Zdjęcie - C. S. Lewis

C. S. Lewis


C. S. Lewis (właściwie Clive Staples Lewis) to jeden z najwybitniejszych pisarzy chrześcijańskich, wykładowca literatury średniowiecza i renesansu. 

C. S. Lewis - biografia, życie i twórczość

C. S. Lewis (właściwie Clive Staples Lewis) urodził się 29 listopada 1898 r. w Belfaście (Irlandia). Ponieważ imię wybrane przez rodziców zupełnie mu się nie podobało, od wczesnego dzieciństwa mówił na siebie Jack. Dość wcześnie został półsierotą – matka zmarła, gdy chłopiec miał 9 lat. Nauki pobierał w szkołach prywatnych. Był świetny z literatury, natomiast bardzo kiepski z matematyki.

C. S. Lewis – droga do nawrócenia

Clive Staples Lewis już w czasach szkolnych odrzucił wiarę chrześcijańską. Zainteresował się natomiast, i to bardzo żywo, mitologiami ludów Północy oraz muzyką Wagnera. Pójście na studia odwlekło się z powodu wybuchu I wojny światowej. Dziewiętnastoletni Clive został oddelegowany na front. Na szczęście przeżył, nie odniósł żadnych ran i po zakończeniu wojny zaczął studia w Oxfordzie. W 1922 r. otrzymał stopień bakałarza literatury. Uczył się rewelacyjnie – rok później był już najlepszym studentem w Anglii, otrzymując liczne państwowe wyróżnienia. W 1925 r. został wykładowcą literatury średniowiecza i renesansu. Stopniowo zaczynał na nowo odkrywać wiarę chrześcijańską i nawrócił się na nią całkowicie w wieku 33 lat.

W następnych latach C. S. Lewis wiele pisał. Prawdziwą sławę przyniósł mu siedmiotomowy cykl Opowieści z Narni. Prowadził też pogadanki w brytyjskim radiu. Zaprzyjaźnił się z J.R.R. Tolkienem. Był też członkiem oksfordzkiej grupy The Inklings.

Clive Staples Lewis – życie prywatne

C. S. Lewis w latach 50 poznał swoją przyszłą żonę – Joy Grisham. Z początku byli tylko serdecznymi przyjaciółmi. Gdy jednak Joy w 1957 r. zachorowała na raka, pisarz postanowił się z nią ożenić. Ślub w magiczny sposób poprawił stan jej zdrowia. Zamieszkali razem i przez dwa i pół roku żyli szczęśliwie. Niestety, w 1959 r. Joy zmarła. Clive Staples Lewis przeżył ją tylko o cztery lata, zmarł bowiem w 1963 roku.

Kalina Beluch

C.S. Lewis – bibliografia

1938- 1945 Trylogia międzyplanetarna (Z milczącej planety, Perelandra, Ta ohydna siła)
1942 Listy starego diabła do młodego
1945 Rozwód ostateczny
1947 Cudy. Wprowadzenie ogólne.
1947 Problem Cierpienia
1950-55 Opowieści z Narni (Lew, Czarownica i stara szafa, Książę Kaspian, Podróż "Wędrowca do Świtu", Srebrne krzesło, Koń i jego chłopiec, Siostrzeniec czarodzieja, Ostatnia bitwa)
1952 O wierze i moralności chrześcijańskiej
1955 Zaskoczony Radością
1956 Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo.
1960 Cztery Miłości
1961 Smutek
1964 Odrzucony obraz


Źródło: http://free.polbox.pl/m.matheush/zycie.htm

C. S. Lewis - twórczość

Cytaty Autora

Był to najlepszy przykład, jak trudno liczyć na mężczyzn, nawet tych najwierniejszych. Ich serce nigdy nie oddaje się w pełni żadnej sprawie, bo na przeszkodzie staje im jakiś drobiazg - głód, pragnienie, sen, dowcip lub kobieta, a wtedy, nawet jeśli jesteś królową, będą dla ciebie bezużyteczni, dopóki nie zaspokoją swoich chętek.


Więcej

Im dalej wzwyż i im dalej w głąb, tym wszystko staje się większe. Wnętrze jest zawsze większe od tego, co na zewnątrz.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy