domowym regale przez ostatnie 17 lat znajdował się prawdziwy skarb! 

Książka ostatecznie trafiła na licytację do znanego domu aukcyjnego Hansons Auctioneers, gdzie książką zajął się Jim Spencer. W czasie licytacji prześcigano się ofertami, by ostatecznie 11 grudnia sprzedać książkę za 84 500$, co w przeliczeniu na złotówki daje około 310 tysięcy złotych! Taka dawka gotówki zasili budżet 59-letniej Brytyjki przed Świętami.

Czytaj także: „Harry Potter” kolejny raz sprzedany na aukcji! Tym razem za prawie 300 tysięcy!

Koniecznie zatem sprawdźcie swoje półki – być może i na nich tkwią prawdziwe perełki! 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo