Salman Rushdie w nowej książce chce opisać atak nożownika

Data: 2023-04-17 11:17:08 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Zeszły rok okazał się niezwykle trudny dla pisarza Salmana Rushdiego. Mężczyzna, podczas jednego ze swoich wykładów, został brutalnie zaatakowany przez nożownika. Autor powoli dochodzi do zdrowia i chce napisać książkę o tych traumatycznych wydarzeniach. 

Obrazek w treści Salman Rushdie w nowej książce chce opisać atak nożownika [jpg]Salman Rushdie w 2014 roku / fot. Fronteiras do Pensamento / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Salman Rushdie to pisarz mający na swoim koncie wiele bestsellerowych powieści, m.in. Quichotte, Wstyd oraz wzbudzające największe kontrowersje Szatańskie wersety. Laureat Bookera Bookerów w zeszłym roku został brutalnie zaatakowany, a obrażenia okazały się na tyle rozległe, że pisarz stracił wzrok w jednym oku i przez jakiś czas nie miał czucie w ręce. Dwa miesiące temu udzielił pierwszego od czasu tych tragicznych wydarzeń wywiadu, teraz natomiast wspomniał, że pracuje nad nową powieścią.

Salman Rushdie pisze o ataku

Kilka dni temu magazyn Time opublikował nowy wywiad z Salmanem Rushdiem. Warto nadmienić, że pisarz znalazł się w zestawieniu TIME100, czyli liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie w 2023 roku. Autor został zapytany o terapię związaną z PTSD. Wspomniał o swoim terapeucie, a także o tym, co trzeba omówić podczas sesji. Fani pisarza zwrócili szczególną uwagę na dalszą część jego wypowiedzi: 

Jedną z rzeczy, które robię, jest znalezienie sposobu na opisanie tego, co się wydarzyło. Cokolwiek co zostanie opublikowane w następnej kolejności, najprawdopodobniej będzie tekstem o tym [o ataku nożownika]. Dla mnie to sposób na przejęcie kontroli.

Na razie Salman Rushdie jest na wczesnym etapie prac. Pisarz dodaje:

Wciąż dokładnie opracowuję, jak to może wyglądać. Niewiele mogę o tym powiedzieć, poza tym, że mam taki zamiar i pracuję nad tym.

Zaznacza również, że nie będzie to jego najdłuższe dzieło i ma nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda mu się napisać całą książkę.

Nowa książka Salmana Rushdiego bez promocji?

Salman Rushdie wielokrotnie wspomina również o swojej najnowszej książce, czyli Victory City. Pisarz podkreślał, że premiera powieści sprawiał, że uwaga czytelników i mediów na moment zwrócona została ponownie na literaturę, a nie sam atak i stan zdrowia Rushdiego. 

Ta książka, kiedy wyszła, trochę zmieniła temat. Pokazała, że ktoś nie tylko jest celem ataku, ale też może być kreatywną artystą. 

Pisarz zaznacza również, że najnowszą książkę skończył pisać na krótko przed atakiem. Możliwe, że znacznie trudniej byłoby mu dokończyć rozpoczętą powieść później, zwłaszcza że przez dłuższy czas po ataku miał wiele trudności z pisaniem. 

Na ten moment książka Victory City jeszcze nie ukazała się w Polsce. Jej premiera zaplanowana została przez Dom Wydawniczy Rebis na listopad 2023 roku. W sprzedaży wciąż pozostają jednak poprzednie powieści autora. Niedawno na rynku ukazało się wznowienie najpopularniejszej książki pisarza, czyli – Szatańskich wersetów. Książkę w dobrej cenie kupić można poniżej:

źródło: time.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szatańskie wersety
Salman Rushdie0
Okładka książki - Szatańskie wersety

"Szatańskie wersety", jako pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana opowieść o tym - cytując samego autora - ,,w jaki sposób...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje