J.K. Rowling z nową książką. Znamy motto nowej części serii o Cormoranie Strike’u!

Data: 2023-02-21 09:44:36 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Na swoim Twitterze J.K Rowling ogłosiła zakończenie prac nad nową książką, którą wyda pod pseudonimem Robert Galbraith. Będzie to kolejna część popularnego cyklu kryminalnego o Cormoranie Strike’u.

Obrazek w treści J.K. Rowling z nową książką. Znamy motto nowej części serii o Cormoranie Strike’u!  [jpg]fot. zrzut ekranu / Twitter

J.K Rowling to niewątpliwe jedna z najbardziej kontrowersyjnych autorek ostatnich lat. Ma ona na swoim koncie niezwykle popularną serię opowiadającą o nastoletnim czarodzieju – Harrym Potterze. Kilka dni temu pisarka poinformowała swoich fanów o nowej książce ze swojego drugiego cyklu! Co wiemy o publikacji?

The Running Grave – nowy tom cyklu o Cormoranie Strike’u

17 lutego na Twitterze J.K. Rowling pojawiło się zdjęcie z manuskryptem nowej powieści z cyklu o Cormoranie Strike'u! Książka będzie nosiła tytuł The Running Grave.

 

W książkach śledzimy losy prywatnego detektywa Cormorana Strike'a i jego wspólniczki Robin Ellacott. Rozwiązują oni skomplikowane sprawy detektywistyczne. Na bazie cyklu powstał serial dla stacji BBC, który w Polsce możemy oglądać na HBO Max.

czytaj także: Kolejne plotki o nowych filmach o Harrym Potterze. Akcja działaby się 17 lat po wydarzeniach z ostatniego z filmów

W lutym tego roku na platformie streamingowej pojawiła się produkcja zatytułowana Cormoran Strike: Niespokojna krew, która jest adaptacją 5 tomu serii. Powieść, na podstawie której powstała brytyjska produkcja, tuż po premierze spotkała się z krytyką ze względu na negatywnego bohatera, który „przebiera się” za kobietę.

Nie bez echa przeszła także najnowsza powieść z cyklu, czyli Serce jak smoła. Jedna z bohaterek książki otrzymuje pogróżki za transfobiczne poglądy; postać tę czytelnicy niemal natychmiast utożsamili z samą pisarką

Znamy już motto The Running Grave 

Chociaż autorka umieściła na swoim Twitterze zdjęcie jedynie pierwszej, tytułowej strony książki,  to bardziej spostrzegawczy internauci zdążyli już zauważyć treść znajdująca się na kolejnej kartce, która przebijała się przez białą stronę tytułową. Dzięki temu poznaliśmy prawdopodobne motto najnowszej książki J.K. Rowling.

czytaj także: Powstaną kolejne filmy w świecie Harry'ego Pottera!

Pierwszy z cytatów pochodzić ma z wiersza Dylana Thomasa – walijskiego poety, a także prozaika urodzonego w 1914 roku. Tekst, który pojawił się na wydruku, brzmi: When, like a running grave, time tracks you down i pochodzi z wiersza When, Like a Running Grave. Poezja Thomasa znana jest polskim czytelnikom - w przeszłości przekładem jego wierszy zajmował się Stanisław Barańczak.

Drugie motto zostało zaczerpnięte z The I Ching, znanego też jako Księga przemian. Jest to jeden z najstarszych chińskich tekstów klasycznych. Rowling zdecydowała się wykorzystać fragment, który można przetłumaczyć na: Dużo czasu przeszło i sprawy potoczyły się tak daleko. Stało się tak, ponieważ rzeczy, które powinno się zatrzymać, nie zostały zatrzymane wystarczająco wcześnie.

Nie cichną kontrowersje wokół J.K. Rowling

J.K. Rowling od wielu lat jest jedną z bardziej kontrowersyjnych postaci w literackim świecie. Co ciekawe, krytykowana jest po obu stronach barykady — zarówno przez konserwatystów, jak i osób o bardziej postępowych poglądach. Twórczość Rowling nadal wzbudza sensację także i w Polsce — całkiem niedawno mogliśmy przeczytać o sprawie katolickiego stowarzyszenia, które w rozesłanej do szkół broszurze informowało o niebezpiecznych dla dzieci treściach zawartych w książkach o nastoletnim czarodzieju. 

Wielu pisarzy zrezygnowało także z usług agencji Rowling przez jej poglądy, które autorka Harry’ego Pottera wyraża poprzez media społecznościowe. Oskarżenia o transfobiczne wypowiedzi to nie jedyne kontrowersje, jakie się wokół niej pojawiają. Została ona również posądzona o antysemityzm, który miał objawiać się w książkach o Harrym Potterze.

Autorka przyznała, że z powodu jej poglądów, wielokrotnie grożono jej śmiercią w sieci, gdy z kolei solidaryzowała się z zaatakowanym przez nożownika Salmanem Rushdiem, przeczytać miała, że będzie następna.  Wzmianki o J.K. Rowling pojawiły się także wraz z premierą gry Dziedzictwo Hogwartu. Część graczy zdecydowała się zbojkotować produkcję z uniwersum Harry'ego Pottera. Mimo tego gra i tak okazała się ogromnym sukcesem sprzedażowym.

Wołanie kukułki - książka

Ostatnią książkę z kryminalnego cyklu, wydawanego przez pisarkę pod pseudonimem Roberth Galbraith, kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

 

źródło: www.therowlinglibrary.com
Tagi: harry potter,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wołanie kukułki
J.K. Rowling (Robert Galbraith)40
Okładka książki - Wołanie kukułki

Powieść detektywistyczna autorstwa J. K. Rowling, opublikowana pod pseudonimem Robert Galbraith. Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje