Harry Potter droższy od Biblii? 430 tys. złotych za książkę Rowling

Data: 2021-08-30 08:50:45 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Za 80 tysięcy funtów wylicytowany został jeden z wyjątkowych, pierwszych egzemplarzy Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego, czyli debiutanckiej powieści J.K. Rowling. Za książkę dla młodzieży zapłacono więcej niż za zabytkowy egzemplarzy Biblii z XVII wieku! 

Obrazek w treści Harry Potter droższy od Biblii? 430 tys. złotych za książkę Rowling [jpg]Fot. Pixabay

Pod koniec lipca w Wielkiej Brytanii na licytację trafił kolejny egzemplarz pierwszego wydania Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego. Za książkę zapłacono niemałą sumę. 

Kolekcjonerskie wydanie Harry’ego Pottera na aukcji

W lipcu do domu aukcyjnego w Leyburn w Wielkiej Brytanii trafił egzemplarz pierwszej książki J.K. Rowling o Harrym Potterze. Książka pochodziła z pierwszego nakładu, który wyniósł zaledwie 500 sztuk, a na stronie redakcyjnej zamiast J.K. Rowling, autorka podpisana została – zwyczajnie – jako Joanne Rowling.

Dom aukcyjny Auctioneers Tennants szacował, że za kolekcjonerski egzemplarz,  przyszły nabywca będzie musiał zapłacić około 20 do 30 tysięcy funtów brytyjskich (106 tys. – 160 tys. zł). Walka o książkę była jednak zacięta i ostatecznie Harry Potter sprzedany został za… 80 tysięcy funtów (ok. 430 tys. złotych). 

Może zainteresować cię także...

W tym samym czasie pod młotek trafiła także Biblia, która pochodziła z 1660 roku. Co ciekawe, znacznie starsza publikacja została sprzedana za… 16 tysięcy funtów, czyli ok. 8,5 tysiąca złotych! Oprócz Biblii, na aukcji pojawiły się także mapy czy rękopisy. 

Wysokie ceny nie zniechęcają 

To nie pierwszy raz, kiedy Harry Potter i Kamień Filozoficzny trafia na aukcję. Egzemplarze pochodzące z pierwszego nakładu często trafiają na aukcję, jednak ich cena często się od siebie różni. Jeśli książka jest w dobrym stanie, to jej cena w czasie aukcji wzrasta. 

W ubiegłym roku na aukcję trafił egzemplarzy, który nie tylko pochodził z pierwszego nakładu, ale także… posiadał autograf samej J.K. Rowling! Wylicytowana w Edynburgu książka pobiła europejski rekord, bo kosztowała nowego nabywcę 125 tys. funtów, czyli ok. 670 tys. złotych. 

Książki J.K. Rowling wciąż cieszą się ogromną popularnością – nie tylko wśród kolekcjonerów. Serii o Harrym Potterze nie zaszkodziły nawet medialne skandale z udziałem pisarki i odcięcie się od poglądów Rowling odtwórców najważniejszych ról w filmowych adaptacjach jej książek. Warner Media zapowiedział z kolei, że planuje zrealizować serial na podstawie książek o młodym czarodzieju. 

Chociaż kolekcjonerskie wydanie Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego to niemały wydatek, to w nieco niższej cenie zdobyć można jedno z ostatnich wydań książki, które wciąż dostępne jest w księgarniach: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Pokaż wszystkie recenzje